Айрим хорижий нашрларда чоп этилган Ўзбекистон Олимпия жамоаси вакилининг япониялик қизга жинсий тажовуз қилгани ҳақидаги хабар юзасидан БАЁНОТ
Айрим хорижий нашрлар томонидан Токиода бўлиб турган Ўзбекистон Олимпия жамоаси вакилининг япониялик қизга жинсий тажовуз қилгани ҳақида мақола чоп этилди. Бу эса бир қатор ўзбек ОАВ ва блогерлари орасида муҳокамага сабаб бўлмоқда. Ўзбекистон МОҚ мазкур хабарга расмий муносабатини билдиради.
Бўлиб ўтган воқеликка Ўзбекистон Олимпия жамоасининг ҳеч қандай алоқаси йўқ. “Japantimes.co.jp” нашри берган маълумотга кўра, воқеа Токио шаҳрида бўлиб турган Ўзбекистон фуқароси Д.Р. билан содир бўлган. «Kyodo news» эса Д.Р. ва у қизнинг биргаликда Токиодаги “Олимпия” стадионида волонтёр бўлиб ишлагани ҳақида ёзмоқда.
Ҳозир МОҚ Тезкор штабининг 5 нафар вакили Токиодаги Олимпия шаҳарчасида бўлиб турибди. Уларнинг вазифаси асосий делегация келгунига қадар ташкилий масалаларни ҳал этиб туришдир. Ташкилий қўмитанинг талабларига кўра, Олимпия шаҳарчасидаги шахсларнинг ҳудуддан чиқиб кетиши мумкин эмас ва у жой кучли назорат остида.
Шундай экан, юқоридаги воқеликка Ўзбекистон Олимпия делегациясининг ҳеч қандай алоқаси йўқ. Шу ўринда юртимизнинг барча ОАВ, блогер ва журналистларидан бу каби асоссиз мақолаларга ишонмасликларини сўраб қоламиз.
Бугун кечга Токио-2020 XXXII ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этувчи Ўзбекистон делегациясининг асосий қисми чартер рейс орқали Японияга жўнаб кетади. Миллий Олимпия қўмитаси юртимиздаги барча Оммавий ахборот воситаларини спортчиларимиз ва уларнинг Олимпия ўйинларидаги иштирокини халқимизга чиройли тарзда етказиб беришга, мусобақани кенг қамровда ёритишга чорлаб қолади. Ўз навбатида, МОҚ матбуот хизмати бу борада барча маълумотларни тақдим этиб боради.

An official statement about the news published in some foreign sources, which refers to the sexual violence of a Japanese girl by a representative of the Olympic team of Uzbekistan
In some foreign sources, an article was published stating that a representative of the Uzbek Olympic team sexually assaulted a Japanese girl. This situation is widely discussed by Uzbek media representatives and bloggers. The National Olympic Committee of Uzbekistan expresses its position on this case.
The Olympic team of Uzbekistan has nothing to do with the incident. As reported by "Japantimes.co.jp" this case occurred with a citizen of Uzbekistan, D. R., who is currently staying in Tokyo. And "Kyodo news" notes that D. R. and the girl worked as volunteers at the Olympia Stadium in Tokyo.
Currently, five representatives of the NOC operational headquarters are in the Tokyo 2020 Olympic Village. Their main task is to solve all organizational issues before the arrival of the main delegation. According to the requirements of the Organizing Committee of the Games, persons who are in the Olympic Village can not leave the territory, moreover, this place is under strict control.
Proceeding from this, we officially declare that the Olympic team of Uzbekistan has nothing to do with this case. And here we would ask all media representatives, bloggers and journalists of Uzbekistan not to believe such baseless articles.
This evening, the main part of the Uzbek delegation participating in the XXXII Summer Olympic Games Tokyo-2020 will go to Japan on a charter flight. The National Olympic Committee calls on all mass media in our country to promptly and clearly transmit information to our people about Uzbek athletes, about their participation in the Olympic Games, as well as to widely cover the Tokyo 2020 Games. In turn, the press service of the NOC will provide all information on this issue.