Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида спорт соҳасига хусусий секторни кенг жалб этиш масалалари муҳокама қилинди
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Иқтисодиёт ва молия ҳамда Спорт вазирликлари, шунингдек, МОҚ, Ўзбекистон футбол ассоциацияси раҳбар ва мутасаддилари иштирокида спорт соҳасига хусусий секторни кенг жалб этиш, замонавий бошқарув тизимини жорий этиш ва рақобат муҳитини шакллантириш каби масалаларга бағишланган учрашув бўлиб ўтди.
Тадбирда спорт соҳасини барқарор ривожлантириш, молиявий ресурслардан самарали фойдаланишда хусусий секторни жалб этиш, ҳомийлик кўмакларини кўрсатиш ташаббусида бўлган тадбиркорларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш ҳамда уларга турли имтиёзлар бериш, ташаббускор тадбиркорларни спорт федерацияларнинг ижроқўм аъзолига сайлаш каби долзарб йўналишлар муҳокама қилинди.
Учрашув давомида 2026 йилда федерация ва ассоциациялар фаолиятини, шунингдек, миллий терма жамоаларимизни молиялаштириш билан боғлиқ масалалар ҳам атрофлича кўриб чиқилди. Томонлар спортчиларнинг тайёргарлик жараёнини янада такомиллаштириш, халқаро мусобақаларга пухта ҳозирлик кўриш учун зарур шарт-шароитларни яратиш муҳимлигини таъкидладилар.
Якунда спорт соҳасига хусусий секторни кенг жалб этиш орқали замонавий менежмент ва рақобат муҳитини шакллантириш ҳамда спорт соҳасига ажратиладиган маблағларнинг манзилли ва шаффоф йўналтирилишини таъминлаш, вазирлик ва идоралар ўртасидаги ҳамкорликни кучайтириш бўйича келишувларга эришилди.

В НОК Узбекистана обсуждены вопросы широкого привлечения частного сектора в спортивную сферу
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана с участием руководства и ответственных представителей Министерств экономики и финансов, спорта, а также НОК и Ассоциации футбола Узбекистана состоялась встреча, посвящённая вопросам активного вовлечения частного сектора в спортивную отрасль, внедрения современных систем управления и формирования конкурентной среды.
В ходе мероприятия были рассмотрены приоритетные направления по планомерному развитию спорта, эффективному использованию финансовых ресурсов с привлечением частного капитала, государственной поддержке предпринимателей, выступающих с инициативами по оказанию спонсорской помощи, предоставлению им различных льгот, а также включению инициативных бизнес-кругов в состав исполнительных комитетов спортивных федераций.
Отдельное внимание было уделено вопросам финансирования деятельности федераций и ассоциаций, а также национальных сборных команд в 2026 году. Стороны подчеркнули важность дальнейшего совершенствования тренировочного процесса спортсменов и создания необходимых условий для качественной подготовки к международным соревнованиям.
По итогам встречи достигнуты договорённости о расширении участия частного сектора в развитии спорта, формировании современной системы менеджмента и конкурентной среды, обеспечении целевого и прозрачного использования средств, выделяемых на спортивную сферу, а также усилении взаимодействия между министерствами и ведомствами.