“Ҳаққим бор” фильмининг премьераси бўлиб ўтди
Пойтахтимиздаги «Синематиса» кинотеатрида “Ҳаққим бор” фильмининг премьераси бўлиб ўтди. Фильм бугунги кун зўраволикка учраётган болаларининг орзу-умидлари, ҳаётга бўлган қизиқишлари ҳамда улар дуч келаётган ижтимоий муаммоларни чуқур ёритиб берган.
Ушбу картинада болаларнинг ички кечинмалари, ижтимоий ҳимоя ва қўллаб-қувватлаш муҳитида ўз ўрнини топишга бўлган интилишлари маҳорат билан ифодаланган.
Премьерада Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, шунингдек, Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталари раҳбарияти, спорт ва кино оламининг таниқли вакиллари иштирок этди.
Фильм намойиши 1 июнь — “Халқаро болаларни ҳимоя қилиш куни” арафасида ташкил этилгани билан янада аҳамиятли бўлди. Бу эса фильмнинг асосий ғояси — болаларнинг ҳуқуқлари, имкониятлари ва жамиятдаги ўрни борасидаги масалаларни кенг жамоатчилик эътиборига ҳавола этиш мақсадини янада кучайтирди.
Фильм намойиши якунидан кейин расмийлар зўравонлик қурбони бўлган болалар томонидан чизилган суратлар кўргазмасини кўздан кечиришди. Унда болалар дунёни қандай кўришлари, ички кечинмалари таъсирли акс эттириб берилган.

Состоялась премьера фильма "Хакким бор" ("Имею право")
В кинотеатре «Cinematica» столицы состоялась премьера фильма "Хакким бор" ("Имею право"). Фильм глубоко освещает мечты и стремления современных детей, которые подвергаются насилию, их интерес к жизни, а также социальные проблемы, с которыми они сталкиваются.
В картине мастерски переданы внутренние переживания детей, их стремление найти своё место в обществе, где обеспечиваются социальная защита и поддержка.
В премьере приняли участие руководители Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан, а также руководители Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов, известные деятели спорта и кино.
Показ фильма, приуроченный к Международному дню защиты детей, который отмечается 1 июня, придал событию особую значимость. Это ещё больше подчеркнуло основную идею картины — привлечение внимания широкой общественности к вопросам прав, возможностей и места детей в обществе.
После показа фильма официальные лица посетили выставку рисунков, созданных детьми, которые подверглись насилию. В этих работах трогательно отражено, как дети видят окружающий мир и передают свои внутренние переживания.