“Беш ташаббус паралимпиадаси” мусобақаларига старт берилди
Бугун Миллий Паралимпия қўмитасида маҳаллаларда ногиронлиги бўлган шахслар ўртасида ўтказиладиган “Беш ташаббус паралимпиадаси” оммавий спорт мусобақаларига расмий старт бериш тадбири ўтказилди. Унда Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия ҳамда Паралимпия қўмиталари, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ва Ёшлар ишлари агентлигининг раҳбарияти иштирок этди.
Расмийлар очилиш маросимида давлатимиз раҳбари томонидан аҳолининг ҳар бир қатлами, хусусан, имконияти чекланган юртдошларимизнинг спорт билан шуғулланишлари учун кенг имкониятлар яратиб берилаётгани, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасида қатор ишлар олиб борилаётгани ҳақида алоҳида тўхталишди.
Режага кўра, “Беш ташаббус паралимпиадаси” спортнинг 13 тури бўйича ўтказилади. Қайд этиш жоиз, юртдошларимиз орасида мазкур мусобақага қизиқиш юқори бўлиб, бугунги кунгача ташкилий қўмитага 79 000 та ариза келиб тушган. Уларнинг 43 фоизини аёллар ташкил этади.

Дан официальный старт соревнованиям «Паралимпиады пяти инициатив»
Сегодня в Национальном Паралимпийском комитете был дан официальный старт массовым спортивным соревнованиям «Паралимпиады пяти инициатив», которые будут проводиться в махаллях среди людей с ограниченными возможностями. В мероприятии приняли участие руководители Министерства спорта, Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов, Национального Агентства социальной защиты и Агентства по делам молодёжи.
В ходе церемонии официальные лица особо отметили, что по инициативе Президента страны создаются широкие возможности для занятий спортом для всех слоёв населения, в особенности для людей с ограниченными возможностями. Было подчеркнуто, что в этом направлении ведётся масштабная работа по всесторонней поддержке таких граждан.
Согласно плану, «Паралимпиада пяти инициатив» охватит 13 видов спорта. Интерес к соревнованиям оказался весьма высоким — на сегодняшний день в организационный комитет поступило 79 000 заявок, 43% из которых поданы женщинами.