Ўзбекистон давлат спорт академияси ўз фаолиятини бошлади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорига мувофиқ, юқори малакали спорт кадрларини тайёрлаш, янги авлод спортчи ва мураббийларини етиштириш орқали мамлакатимизнинг ушбу соҳадаги ютуқларини янада юқори босқичга олиб чиқиш, илмий-тадқиқот жараёнларини халқаро стандартлар асосида йўлга қўйиш мақсадида Ўзбекистон давлат спорт академияси ташкил этилди.
Академия 2025/2026 йилда ўқув йили учун абитуриентлардан ҳужжат қабул қилишни бошлайди ва у давлат олий таълим муассасаси мақомига эга бўлади. Талабаларни қабул қилиш параметрлари Республикадаги бошқа олий таълим муассасалари учун белгилаган давлат буюртмаси доирасида амалга оширилади. Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказининг битирувчилари тўғридан тўғри иккинчи босқичга қабул қилинади.

Государственная академия спорта Узбекистана начала свою деятельность
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан, с целью подготовки высококвалифицированных спортивных кадров, воспитания нового поколения спортсменов и тренеров, выведения достижений страны в этой сфере на новый уровень, а также организации научно-исследовательской деятельности по международным стандартам, была основана Государственная академия спорта Узбекистана.
Академия начнёт приём документов от абитуриентов на 2025/2026 учебный год и будет иметь статус высшего учебного заведения. Приём студентов будет осуществляться в рамках государственного заказа, установленного для других вузов республики. Выпускники Центра подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта будут зачисляться напрямую на второй курс.