Ўзбекистон МОҚ мутасаддилари Токиода Олимпия ўйинларида бокс мусобақаларини ўтказишга масъул бўлган Моринари Ватанабэ билан учрашишди
Токио-2020 Олимпия ўйинларининг бокс беллашувларида баъзи баҳслар юзасидан эълон қилинган қарорлар кенг омманинг эътирозларига сабаб бўлмоқда.
Маълумки, ушбу Олимпия ўйинларида бокс баҳсларини ўтказиш Халқаро боксчилар ассоциациясига (АИБА) эмас, Халқаро Олимпия қўмитаси (ХОҚ) томонидан тузилган махсус комиссияга топширилган. Унга эса Халқаро гимнастика федерацияси президенти, япониялик Моринари Ватанабэ раҳбарлик қилмоқда.
Мусобақа давомида айрим делегациялар бокс бўйича мусобақалардаги ҳакамлик юзасидан ўз норозиликларини маълум қилишди. Шу жумладан, Ўзбекистон МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов ҳам Моринари Ватанабэ билан учрашиб, вазиятга ойдинлик киритиб олишди.
Махсус комиссия учрашув давомида Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси мутасаддиларини ўз фаолияти билан батафсил таништириб ўтди. Халқаро мутахассисларнинг таъкидлашича, ҳар бир беллашувда 5 нафар ҳакамдан ташқари алоҳида 2 махсус вакил орқали рефериларнинг қарори назорат қилиб борилади. Баҳс якунида эълон қилинган қарор қайта кўриб чиқилмайди.
Қўшимча қилинишича, жангларда шубҳали ҳолатлар алоҳида ўрганиб борилади ва ўз ишига нопрофессионал ёндашган ҳакамлар Олимпия ўйинларидан четлатилиш ва уйига жўнатиб юборилиши белгилаб қўйилган.

Руководители НОК Узбекистана встретились с ответственным лицом по проведению соревнований по боксу на Токийской Олимпиаде — Моринари Ватанабэ
В настоящее время широко обсуждаются результаты соревнования по боксу на Олимпийских играх Токио-2020.
Известно, что проведение соревнований по боксу на этих Олимпийских играх поручена не Международной ассоциации бокса (AIBA), а специальной комиссии, созданной Международным Олимпийским комитетом (МОК). Комиссию возглавляет президент Международной федерации гимнастики Моринари Ватанабэ из Японии.
Во время Олимпиады делегации некоторых стран выразили недовольство по поводу судейства на соревнованиях по боксу. В частности, председатель НОК Узбекистана Рустам Шаабдурахманов и Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касымов провели встречу с Моринари Ватанабэ для прояснения ситуации.
В ходе встречи специальная комиссия проинформировала руководство Национального Олимпийского комитета Узбекистана о своей деятельности. Как отмечают международные эксперты, помимо 5 судей, двое специальных представителей следят за их решением на каждом соревновании. Итоги боев не пересматриваются.
Международные представители подчеркнули, что случаи, вызывающие подозрение отдельно анализируются. Судьи, которые непрофессионально выполняют свои обязанности отстраняются от Олимпиады и возвращаются домой.