Спорт соҳасидаги ишлар сарҳисоби ва устувор вазифалар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 20 январь куни спорт соҳасида 2025 йилда амалга оширилган ишлар, йирик мусобақалар натижалари ҳамда 2026 йил учун мўлжалланган вазифалар юзасидан тақдимот билан танишди.
Қайд этилганидек, спортда яхлит тизим яратилгани ўзининг амалий натижаларини бера бошлади.
Аҳолининг оммавий спорт билан қамрови 15 миллион нафарга етди, спорт билан доимий шуғулланувчиларнинг сони сўнгги йилларда қарийб 1,5 баробарга ошди.
Ўтган йили ёшларимиз жаҳон универсиадасида 13-ўрин, Баҳрайндаги Ёшлар ўйинлари ва Саудия Арабистонидаги Ислом бирдамлиги мусобақасида 2-ўрин, БААдаги Ёшлар Параосиё ўйинларида 1-ўринни эгаллади.
Футбол бўйича миллий терма жамоамиз илк бор жаҳон чемпионати йўлланмасини қўлга киритди, жорий йил шахматчимиз Жавоҳир Синдаров эса “Жаҳон тожи” учун номзодлар турнирида иштирок этади.
Шу билан бирга, бу натижалар билан чекланиб қолмаслик, мавжуд имкониятлар ва яратилган шароитлардан тўлиқ фойдаланиш зарурлиги таъкидланди. Айрим спорт турлари бўйича натижалар ҳали мавжуд инфратузилма ва салоҳиятга тўлиқ мос келмаётгани кўрсатиб ўтилди.
Энг аввало, оммавий спорт билан шуғулланувчиларнинг сонини яқин истиқболда 17 миллион нафарга етказиш зарурлиги қайд этилди.
Халқаро спорт ўйинлари ва Олимпиадалар учун муносиб захира яратиш мақсадида ташкил этилган Президент Олимпиадаси орқали очиқ ва шаффоф селекция тизимини йўлга қўйишни давом эттириш муҳим экани кўрсатиб ўтилди.
Биринчи мусобақада 103 минг нафар спортчи иштирок этди, финал босқичида 11 та спорт тури бўйича 3 мингдан ортиқ спортчи 135 та олтин, 134 та кумуш ва 227 та бронза медали учун беллашди.
Эндиликда мусобақаларни йилига 2 марта ўтказиш ва ҳудудларда 13-14 ёш тоифасида ташкил этиш, спорт турларининг сонини босқичма-босқич 20 тага етказиш топширилди.
Шунингдек, ўтган йили Олимпия шаҳарчаси ва Миллий футбол маркази фойдаланишга топширилгани спорт соҳасида муҳим тарихий воқеа сифатида қайд этилди. Ҳозирги кунда Олимпия шаҳарчасига 17 та олимпия спорт федерацияси ва бошқа спорт ташкилотлари кўчиб ўтган. Энди ушбу мажмуалар ўзбек спортининг миллий тимсоли ва ягона кластерига айланиши лозимлиги таъкидланди.
Спорт соҳасини янада ривожлантиришда илмий ёндашувни кучайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Таъкидланганидек, юқори спорт натижаларига эришиш нафақат инфратузилма ва мусобақалар, балки спорт фанининг барча йўналишларини тизимли ривожлантириш билан бевосита боғлиқ.
Бу борада спорт фармакологияси, диетология, функционал ва жисмоний тайёргарлик, реабилитация ҳамда юкламаларни индивидуал режалаштириш бўйича замонавий ёндашувларни амалиётга кенг жорий этиш вазифалари белгиланди. Илмий-тадқиқот ишларини фаоллаштириш, спорт соҳасидаги илғор ишланмалар ва сўнгги тадқиқот натижаларини амалиётга татбиқ этиш, шунингдек, миллий ва халқаро даражада илмий анжуманлар ва конференциялар ўтказиш орқали тажриба алмашинувини кучайтириш муҳим экани таъкидланди.
Шу билан бирга, спорт соҳасини ривожлантиришга хусусий сектор ва инвесторларни кенг жалб этиш, спорт инфратузилмаси, тайёргарлик марказлари ва спорт хизматлари бозорида инвестиция лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш кераклиги айтилди.
