Олимпия шаҳарчаси қуриб битказилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 август куни Тошкент шаҳрида қуриб битказилган Олимпия шаҳарчасига ташриф буюрди.
Унинг қурилишига 2022 йил 9 ноябрда тамал тоши қўйилган эди. Ўшанда давлатимиз раҳбари Олимпия шаҳарчаси халқимизнинг юксак бунёдкорлик салоҳияти ва ўзбек спортининг оламшумул ютуқлари рамзига айланиши, меъморий жиҳатдан мукаммал, энергия тежамкор ва энг илғор инновацион ечимларни мужассам қилган замонавий мажмуа бўлишини таъкидлаганди.
Шундай ҳам бўлди – қисқа вақт ичида 100 гектардан зиёд майдонда муҳташам мажмуа қад ростлади. Қарийб 290 миллион долларлик ушбу ноёб лойиҳа “CAMC Engineering” компанияси томонидан халқаро талабларга мувофиқ амалга оширилди.
Шаҳарчада 5 та асосий спорт мажмуаси жойлашган.
Хусусан, Велодром мураккаб муҳандислик ечимлари асосида, ўзига хос дизайнда қурилган. Унинг ёғоч қопламаси сифати, траекторияси ва бурилиш бурчаклари Халқаро Олимпия қўмитаси талабларига жавоб беради. Жумладан, йўлак энг мустаҳкам дарахтлардан ясалган, қаватма-қават ётқизилган. Бу сифат мунтазам сақланиши учун велодромда йил давомида бир хил ҳарорат таъминланади. Ҳатто велоспортчиларга ҳаво қаршилигигача инобатга олинган.
Трекка ёруғлик бир хил ва тенг даражада тушади. Бу спортчиларга қулайлик бўлиши билан бирга, томоша ва телевизион трансляция меъёрларига ҳам мос. Ўриндиқлар 2 минг 200 кишига мўлжалланган. Халқаро Олимпия қўмитасининг янги талаби бўйича томоша жойларига ҳимоя тўсиғи ўрнатилган.
Шунингдек, мажмуа кўп функцияли бўлиб, бу ерда стол тенниси, қиличбозлик бўйича мусобақа ва машғулотлар ўтказиш ҳам мумкин. Бундай даражадаги велодром Ўзбекистонда биринчиси.
Мутасаддиларга ҳудудларда шароит яратиб, велоспортни ривожлантириш бўйича дастур тайёрлаш вазифаси қўйилди.
Президентимиз стол тенниси ҳаммабоп, арзон ва қулай спорт эканини таъкидлаб, ҳар бир мактаб ва маҳаллада уни оммалаштириш, анжомларини ишлаб чиқариш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Шаҳарча марказида 12 минг ўринли стадион жойлашган. Халқаро турнирлар пайтида бу ерда тантанали маросимлар ташкил этилади. Асосийси, яшил майдон ва 9 қаторли югуриш йўлагида енгил атлетиканинг 48 та йўналиши бўйича мусобақалар ўтказилади. Жумладан, жаҳон чемпионати, Бриллиант лигаси, параатлетика баҳслари, кўзи ожизлар ўртасида IBSA ўйинларини ташкил этиш мумкин. Бошқа пайтларда стадиондан маҳаллий ўқув-йиғинлар, амалий машғулотлар орқали дуал таълимда фойдаланилади.
Стадиондаги тўрт қаватли бинода терма жамоалар мутахассислари ва спорт федерациялари фаолият юритади.
Енгил атлетика ва пара спорт турлари аҳоли саломатлигини мустаҳкамлашда жуда самарали. Олимпия ва Осиё ўйинларида улар бўйича дастур ҳам кенг. Лекин юртимизда бу имкониятлар тўла ишга солинмаётгани кўрсатиб ўтилди.
Шу боис енгил атлетиканинг барча йўналишларини ривожлантириш бўйича топшириқ берилди. Унга кўра, вилоятлардаги стадионлар реконструкция қилиниб, енгил атлетика учун шароитлар яхшиланади, хориждан мураббийлар олиб келинади, спортчилар маҳоратини ошириш мақсад қилиб қўйилади.
Улкан сув спорти саройи ҳам замонавий ва қулай. Унда 25х50 метрли сузиш ва 25х20 метрли сувга сакраш ҳавзалари, машғулотлар учун бассейн ва тренажёр заллари бор. Барча шароитлар ва ўлчамлар халқаро олимпия стандарти талабларига жавоб беради.
Яқинда "World Aquatics" федерацияси делегацияси мажмуани кўрикдан ўтказди ва буни тасдиқлади. Яъни, бу ерда сузиш, сувга сакраш, синхрон сузиш, сув полоси бўйича қитъа ва жаҳон чемпионатлари, Олимпия дастуридаги нуфузли мусобақаларни ташкил этиш имконияти бор. Уларни 2 мингдан зиёд мухлислар томоша қилиши мумкин.
Давлатимиз раҳбари сув спорт турларини ривожлантириш, халқаро турнирларда натижаларни яхшилаш бўйича ўз фикрларини билдирди.
Жамоавий ва яккакураш спорт турлари мажмуалари ҳам халқаро талаблар даражасида бунёд этилган. Уларнинг ҳар бири уч қаватли, 2 минг ўринли. Жумладан, биринчисида волейбол, баскетбол ва гандбол бўйича машғулот ва халқаро мусобақаларни ўтказиш мумкин. Яккакурашлар мажмуаси дзюдо, бокс, таэквондо каби спорт турларини ривожлантиришга асос бўлади.
