“Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари“ мусобақаларига тайёргарлик масалалари бўйича селектор йиғилиши ўтказилди
17 майдан юртимиз бўйлаб “Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари” спорт мусобақаси старт олади. Бугун Спорт вазирлигида ушбу янги форматдаги мусобақага тайёргарлик масалаларига бағишланган селектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда жойларда беллашувларни самарали ташкил этиш, мусобақа дастури, танланган спорт базаларининг ҳолати ҳамда ғолиб ва совриндорларни рағбатлантиришга доир муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Расмийлар бу мусобақа миллий спортимизда янги бурилиш ясашини таъкидлаб, асосий мақсад — миллий терма жамоа учун рақобатбардош ва иқтидорли ёшларни саралаб олиш, ёшлар орасида оммавий спорт тарғиботини кучайтириш эканини қайд этишди.
Йиғилишда ҳудудий вакиллар билан онлайн мулоқот ўрнатилиб, тайёргарлик жараёни, мавжуд муаммолар ва камчиликлар муҳокама қилинди. Мутасаддиларга аниқ вазифалар белгилаб берилди ва камчиликларни зудлик билан бартараф этиш бўйича топшириқлар берилди.
Тадбир давомида Спорт вазирлиги ва Миллий Олимпия қўмитасининг бўлажак мусобақаларни юқори савияда ўтказиш бўйича қўшма қарори имзоланди.

Состоялось селекторное совещание по вопросам подготовки к проведению соревнований «Олимпийские вершины Нового Узбекистана»
С 17 мая по всей стране стартует спортивное соревнование под названием «Олимпийские вершины Нового Узбекистана». Сегодня в Министерстве спорта состоялось селекторное совещание, посвящённое вопросам подготовки к данному мероприятию нового формата.
На совещании были обсуждены важные вопросы, касающиеся эффективной организации соревнований на местах, программы турнира, состояния выбранных спортивных баз, а также поощрения победителей и призёров.
Официальные лица отметили, что это соревнование станет новым этапом в истории национального спорта и что основной целью является отбор талантливой и конкурентоспособной молодёжи для отечественной сборной, а также активная популяризация массового спорта среди молодёжи.
В формате видеоконференции с региональными представителями были обсуждены имеющиеся проблемы и процесс подготовки. Ответственным лицам даны конкретные поручения по оперативному устранению выявленных недостатков.
В ходе совещания было подписано совместное постановление Министерства спорта и Национального Олимпийского комитета о проведении предстоящего соревнования на высоком уровне.