Ёшларни оммавий спортга жалб этишда спорт мактабларининг маҳаллаларгача кириб боришини таъминлаш, иқтидорли ёшларни эрта аниқлаш ва уларни мақсадли тайёрлаш тизимини мустаҳкамлаш зарурлиги алоҳида қайд этилди.
Жорий йилнинг январь ойида Тошкент шаҳрида ўтказилиши режалаштирилган халқаро спорт тадбирлари ҳақида ахборот берилди.
Хусусан, Бутунжаҳон сузиш федерацияси Ижроия бюроси йиғилиши, Марказий Осиё минтақавий антидопинг агентлиги (RADOCA) йиғилиши ва халқаро форум, шунингдек, Осиё олимпия кенгашининг 46-Бош ассамблеясига мезбонлик қилиш режалаштирилгани қайд этилди.
Осиё олимпия кенгаши 1982 йилда ташкил этилган бўлиб, Осиё қитъасида олимпия ҳаракатини мувофиқлаштиради ва 45 мамлакат миллий олимпия қўмитаси унга аъзо ҳисобланади. Бош ассамблея доирасида Осиё олимпия ҳаракатининг асосий йўналишларини белгилаш ҳамда кенгаш президенти лавозимига сайлов ўтказиш кўзда тутилган.
Мазкур тадбирларда Халқаро олимпия қўмитаси, Осиё олимпия кенгаши, WADA, халқаро спорт федерациялари раҳбарлари ҳамда бошқа нуфузли спорт ташкилотлари вакиллари иштирок этиши, жами 360 нафардан ортиқ хорижий меҳмон ташриф буюриши кутилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ушбу тадбирларни юксак савияда ўтказишга пухта тайёргарлик кўриш бўйича топшириқ берди.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон кураш спорт турлари бўйича минтақада ҳам, жаҳон миқёсида ҳам барқарор ва кучли позицияни эгалламоқда. Эндиликда бу спортни янада оммалаштириш учун Минтақавий спорт курашлари академияси ташкил этилиши белгиланди.
Шунингдек, жорий йилдан бошлаб Президент кубоги, “Ўзбекистон ботирлари” турнири, Бош прокурор кубоги, ҳарбий хизматчилар ўртасида кураш спорт мусобақалари доимий ўтказиб борилади. 2026 йилда ҳудудларда қурилаётган мактабларда миллий кураш билан бирга юнон-рум, эркин ва аёллар кураши бўйича спортчиларни тайёрлаш бошланади. Йил якунига қадар ҳар бир туман ва шаҳарда камида биттадан мактабда кураш спорти клублари очилади.
Давлатимиз раҳбарига жорий йил Италияда бўлиб ўтадиган XXV қишки Олимпия ўйинларида Ўзбекистон делегациясининг иштироки бўйича ҳам ахборот берилди.
Президентимиз белгиланган вазифаларни тўлиқ ва сифатли бажариш, спортни оммалаштириш ҳамда халқаро майдонда барқарор натижаларга эришишни таъминлаш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Обсуждены итоги работы и приоритетные задачи в сфере развития спорта
Президент Шавкат Мирзиёев 20 января ознакомился с презентацией о результатах работы, проделанной в сфере спорта в 2025 году, итогах крупных соревнований и задачах на 2026 год.
Как отмечалось, создание целостной системы спортивной подготовки начало приносить свои практические результаты. Охват населения массовым спортом достиг 15 миллионов человек, а число граждан, регулярно занимающихся спортом, за последние годы увеличилось почти в 1,5 раза.
В 2025 году спортсмены страны показали высокие результаты на международной арене. В частности, молодежная сборная заняла 13-е место на Всемирной Универсиаде, 2-е место на Молодежных играх в Бахрейне и на Играх исламской солидарности в Саудовской Аравии, а также 1-е место на юношеских Параазиатских играх в ОАЭ.
Национальная сборная по футболу впервые завоевала путевку на чемпионат мира. Шахматист Жавохир Синдаров примет участие в Турнире претендентов за мировую шахматную корону.
