Ўзбекистон Президенти Осиё Олимпия кенгашининг 46-Бош ассамблеяси иштирокчиларини қутлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 январь куни Тошкентда бўлиб ўтаётган Осиё Олимпия кенгашининг 46-Бош ассамблеясида иштирок этди.
Тадбирда етакчи халқаро ва минтақавий спорт ташкилотлари раҳбарлари ва вакиллари, жумладан, Миллий олимпия қўмиталари ассоциациясининг биринчи вице-президенти, Қатар Олимпия қўмитаси президенти Шайх Жавъан бин Ҳамад Ол Соний, Бутунжаҳон антидопинг агентлиги президенти Витольд Банька, Халқаро гимнастика федерацияси президенти Моринари Ватанабэ, Халқаро оғир атлетика федерацияси президенти Муҳаммад Жалуд, “World Boxing” ташкилоти президенти Геннадий Головкин, Халқаро чим устида хоккей федерацияси президенти Муҳаммад Таййаб Икром, Осиё Паралимпия қўмитаси президенти Мажид Рашид, Халқаро самбо федерацияси президенти Василий Шестаков, Миллий олимпия қўмиталари ассоциацияси бош котиби Гунилла Линдберг ва Африка Олимпия қўмиталари ассоциацияси президенти Мустафо Берраф ҳам қатнашди.
Шунингдек, ассамблея ишида махсус меҳмонлар ва расмийлар, хусусан, Америка Қўшма Штатлари Президентининг махсус вакили Паоло Замполли, Россия Федерацияси спорт вазири Михаил Дегтярёв, Саудия Арабистони Подшоҳлиги спорт вазири Абдулазиз бин Туркий Ол Сауд, Қатар ёшлар ва спорт вазири Шайх Ҳамад бин Халифа Ол Соний ҳамда бошқалар иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида тобора кучайиб бораётган глобал зиддиятларга қарамай, спорт давлатлар ва халқлар ўртасидаги мулоқот, ўзаро англашув ҳамда ҳамкорликни мустаҳкамлашнинг универсал воситаси сифатида ўрин тутишини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон Президенти Шайх Жавъан бин Ҳамад Ол Сонийни Осиё Олимпия кенгаши президенти этиб сайлангани билан қутлаб, унинг юксак даражадаги касбий маҳорати, салмоқли халқаро тажрибаси ва нафақат Осиё қитъаси, балки бутун дунёда спорт ривожига қўшган улкан ҳиссасини таъкидлаб ўтди.
Ўзбекистоннинг Осиё Олимпия кенгаши билан кўп қиррали ҳамкорлигини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Кенгаш Ижроия қўмитасининг 77-сессияси муваффақиятли ўтказилгани, республикамиз вакили Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президент этиб сайлангани ва 2029 йилги Ёшлар Осиё ўйинларига мезбонлик қилиш учун Ўзбекистон танлангани қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари Янги Ўзбекистонда жисмоний тарбия ва спорт соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида ҳам сўз юритди.
Уч босқичли “Президент Олимпиадаси” комплекс спорт мусобақалари тизими йўлга қўйилди, замонавий спорт инфратузилмаси, хусусан, Олимпия шаҳарчаси барпо этилди, юқори малакали спортчиларни саралаш ва тайёрлаш тизими кенгайтирилмоқда.
Халқаро майдондаги юксак натижалар, жумладан, 2024 йилда Парижда бўлиб ўтган Олимпия ва Паралимпия ўйинларида Ўзбекистон спортчиларининг муваффақиятли иштирок этгани ҳамда юртимизда оммавий спорт ривожланиб, бугунги кунда 15 миллиондан ортиқ аҳоли мунтазам равишда жисмоний тарбия билан шуғулланаётгани қайд этилди.
Халқаро ва Осиё спорт ташкилотлари Ўзбекистон миллий спорт федерациялари билан 20 дан ортиқ битимлар имзолагани таъкидланди.
Хусусан, Халқаро оғир атлетика федерацияси Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманида Акбар Жўраев номидаги оғир атлетика спорт клубини замонавий илмий ёндашув асосида ривожлантиришга кўмаклашади, Бирлашган кураш дунёси ташкилоти Минтақавий спорт курашлари академиясини ташкил этади. Осиё волейбол конфедерацияси ҳар бир вилоятда 1 тадан волейбол бўйича спорт клубини бунёд этса, Чим устида хоккей халқаро федерациясининг техник кўмагида 2 та стадион қурилади.
Ўзбекистоннинг ҳалол спорт тамойилига амал қилиш ва  допингга қарши курашнинг қатъий тарафдори бўлиб қолиши қайд этилди.
