Ўзбекистон МОҚ мутасаддилари Токиода Олимпия ўйинларида бокс мусобақаларини ўтказишга масъул бўлган Моринари Ватанабэ билан учрашишди
Токио-2020 Олимпия ўйинларининг бокс беллашувларида баъзи баҳслар юзасидан эълон қилинган қарорлар кенг омманинг эътирозларига сабаб бўлмоқда.
Маълумки, ушбу Олимпия ўйинларида бокс баҳсларини ўтказиш Халқаро боксчилар ассоциациясига (АИБА) эмас, Халқаро Олимпия қўмитаси (ХОҚ) томонидан тузилган махсус комиссияга топширилган. Унга эса Халқаро гимнастика федерацияси президенти, япониялик Моринари Ватанабэ раҳбарлик қилмоқда.
Мусобақа давомида айрим делегациялар бокс бўйича мусобақалардаги ҳакамлик юзасидан ўз норозиликларини маълум қилишди. Шу жумладан, Ўзбекистон МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов ҳам Моринари Ватанабэ билан учрашиб, вазиятга ойдинлик киритиб олишди.
Махсус комиссия учрашув давомида Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси мутасаддиларини ўз фаолияти билан батафсил таништириб ўтди. Халқаро мутахассисларнинг таъкидлашича, ҳар бир беллашувда 5 нафар ҳакамдан ташқари алоҳида 2 махсус вакил орқали рефериларнинг қарори назорат қилиб борилади. Баҳс якунида эълон қилинган қарор қайта кўриб чиқилмайди.
Қўшимча қилинишича, жангларда шубҳали ҳолатлар алоҳида ўрганиб борилади ва ўз ишига нопрофессионал ёндашган ҳакамлар Олимпия ўйинларидан четлатилиш ва уйига жўнатиб юборилиши белгилаб қўйилган.

The leaders of the NOC of Uzbekistan met with the responsible person for conducting boxing competitions at the Tokyo Olympics — Morinari Watanabe
Currently, the results of the boxing competition at the Tokyo 2020 Olympic Games are widely discussed.
It is known that the organization of boxing competitions at these Olympic Games is entrusted not to the International Boxing Association( AIBA), but to a special commission created by the International Olympic Committee (IOC). The Commission is headed by the President of the International Gymnastics Federation Morinari Watanabe from Japan.
During the Olympics, the delegations of some countries expressed dissatisfaction with the refereeing of boxing competitions. In particular, the chairman of the NOC of Uzbekistan, Rustam Shaabdurakhmanov, and the Secretary General of the Committee, Oibek Kassymov, held a meeting with Morinari Watanabe to clarify the situation.
During the meeting, the special commission informed the leadership of the National Olympic Committee of Uzbekistan about its activities. According to international experts, in addition to 5 judges, two special representatives monitor their decision at each competition. The results of the battles are not reviewed.
International representatives stressed that cases that arouse suspicion are analyzed separately. Judges who perform their duties unprofessionally are suspended from the Olympics and return home.