Олимпия шаҳарчаси бўйлаб пресс-тур ташкил этилди
Миллий Олимпия қўмитаси ва Спорт вазирлиги ҳамкорлигида Олимпия шаҳарчасига пресс-тур ўтказилди. Тадбир давомида оммавий ахборот воситалари вакиллари спортчиларимиз учун бунёд этилган замонавий иншоотлар билан яқиндан танишдилар.
Шаҳарчадаги ҳар бир объект ҳақида мутахассислар томонидан батафсил маълумот берилиб, уларда қўлланилган илғор технологиялар, замонавий қопламалар ва жаҳон стандартларига мос қурилиш ишлари ҳақида сўз юритилди.
Мазкур пресс-тур ўзбек спортининг бугунги имкониятлари ва қайсидир маънода кучини кўрсатиб, спортчиларимиз учун яратилган шароитларнинг юксак даражасини намоён этди.
Мажмуадаги асосий объектлар ҳақида маълумотлар:
Асосий стадион. Мухлислар сиғими: 12 152 киши.
Велодром. Мухлислар сиғими: 2 187 киши.
Сув спорти турлари комплекси. Мухлислар сиғими: 2 222 киши.
Жамоавий спорт турлари комплекси. Мухлислар сиғими: 2 016 киши.
Яккакураш спорт турлари мажмуаси. Мухлислар сиғими: 2 067 киши.
Шунингдек, мажмуада велоспортнинг ВМХ йўналиши, чим устида хоккей, 3х3 баскетбол, теннис каби спорт турлари учун ҳам майдонлар қурилган.

5 September 2025 1690
In cooperation with the National Olympic Committee and the Ministry of Sports, a press tour of the Olympic Village was held. During the event, media representatives thoroughly familiarized themselves with the modern facilities built for our athletes.
Specialists spoke about each facility, paying attention to the advanced technologies used, modern coverings, and construction works carried out in accordance with international standards.
This press tour demonstrated the current opportunities of Uzbek sport and, to some extent, its potential, as well as clearly showed the level of conditions created for our athletes.
Information about the main facilities of the complex:
Main Stadium. Capacity: 12,152 spectators.
Velodrome. Capacity: 2,187 spectators.
Aquatics Complex. Capacity: 2,222 spectators.
Team Sports Complex. Capacity: 2,016 spectators.
Martial Arts Complex. Capacity: 2,067 spectators.
In addition, on the territory of the complex, facilities have been built for BMX cycling, field hockey, 3x3 basketball, and tennis.