РСТИАМда хорижлик профессор иштирокида семинар ўтказилмоқда
Терма жамоаларимизнинг тиббий таъминотини янада такомиллаштириш мақсадида МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази (РСТИАМ) қатор янги илмий-амалий лойиҳаларни татбиқ этмоқда. Жумладан, айни кунларда марказда Россия Федерациясидан таклиф этилган тажрибали нейрохирург-вертебролог, профессор Андрей Басков иштирокида янги дастур асосида ишлар олиб борилмоқда.
Мутахассиснинг икки кунлик ташрифи давомида маҳаллий шифокорлар билан амалий тажриба алмашиш, шунингдек, айрим ҳолатларда кичик жарроҳлик амалиётларини ўтказиш режалаштирилган. Бугун бир қатор спортчилар ўзларини безовта қилаётган турли соҳалардаги жароҳатлар бўйича қимматли маслаҳат ва тавсияларни олдилар.
Шунингдек, марказ ҳамда спорт федерацияларида фаолият юритаётган шифокорлар учун семинар ташкил этилди. Унда спортчилар саломатлигини тиклаш, жароҳатларни барвақт аниқлаш ва профилактика қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Режага мувофиқ, эртага РСТИАМда яқинда фаолият бошлаган янги бўлимда жарроҳлик амалиётлари бўйича маҳорат сабоқлари ўтказилиши кўзда тутилган.

В РНПЦСМ проходит семинар с участием зарубежного профессора
В целях дальнейшего совершенствования медицинского обеспечения национальных сборных команд Республиканский научно-практический центр спортивной медицины (РНПЦСМ) при НОК реализует ряд новых научно-практических проектов. В частности, в эти дни в Центре ведётся работа по новой программе с участием приглашённого из Российской Федерации опытного нейрохирурга-вертебролога, профессора Андрея Баскова.
В ходе двухдневного визита специалиста запланирован обмен практическим опытом с отечественными врачами, а также проведение в отдельных случаях малых хирургических вмешательств. Сегодня ряд спортсменов получил ценные консультации и рекомендации по различным травмам, которые их беспокоили.
Кроме того, для врачей, работающих в Центре и спортивных федерациях, был организован семинар. В его рамках обсуждались вопросы восстановления здоровья спортсменов, ранней диагностики травм и их профилактики.
Согласно плану, завтра в новом отделении РНПЦСМ, предусмотрено проведение мастер-классов по хирургическим вмешательствам.