Олимпия шаҳарчаси имкониятларидан самарали фойдаланиш масалалари муҳокама қилинди
Кеча Ўзбекистон Республикаси Президенти, Миллий Олимпия қўмитаси раиси Шавкат Мирзиёев пойтахтимизда амалга оширилаётган йирик бунёдкорлик лойиҳаларидан бири – Олимпия шаҳарчасига ташриф буюриб, у ерда барпо этилган замонавий спорт иншоотлари билан танишди.
Бугун эса давлат раҳбари томонидан мазкур ташриф доирасида берилган топшириқлар ижросига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Учрашув Ўзбекистон Республикаси Президентининг спорт бўйича вакили Одил Абдурахманов раҳбарлигида ўтказилиб, унда Спорт вазирлиги ва Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти, спорт федерациялари мутасаддилари, мажмуа қурилишига масъул Хитойнинг “САМСЕ” компанияси вакиллари иштирок этди.
Суҳбатда ўзбек спортини янги босқичга олиб чиқишда Олимпия шаҳарчаси имкониятларидан унумли фойдаланиш, нуфузли халқаро мусобақаларни ташкил этиш, шунингдек, Аичи–Нагоя–2026 ёзги Осиё ва Лос-Анжелес–2028 ёзги Олимпия ўйинларига пухта тайёргарлик кўриш доирасида терма жамоаларимиз учун етакчи давлатлар иштирокида халқаро ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этиш, шаҳарчага кўчириладиган ташкилотларнинг жойлашуви каби масалалар муҳокама қилинди.
Йиғилиш якунида белгиланган вазифаларни самарали амалга ошириш, спорт инфратузилмасини тўлиқ ишга солиш ва терма жамоалар тайёргарлигини янги босқичга кўтариш бўйича аниқ чора-тадбирлар белгилаб олинди.

19 Августа 2025 1653
Вчера Президент Республики Узбекистан, председатель Национального Олимпийского комитета Шавкат Мирзиёев посетил один из крупнейших строительных проектов столицы — Олимпийский городок и ознакомился с возведёнными современными спортивными объектами.
Сегодня же состоялось совещание, посвящённое исполнению поручений Главы государства, которые были обозначены в ходе этого визита. Встреча прошла под председательством представителя Президента по вопросам спорта Одила Абдурахманова при участии руководства Министерства спорта, Национального Олимпийского комитета и представителей спортивных Федераций и компании “САМСЕ” Китая, которые являются ответственными за строительство комплекса.
В ходе обсуждения внимание было уделено вопросам эффективного использования возможностей Олимпийского городка для вывода узбекского спорта на новый уровень, организации престижных международных соревнований, проведению учебно-тренировочных сборов с участием ведущих стран мира для национальных сборных команд в рамках подготовки к летним Азиатским играм Аичи–Нагоя–2026 и Олимпийским играм Лос-Анджелес–2028, а также размещению организаций, переезжающих в городок.
По итогам совещания были определены конкретные меры по эффективной реализации поставленных задач, полному задействованию спортивной инфраструктуры и выводу подготовки сборных команд на новый уровень.