“City Football Group” билан ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ва Ўзбекистон футбол ассоциацияси раҳбарияти Англиянинг Манчестер шаҳрида хизмат сафарида бўлди. Ташриф доирасида “City Football Group” холдинг компанияси ва "Манчестер Сити" клуби билан ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Сафар давомида ўзбекистонлик расмийлар холдинг Бош операцион директори Руль де Фриц, Бошқарув директори Денни Уилсон, футбол бизнеси бўйича бош директори Клайв Ривз ва бошқа кўплаб йўналишлар бўйича бошқарувчилар билан истиқболли лойиҳаларни кўриб чиқишди. Асосий эътибор ўзбек футболини янги босқичга олиб чиқишга қаратилди. Хусусан, тизимда инновацион ёндашувлар, замонавий академия ташкил этиш, клуб инфратузилмасини яхшилаш ва халқаро тажрибани жорий этиш каби муҳим йўналишлар муҳокама қилинди.
Ўз навбатида компания вакиллари Ўзбекистон миллий терма жамоасининг жаҳон чемпионатига йўл олгани мамлакатимизда футбол ривожи юқори даражага чиқаётганидан далолат беришини, Ўзбекистон миллий терма жамоаси ҳимоячиси Абдуқодир Ҳусановнинг трансферидан кейин ўзбек футболига қизиқиш ортганини таъкидлашди.
Шунингдек, ўзбек клубларидан бирини “City Football Group” тизимига интеграция қилиш музокараларнинг асосий мавзуларидан бўлди. Ташриф давомида расмийлар «Манчестер сити« клубининг академияси ва жамоа тизими билан яқиндан танишиши кўзда тутилган.

23 Августа 2025 2443
Руководство Национального Олимпийского комитета Узбекистана и Ассоциации футбола Узбекистана находится с рабочим визитом в Манчестере (Англия). В ходе поездки были рассмотрены вопросы сотрудничества с холдинговой компанией "City Football Group" и футбольным клубом «Манчестер Сити».
В рамках визита официальные лица узбекской стороны обсудили перспективные проекты с Главным операционным директором холдинга Рулем де Фрисом, Управляющим директором Дэнни Уилсоном, директором по футбольному бизнесу Клайвом Ривзом и другими топ-менеджерами. Основное внимание было уделено выводу узбекского футбола на новый уровень. В частности, рассматривались такие направления, как внедрение инновационных подходов в систему, создание современной академии, развитие клубной инфраструктуры и применение международного опыта.
В свою очередь представители компании подчеркнули, что выход национальной сборной Узбекистана на чемпионат мира свидетельствует о высоком уровне развития футбола в нашей стране, а после трансфера защитника национальной сборной Узбекистана Абдукодира Хусанова интерес к узбекскому футболу заметно возрос.
Также, одной из ключевых тем переговоров стала перспектива интеграции одного из узбекских клубов в систему"City Football Group". Во время визита официальные лица ознакомятся с академией клуба «Манчестер Сити» и системой подготовки команды.