Ўзбекистонлик расмийлар WADA Бутунжаҳон конференциясида қатнашишмоқда
Корея Республикасининг Пусан шаҳрида Бутунжаҳон антидопинг агентлиги (WADA)нинг навбатдаги Бутунжаҳон конференцияси бўлиб ўтмоқда. Мазкур нуфузли анжуманда Ўзбекистон номидан Спорт вазири Адҳам Икрамов ҳамда Миллий антидопинг агентлиги директори Абдушукур Содиқов иштирок этмоқда.
Конференция доирасида 2027 йилдан амалга кириши белгиланган Бутунжаҳон антидопинг кодексининг янги таҳрири атрофлича муҳокама этилмоқда. Ушбу ҳужжатда халқаро антидопинг тизимида шаффофлик, самарадорлик ва спортчи ҳуқуқларини таъминлашга қаратилган қатор янгиликлар ўз аксини топган.
Ўзбекистонлик мутасаддилар анжуман доирасида ХОҚ Президенти Кирсти Ковентри, WADA Президенти Витольд Банька, ХОҚ фахрий Президенти Томас Бах ва бошқа нуфузли расмийлар билан мулоқот қилиб, антидопинг соҳасидаги ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболларини муҳокама этмоқдалар.
Шунингдек, халқаро ташкилотлар раҳбарлари билан ўтказилаётган учрашувлар чоғида 2026 йил 26-27 январь кунлари мамлакатимизда ўтказилиши режалаштирилган Минтақавий антидопинг ташкилоти (RADOCA)нинг йиллик ҳисобот йиғилишига оид масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилмоқда.

Официальные лица Узбекистана участвуют во Всемирной конференции WADA
В городе Пусан (Республика Корея) проходит очередная Всемирная конференция Всемирного антидопингового агентства (WADA). На этом престижном форуме со стороны Узбекистана участвуют Министр спорта Адхам Икрамов и директор Национального антидопингового агентства Абдушукур Содиков.
В рамках конференции всесторонне обсуждается новая редакция Всемирного антидопингового кодекса, которая должна вступить в силу в 2027 году. В документ включён ряд нововведений, направленных на обеспечение прозрачности, эффективности и защиты прав спортсменов в международной антидопинговой системе.
Узбекские специалисты проводят переговоры с Президентом МОК Кирсти Ковентри, WADA Витольдом Банькой, почётным Президентом МОК Томасом Бахом и другими высокопоставленными официальными лицами, обсуждая перспективы дальнейшего развития сотрудничества в сфере антидопинговой деятельности.
Кроме того, в рамках встреч с руководителями международных организаций обсуждаются вопросы, связанные с подготовкой к ежегодному отчётному заседанию Региональной антидопинговой организации (RADOCA), которое планируется провести в Узбекистане 26–27 января 2026 года.