Тошкент вилоятида оммавий спорт ривожини янги босқичга олиб чиқиш масалалари муҳокама қилинди
Янгийўл шаҳрида Тошкент вилояти ҳокими, Спорт вазирлиги ҳамда МОҚ раҳбарияти иштирокида вилоятда оммавий спортни янада ривожлантириш ва аҳоли, айниқса, ёшлар ўртасида жисмоний фаолликни ошириш мавзусида кенгайтирилган йиғилиш бўлиб ўтди.
Учрашув давомида мактаб ва олий таълим муассасаларининг ўқувчи-ёшлари ўртасида оммавий спорт мусобақаларини тизимли равишда ташкил этиш, уларнинг спортга қизиқишини ошириш, иқтидорли ёшларни саралаб олиш ҳамда юқори натижаларга йўналтириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Тадбирда “Беш ташаббус Олимпиадаси”, “Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари”, “Янги Ўзбекистон талабалар Олимпиадаси” ва бошқа оммавий спорт мусобақаларини ташкилий этиш билан боғлиқ масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Шунингдек, ҳудудларда спорт инфратузилмасидан самарали фойдаланиш, мусобақалар географиясини кенгайтириш ва оммавий спорт тадбирларини янги босқичга олиб чиқиш бўйича аниқ вазифалар белгилаб олинди.

Обсуждены вопросы вывода массового спорта в Ташкентской области на новый этап
В Янгиюле состоялось расширенное совещание с участием хокима Ташкентской области, руководства Министерства спорта и Национального Олимпийского комитета, посвящённое развитию массового спорта и повышению физической активности населения, особенно среди молодёжи региона.
Во время мероприятия подробно рассматривались вопросы системной организации массовых спортивных соревнований среди школьников и студентов, повышения их интереса к спорту, выявления талантливой молодёжи и её дальнейшей нацеленности на достижение высоких результатов.
Также на мероприятии обсуждены организационные аспекты проведения массовых соревнований, таких как «Олимпиада пяти инициатив», «Олимпийские вершины Нового Узбекистана», «Студенческая Олимпиада Нового Узбекистана» и других спортивных мероприятий.
Кроме того, определены конкретные задачи по эффективному использованию спортивной инфраструктуры на местах, расширению географии соревнований и выводу массового спорта на новый уровень.