Ўзбекистон ва Қатар спортидаги истиқболли ҳамкорлик муҳокама қилинди
Сингапурда сув спорти турлари бўйича жаҳон чемпионати бўлиб ўтмоқда. Ўзбекистон спорти расмийлари мусобақа доирасида қатор расмий учрашувлар ташкил қилишмоқда.
Ташриф доирасида Миллий Олимпия қўмиталари ассоциацияси биринчи вице-президенти, Қатар Олимпия қўмитаси Президенти Шайх Жавъан бин Ҳамад Ол Соний билан ҳам учрашув ташкил этилди. Суҳбатда Ўзбекистон ва Қатар ўртасидаги кўпқиррали алоқаларни спорт соҳасида янги босқичга олиб чиқиш каби устувор вазифалар муҳокама қилинди.
Самимий руҳда ўтган учрашув давомида Шайх Жавъан жаноби олийлари юртимиз спорти илдам қадамлар билан ривожланиб бораётганини футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоасининг жаҳон чемпионати йўлланмасини қўлга киритгани мисолида алоҳида таъкидлади. Шунингдек, терма жамоаларни йирик комплекс мусобақаларга тайёрлашда қўшма йиғинлар ташкил этиш, маҳаллий мутахассисларнинг малакасини оширишда тажриба алмашиш каби режалар кўриб чиқилди.
Суҳбат давомида томонлар ўзаро амалий ҳамкорлик юксак даражага кўтарилгани мамнуният билан қайд этишди.

Обсуждены перспективы сотрудничества в сфере спорта между Узбекистаном и Катаром
В рамках проходящего в Сингапуре чемпионата мира по водным видам спорта официальная делегация Узбекистана проводит ряд деловых встреч с руководителями международных спортивных организаций.
В ходе визита состоялась также встреча с первым вице-президентом Ассоциации Национальных Олимпийских комитетов, президентом Олимпийского комитета Катара шейхом Джоаном бин Хамадом Аль Тани. Во время беседы был рассмотрен ряд вопросов по выводу многоплановых отношений между Узбекистаном и Катаром в сфере спорта на новый уровень.
Во время встречи, прошедшей в тёплой и дружеской атмосфере, Его Величество шейх Джоан особо отметил стремительное развитие узбекского спорта, в частности, приведя в пример завоевание национальной сборной Узбекистана по футболу путёвки на чемпионат мира. Также были рассмотрены планы по проведению совместных учебно-тренировочных сборов для подготовки национальных команд к крупным комплексным соревнованиям и обмену опытом с целью повышения квалификации местных специалистов.
В ходе встречи стороны с удовлетворением отметили, что практическое сотрудничество между двумя странами достигло высокого уровня.