Вместе с тем было подчеркнуто, что нельзя ограничиваться достигнутыми результатами, необходимо в полной мере использовать имеющиеся возможности и созданные условия. Отмечено, что текущие показатели по ряду видов спорта пока не в полной мере соответствуют имеющейся инфраструктуре и потенциалу.
В этой связи обозначена задача в ближайшей перспективе довести охват массовым спортом до 17 миллионов человек.
Для формирования достойного резерва для международных спортивных игр и Олимпиад продолжается внедрение открытой и прозрачной системы селекции в рамках Президентской олимпиады.
В первом цикле соревнований приняли участие 103 тысячи спортсменов, а на финальном этапе более 3 тысяч спортсменов по 11 видам спорта, разыгравших 135 золотых, 134 серебряные и 227 бронзовых медалей.
Поручено проводить соревнования два раза в год, организовывать их в регионах среди возрастной категории 13-14 лет, а также поэтапно увеличить количество видов спорта до 20.
Отдельно отмечено, что введеные в эксплуатацию Олимпийский городок и Национальный центр футбола стали важной вехой в истории отечественного спорта. В настоящее время в Олимпийский городок переехали 17 олимпийских спортивных федераций и другие спортивные организации. Подчеркнуто, что данные комплексы должны стать символом узбекского спорта и единым спортивным кластером.
Особое внимание уделено вопросам научного подхода к развитию спорта. Отмечено, что достижение высоких результатов связано не только с инфраструктурой и соревнованиями, но и с системным развитием всех направлений спортивной науки.
В этой связи обозначены задачи по широкому внедрению современных подходов в сфере спортивной фармакологии, диетологии, функциональной и физической подготовки, реабилитации, а также индивидуального планирования нагрузок. Подчеркнута необходимость активизации научно-исследовательской работы, внедрения передовых разработок и результатов последних исследований в практику, а также усиления обмена опытом посредством проведения научных форумов и конференций на национальном и международном уровнях.
Отмечено также, что следует шире привлекать частный сектор и инвесторов к развитию спорта, поддерживать инвестиционные проекты в сфере спортивной инфраструктуры, тренировочных центров и рынка спортивных услуг.
Особо подчеркнута необходимость обеспечения доступности спортивных школ на уровне махалли, укрепления системы раннего выявления талантливой молодежи и ее целевой подготовки.
Доложено о международных спортивных мероприятиях, которые планируется провести в январе текущего года в Ташкенте.
В частности, запланировано проведение заседания Исполнительного бюро Всемирной федерации плавания, заседания Центральноазиатского регионального антидопингового агентства (RADOCA) и международного форума, а также проведение 46-й Генеральной ассамблеи Олимпийского совета Азии.
Олимпийский совет Азии был создан в 1982 году, координирует олимпийское движение на азиатском континенте и объединяет национальные олимпийские комитеты 45 стран. В рамках Генеральной ассамблеи предусмотрены определение основных направлений олимпийского движения в Азии и проведение выборов президента Совета.
Ожидается участие представителей Международного олимпийского комитета, Олимпийского совета Азии, WADA, руководителей международных спортивных федераций и других престижных спортивных организаций – всего более 360 иностранных гостей.
Глава государства поручил обеспечить тщательную подготовку для проведения этих мероприятий на высоком организационном уровне.
Отмечено, что в последние годы Узбекистан занимает устойчивые и сильные позиции в спортивной борьбе как в регионе, так и в мире. В целях дальнейшей популяризации этого направления предусмотрено создание Региональной академии спортивных единоборств.
Начиная с текущего года на постоянной основе будут проводиться Кубок Президента, турнир «Ўзбекистон ботирлари», Кубок Генерального прокурора, а также соревнования по борьбе среди военнослужащих. В 2026 году в строящихся в регионах школах наряду с национальным курашем начнется подготовка спортсменов по греко-римской, вольной и женской борьбе. К концу года как минимум в одной школе каждого района и города будут открыты клубы по борьбе.
Главе нашего государства также представлена информация об участии делегации Узбекистана в XXV зимних Олимпийских играх, которые пройдут в этом году в Италии.
Президент нашей страны дал ответственным лицам поручения по обеспечению полного и качественного выполнения поставленных задач, популяризации спорта и достижению стабильных результатов на международной арене.