Олимпия шаҳарчаси бўйлаб пресс-тур ташкил этилди
Миллий Олимпия қўмитаси ва Спорт вазирлиги ҳамкорлигида Олимпия шаҳарчасига пресс-тур ўтказилди. Тадбир давомида оммавий ахборот воситалари вакиллари спортчиларимиз учун бунёд этилган замонавий иншоотлар билан яқиндан танишдилар.
Шаҳарчадаги ҳар бир объект ҳақида мутахассислар томонидан батафсил маълумот берилиб, уларда қўлланилган илғор технологиялар, замонавий қопламалар ва жаҳон стандартларига мос қурилиш ишлари ҳақида сўз юритилди.
Мазкур пресс-тур ўзбек спортининг бугунги имкониятлари ва қайсидир маънода кучини кўрсатиб, спортчиларимиз учун яратилган шароитларнинг юксак даражасини намоён этди.
Мажмуадаги асосий объектлар ҳақида маълумотлар:
Асосий стадион. Мухлислар сиғими: 12 152 киши.
Велодром. Мухлислар сиғими: 2 187 киши.
Сув спорти турлари комплекси. Мухлислар сиғими: 2 222 киши.
Жамоавий спорт турлари комплекси. Мухлислар сиғими: 2 016 киши.
Яккакураш спорт турлари мажмуаси. Мухлислар сиғими: 2 067 киши.
Шунингдек, мажмуада велоспортнинг ВМХ йўналиши, чим устида хоккей, 3х3 баскетбол, теннис каби спорт турлари учун ҳам майдонлар қурилган.

5 Сентября 2025 1697
В сотрудничестве с Национальным Олимпийским комитетом и Министерством спорта был проведён пресс-тур по Олимпийскому городку. В ходе мероприятия представители СМИ подробно ознакомились с современными объектами, построенными для наших спортсменов.
Специалисты рассказали о каждом объекте, уделив внимание применённым передовым технологиям, современным покрытиям и строительным работам, выполненным в соответствии с международными стандартами.
Данный пресс-тур продемонстрировал сегодняшние возможности узбекского спорта и в определённой мере его потенциал, а также наглядно показал уровень условий, созданных для наших спортсменов.
Информация об основных объектах комплекса:
Главный стадион. Вместимость: 12 152 зрителя.
Велодром. Вместимость: 2 187 зрителей.
Комплекс водных видов спорта. Вместимость: 2 222 зрителя.
Комплекс командных видов спорта. Вместимость: 2 016 зрителей.
Комплекс единоборств. Вместимость: 2 067 зрителей.
Кроме того, на территории комплекса построены площадки для велоспорта в дисциплине BMX, хоккея на траве, 3х3 баскетбола и тенниса.