Президентимиз шу ерда спортчилар билан суҳбатлашди.
– Халқаро мусобақаларда байроғимизни баланд кўтариб, мамлакатимиз ривожини намоён этяпсизлар. Сизнинг ҳар бир ютуғингиз халқимиз учун катта ғурур, ёшларимизга куч, далда. Бу ҳаракатларни давом эттириб, болаларни ортингиздан эргаштириб, спортимизни янада юксалтиришингизни тилаймиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Олимпия шаҳарчасида футбол, волейбол, теннис, чим устида хоккей, енгил атлетика кабилар бўйича 15 та очиқ майдон ҳам барпо этилди.
Бундан ташқари, 400 ўринли паралимпия ётоқхонаси, спорт тиббиёти илмий-амалий маркази қурилиши якуний босқичда.
Шаҳарчадаги барча иншоотлар энергия тежамкор бўлади. Автотураргоҳлар устида қуёш панеллари ўрнатилади.

18 Августа 2025 1730
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 августа посетил Олимпийский городок, возведенный в Ташкенте.
Строительство началось 9 ноября 2022 года. Тогда глава государства отметил, что Олимпийский городок станет символом высокого созидательного потенциала нашего народа и выдающихся достижений узбекского спорта, будет отличаться совершенной архитектурой, энергоэффективностью и воплощением самых передовых инновационных решений.
Эти слова полностью оправдались – в короткие сроки на площади более 100 гектаров построен впечатляющий комплекс. Уникальный проект стоимостью почти 290 миллионов долларов был реализован компанией CAMC Engineering в соответствии с международными стандартами.
В городке расположены пять основных спортивных объектов.
Особого внимания заслуживает велодром, построенный на основе сложных инженерных решений и оригинальному дизайну. Качества, траектория и углы поворота его трека соответствуют требованиям Международного олимпийского комитета. В многослойном покрытии использована древесина самых прочных пород. Чтобы сохранять качество покрытия, внутри велодрома круглый год будет поддерживаться стабильная температура. Учтено даже сопротивление воздуха. Освещение организовано равномерно и оптимально как для удобства спортсменов, так и для зрителей и телевизионных трансляций. Трибуны рассчитаны на 2 200 человек. В соответствии с новыми требованиями МОК на зрительских местах установлены защитные ограждения. Кроме того, велодром многофункционален: здесь можно проводить соревнования и тренировки по настольному теннису и фехтованию. Это первый объект подобного уровня в Узбекистане. Президент поручил подготовить программу по развитию велоспорта в регионах и созданию для этого необходимых условий.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что настольный теннис — это доступный и массовый вид спорта, и поручил активно внедрять его в школах и махаллях, а также наладить производство необходимого инвентаря.
В центре городка расположен стадион на 12 тысяч мест. Во время международных турниров здесь будут проходить торжественные церемонии, а на зеленом поле и девятиполосной беговой дорожке смогут проводиться соревнования по 48 видам легкой атлетики, включая чемпионаты мира, «Бриллиантовую лигу», параолимпийские состязания и Игры IBSA для слабовидящих. В остальное время стадион будет использоваться для учебно-тренировочных сборов и дуального образования. В четырехэтажном здании при стадионе разместятся специалисты национальных сборных и спортивных федераций.
Глава государства подчеркнул, что легкая атлетика и паралимпийские дисциплины имеют большое значение для укрепления здоровья населения и широко представлены в программах Олимпийских и Азиатских игр, однако в нашей стране их потенциал используется не в полной мере. В этой связи было поручено разработать комплекс мер по развитию всех направлений легкой атлетики: реконструировать стадионы в регионах, улучшить условия для занятий, привлечь иностранных тренеров и повысить мастерство спортсменов.
Дворец водных видов спорта также отличается современностью и удобством. Здесь построены бассейны 25х50 метров для плавания, 25х20 метров для прыжков в воду, тренировочный бассейн и тренажерные залы. Все условия и размеры полностью соответствуют международным олимпийским стандартам. Недавно делегация федерации World Aquatics осмотрела комплекс и подтвердила его соответствие. Таким образом, здесь можно проводить чемпионаты Азии и мира по плаванию, прыжкам в воду, синхронному плаванию и водному поло, включая турниры олимпийской программы. Трибуны рассчитаны более чем на 2 тысячи зрителей. Президент отметил необходимость дальнейшего развития водных видов спорта и повышения результатов на международных турнирах.
Комплексы для игровых видов и единоборств также построены на уровне международных стандартов. Каждый из них трехэтажный, с трибунами на 2 тысячи мест. В одном проходить тренировки и международные соревнования по волейболу, баскетболу и гандболу, а в зале единоборств – по дзюдо, боксу и тхэквондо.
Во время посещения Президент встретился со спортсменами:
– На международных аренах вы поднимаете наш флаг и демонстрируете развитие страны. Каждая ваша победа — это гордость для народа, сила и вдохновение для молодежи. Продолжайте эти усилия, ведите за собой юниоров и еще выше поднимайте наш спорт, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В Олимпийском городке также построено 15 открытых площадок для футбола, волейбола, тенниса, хоккея на траве и легкой атлетики. Завершается строительство общежития на 400 мест для паралимпийцев и Научно-практического центра спортивной медицины.