Давлатимиз раҳбари Андижон вилоятидаги ижтимоий хизматлар марказига ташрифи чоғида спорт соҳаси ва олимпия ҳаракатига оид тақдимот билан ҳам танишди
Бугунги кунда юртимизда 10 миллиондан зиёд аҳоли оммавий спорт билан шуғулланмоқда. Туманларда, таълим ва меҳнат жамоаларида турли мусобақалар ўтказилмоқда.
Энди бу кўрсаткични 15 миллионга етказиш мақсад қилиб қўйилган. Бунинг учун “Маҳалла лигаси”, “Мактаб лигаси”, “Талабалар лигаси”, “Вазир кубоги” ва “Касаба уюшмалари кубоги” каби мусобақалар ташкил этилади.
Шу йил 13 февраль куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида спортчи ёшларни саралаш ва маҳоратини ошириш бўйича топшириқлар берилган эди. Шунга мувофиқ, селекция, спорт таълими ва олимпия тизимини янги босқичга олиб чиқиш ишлари бошланган.
Бунда ҳудудлардаги 254 та спорт мактаби, олимпия йўналишларига ихтиослашган 56 та спорт мактаби миллий терма жамоаларга асосий захира бўлади. Жойлардан сараланган ёшлар тана антропометрияси ва қобилиятидан келиб чиқиб, мақсадли тайёрланади.
Уларни пишитиб бориш учун йилига икки марта “Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари” мусобақалар тизими йўлга қўйилади. Вилоят босқичи ғолиблари ҳар йили декабрда Олимпия шаҳарчасида ўтказиладиган “Президент Олимпиадаси”да иштирок этади. Мусобақа ғолиблари уй, автомобиль каби қимматбаҳо совғалар билан тақдирланади. Биринчи ва иккинчи ўринни олган спортчилар Республика олимпия ва паралимпия марказига қабул қилинади.
Президентимиз спорт таълимида вертикал тизимни такомиллаштириб, илғор услуб ва ёндашувларни  татбиқ қилиш зарурлигини таъкидлади. Спорт мактабларининг натижадорлигини ошириш, қобилиятли ёшларни етук спортчилар этиб тарбиялаш бўйича кўрсатмалар берилди.

Во время посещения центра социальных услуг в Андижанской области Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по развитию сферы спорта и олимпийского движения
Сегодня более 10 миллионов жителей Узбекистана активно занимаются массовым спортом. В районах, в учебных заведениях и трудовых коллективах регулярно проводятся различные спортивные соревнования.
Цель – довести этот показатель до 15 миллионов. Для этого будут организованы такие турниры, как «Лига махалли», «Школьная лига», «Лига студентов», «Кубок министра» и «Кубок профсоюзов».
На видеоселекторном совещании 13 февраля текущего года Президент дал поручения по отбору и повышению мастерства молодых спортсменов. В соответствии с этим начата работа по выводу системы селекции, спортивного образования и олимпийской подготовки на новый уровень.
Ключевую роль в этом процессе сыграют 254 спортивные школы, действующие в регионах, а также 56 специализированных школ по олимпийским направлениям — они станут основной базой для национальных сборных. Отобранные на местах молодые таланты будут проходить целевую подготовку с учетом антропометрических данных и физических способностей.
Для дальнейшего развития их мастерства дважды в год будет проводиться серия соревнований под названием «Олимпийские вершины Нового Узбекистана». Победители региональных этапов примут участие в «Президентской олимпиаде», которая ежегодно будет проходить в Олимпийском городке в декабре. Победители будут награждены ценными призами, такими как жилье и автомобили. Занявшие первое и второе места получат право учиться в Республиканском олимпийском и паралимпийском центрах.
Президент подчеркнул важность совершенствования вертикальной системы спортивного образования, внедрения передовых методов и подходов. Даны указания по повышению эффективности спортивных школ и подготовке талантливой молодежи до уровня высококлассных спортсменов.