Ўзбекистон илк бор ООК Бош Ассамблеясини қабул қилади
Бу ҳақида Осиё Олимпия Кенгашининг (ООК) 45-Бош Ассамблеясида маълум қилинди. ООК Бош директори Ҳусайн Ал Мусалламнинг Бош Ассамблеяни 2026 йил Тошкент шаҳрида ўтказиш бўйича таклифи йиғилиш иштирокчилари томонидан бир овоздан қўллаб-қувватланди. Бу юртимизда спорт ва Олимпия ҳаракатига бўлган юқори эътибор ва халқаро майдондаги нуфузини яна бир бор тасдиқлайди.
Маълумки, Бош Ассамблея — Осиё Олимпия Кенгашининг энг юқори бошқарув органи бўлиб, унда қитъамизнинг 45 мамлакат Миллий Олимпия қўмиталари вакиллари қатнашади. Унда Осиё спортига оид муҳим қарорлар, қитъадаги спорт сиёсати ва истиқболли йўналишлар муҳокама қилинади.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилда Тошкент ООКнинг Ижроия қўмитаси йиғилишига муваффақиятли мезбонлик қилган эди.

Узбекистан впервые примет Генеральную Ассамблею ОСА
Об этом было объявлено на 45-й Генеральной Ассамблее Олимпийского совета Азии (ОCА). Предложение Генерального директора ОСА Хусейна Аль Мусаллама о проведении Генеральной Ассамблеи в Ташкенте в 2026 году было единогласно поддержано участниками мероприятия. Это еще раз подтверждает высокое внимание, уделяемое в нашей стране спорту и олимпийскому движению, его авторитет на международной арене.
Как известно, Генеральная Ассамблея является высшим руководящим органом Олимпийского совета Азии, в котором участвуют представители Национальных Олимпийских комитетов 45 стран континента. На нем будут обсуждаться важные решения, касающиеся развития спорта в континенте, спортивная политика и перспективные направления.