Айрим хорижий нашрларда чоп этилган Ўзбекистон Олимпия жамоаси вакилининг япониялик қизга жинсий тажовуз қилгани ҳақидаги хабар юзасидан БАЁНОТ
Айрим хорижий нашрлар томонидан Токиода бўлиб турган Ўзбекистон Олимпия жамоаси вакилининг япониялик қизга жинсий тажовуз қилгани ҳақида мақола чоп этилди. Бу эса бир қатор ўзбек ОАВ ва блогерлари орасида муҳокамага сабаб бўлмоқда. Ўзбекистон МОҚ мазкур хабарга расмий муносабатини билдиради.
Бўлиб ўтган воқеликка Ўзбекистон Олимпия жамоасининг ҳеч қандай алоқаси йўқ. “Japantimes.co.jp” нашри берган маълумотга кўра, воқеа Токио шаҳрида бўлиб турган Ўзбекистон фуқароси Д.Р. билан содир бўлган. «Kyodo news» эса Д.Р. ва у қизнинг биргаликда Токиодаги “Олимпия” стадионида волонтёр бўлиб ишлагани ҳақида ёзмоқда.
Ҳозир МОҚ Тезкор штабининг 5 нафар вакили Токиодаги Олимпия шаҳарчасида бўлиб турибди. Уларнинг вазифаси асосий делегация келгунига қадар ташкилий масалаларни ҳал этиб туришдир. Ташкилий қўмитанинг талабларига кўра, Олимпия шаҳарчасидаги шахсларнинг ҳудуддан чиқиб кетиши мумкин эмас ва у жой кучли назорат остида.
Шундай экан, юқоридаги воқеликка Ўзбекистон Олимпия делегациясининг ҳеч қандай алоқаси йўқ. Шу ўринда юртимизнинг барча ОАВ, блогер ва журналистларидан бу каби асоссиз мақолаларга ишонмасликларини сўраб қоламиз.
Бугун кечга Токио-2020 XXXII ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этувчи Ўзбекистон делегациясининг асосий қисми чартер рейс орқали Японияга жўнаб кетади. Миллий Олимпия қўмитаси юртимиздаги барча Оммавий ахборот воситаларини спортчиларимиз ва уларнинг Олимпия ўйинларидаги иштирокини халқимизга чиройли тарзда етказиб беришга, мусобақани кенг қамровда ёритишга чорлаб қолади. Ўз навбатида, МОҚ матбуот хизмати бу борада барча маълумотларни тақдим этиб боради.

Официальное заявление по поводу новости опубликованной в некоторых зарубежных источниках, в котором говорится о половом насилии японской девушки со стороны представителя Олимпийской сборной Узбекистана
В некоторых зарубежных источниках, была опубликована статья, в котором говорится, что представителем Олимпийской сборной Узбекистана было совершено половое насилие японской девушке. Эта ситуация широко обсуждается узбекскими представителями СМИ и блогерами. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана выражает свою позицию по поводу данного случая.
К произошедшему инциденту Олимпийская сборная Узбекистана не имеет никакого отношения. Как сообщает «Japantimes.co.jp» этот случай произошёл с гражданимом Узбекистана Д.Р., который в настоящее время пребывает в Токио. А «Kyodo news» отмечает, что Д.Р. и девушка работали волонтёрами на стадионе «Олимпия» в Токио.
В настоящее время пятеро представителей оперативного штаба НОК находятся в Олимпийской деревне Токио-2020. Их главная задача — решать все организационные вопросы до прибытия основной делегации. Согласно требованиям Оргкомитета Игр, лица которые находятся в Олимпийской деревне, не могут покидать территорию, более того, это место находится под строгим контролем.
Исходя от этого, официально заявляем, что Олимпийская сборная Узбекистана, не имеет никакого отношения к этому случаю. И тут бы мы попросили всех представителей СМИ, блогеров и журналистов Узбекистана не верить подобным безосновательным статьям.
Сегодня вечером основная часть узбекской делегации, участвующей на XXXII летних Олимпийских играх Токио-2020, отправится в Японию чартерным рейсом. Национальный Олимпийский комитет призывает все средства массовой информации в нашей стране оперативно и чётко передавать информацию нашему народу об узбекских спортсменах, об их участии на Олимпийских играх, а также, широко освещать Игры Токио-2020. В свою очередь, пресс-служба НОК будет предоставлять всю информацию по этому поводу.