Бу борада Тошкентда Марказий Осиё минтақавий антидопинг ташкилотларининг йиғилиши ва халқаро форум ўтказилаётгани муҳим аҳамиятга эга эканлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари Янги Ўзбекистон барча давлатлар билан спорт соҳасида кўп қиррали ва узоқ муддатли ҳамкорлик учун очиқлигини тасдиқлаб, спорт дипломатиясини ривожлантириш ҳамда қўшма ташаббусларни илгари суришга тайёрлигини таъкидлади.
Тадбир якунида Шайх Жавъан бин Ҳамад Ол Соний олимпия ҳаракатини ривожлантириш, муҳим спорт ташаббусларини илгари суришга қўшаётган алоҳида ҳиссаси учун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасининг “Шон-шараф” ордени билан тақдирланди.

Президент Узбекистана поздравил участников 46-й Генеральной ассамблеи Олимпийского совета Азии
26 января Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в 46-й Генеральной ассамблее Олимпийского совета Азии, проходящей в городе Ташкенте.
В мероприятии также участвовали руководители и представители ведущих международных и региональных спортивных организаций, в том числе первый вице-президент Ассоциации национальных олимпийских комитетов, президент Олимпийского комитета Государства Катар Шейх Джауан бин Хамад Аль Тани, президент Всемирного антидопингового агентства Витольд Банька, президент Международной федерации гимнастики Моринари Ватанабэ, президент Международной федерации тяжёлой атлетики Мухаммад Джалуд, президент организации World Boxing Геннадий Головкин, президент Международной федерации хоккея на траве Мухаммад Тайяб Икрам, президент Азиатского паралимпийского комитета Маджид Рашид, президент Международной федерации самбо Василий Шестаков, генеральный секретарь Ассоциации национальных олимпийских комитетов Гунилла Линдберг, а также президент Ассоциации олимпийских комитетов Африки Мустафа Берраф.
Кроме того, в работе ассамблеи приняли участие специальные гости и официальные лица, включая специального посланника Президента США Паоло Замполли, министра спорта Российской Федерации Михаила Дегтярева, министра спорта Королевства Саудовская Аравия Абдулазиза бин Турки Аль Сауда, а также министра по делам молодежи и спорта Государства Катар Шейха Хамада бин Халифа Аль Тани и других.
В своем выступлении глава нашего государства отметил особую роль спорта как универсального инструмента укрепления диалога, взаимопонимания и доверия между государствами в условиях нарастающих глобальных вызовов.
Президент Узбекистана поздравил с избранием на пост Президента Олимпийского совета Азии Шейха Джауана бин Хамада Аль Тани, отметив его высокий профессионализм, богатый международный опыт и значительный вклад в развитие спорта не только в Азии, но и во всем мире.
Особое внимание уделено развитию многопланового сотрудничества Узбекистана с Олимпийским советом Азии. Отмечено успешное проведение в стране 77-й сессии Исполнительного комитета Совета, избрание представителя республики вице-президентом по Центральной Азии, а также планируемое проведение Азиатских юношеских игр 2029 года.
Глава нашего государства также информировал о масштабных реформах, реализуемых в сфере физической культуры и спорта в Новом Узбекистане.
Внедрена трехступенчатая система комплексных соревнований «Президентская Олимпиада», создана современная спортивная инфраструктура, включая Олимпийский городок, расширяется система селекции и подготовки спортсменов высокого уровня.
Отмечены высокие результаты узбекских спортсменов на международной арене, в том числе успешное выступление на Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже в 2024 году, а также развитие массового спорта в стране – сегодня более 15 миллионов наших граждан регулярно занимаются физической культурой.
Было также подчеркнуто, что международные и азиатские спортивные организации подписали с национальными спортивными федерациями Узбекистана более 20 соглашений.
В частности, Международная федерация тяжелой атлетики окажет содействие в развитии клуба тяжелой атлетики имени Акбара Жураева в Бостанлыкском районе Ташкентской области, Объединенный мир борьбы создаст региональную Академию спортивной борьбы, Азиатская конфедерация волейбола планирует открытие волейбольных спортивных клубов в каждом регионе. При техническом содействии Международной федерации хоекея на траве будут построены 2 стадиона по данному виду спорту.
Подтверждена приверженность Узбекистана принципам честного спорта и последовательной борьбы с допингом.
В данном контексте подчеркнута значимость проведения в Ташкенте региональной встречи антидопинговых организаций Центральной Азии и международного форума.
Глава нашего государства подтвердил, что Новый Узбекистан открыт для всестороннего и долгосрочного сотрудничества со всеми странами в сфере спорта, подчеркнув готовность к дальнейшему развитию спортивной дипломатии и совместных инициатив.
В завершение мероприятия за особый вклад в развитие олимпийского движения и продвижение значимых спортивных инициатив Шейх Джауан бин Хамад Аль Тани был награжден орденом «Шон-Шараф» Национального олимпийского комитета Узбекистана.