Сузиш бўйича лицензион Ўзбекистон очиқ чемпионатларида содир бўлган вазият юзасидан расмий БАЁНОТ
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси фаолияти давомида доимо Олимпизмнинг эзгу ғоялари ва спортдаги ҳалол рақобатни тарғиб қилиб келган. Барча миллий федерацияларни ҳамиша анти-допинг ва бошқа қоидаларга қатъий риоя этишга, халқаро мусобақаларни ўтказишда ўрнатилган тартибларга бўйсунишга ва уларни ҳурмат қилишга чақирган.
Турли интернет нашрларида Ўзбекистон Республикаси Туризм ва спорт вазирлигининг тақвим режасидан ўрин олган бўлиб, Халқаро сузиш федерацияси (FINA) шафелигида ўтказилган сузиш бўйича лицензион Ўзбекистон очиқ чемпионатида юз берган вазият катта муҳокамаларга сабаб бўлмоқда. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ушбу ҳолатга ўз позициясини қуйидагича билдириб ўтади:
Ўзбекистон сузиш федерациясининг хабар беришича, мусобақа якунланганидан кейин 2021 йилнинг 21 апрель санасида унда иштирок этган ҳиндистонлик спортчи Ликит Селвараш Према турнир давомида ноҳақликка йўл қўйилгани, маҳаллий спортчиларнинг вақтлари нотўғри кўрсатилгани ҳақидаги видеомурожаатини “YouTube” ижтимоий тармоғига жойлайди.
Қайд этиш жоиз, лицензион Ўзбекистон очиқ чемпионатларига Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти доимий ташриф буюриб турган, ўз навбатида, МОҚ Тезкор штаб вакили Мирсардор Алимов ҳам мусобақани мунтазам кузатиб борган.
Мусобақадан сўнг шу ернинг ўзида кичик йиғилиш ташкил этиб, тайёргарлик жараёнини янада кучайтириш, машғулотлар сифатини ошириш бўйича мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берилган.
Турнирлар якунлангач, Ўзбекистон сузиш федерацияси мусобақалар протоколини МОҚга тақдим қилган ва унда 5 нафар атлетимизнинг Токио-2020 нормативини бажаргани кўрсатиб ўтилган. Тақдим этилган протоколларда белгиланган қоидаларнинг бузилиши, шу жумладан, кейинчалик ҳиндистонлик сузувчи томонидан қайд этилган воқеа ҳақида маълум қилинмаган.
Шунингдек, бирор хорижий делегация томонидан, жумладан, Ҳиндистон жамоаси томонидан мазкур лицензион турнирлар бўйича шикоят ёки эътироз келиб тушмаган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон сузиш федерациясининг маълумотига кўра, FINA ушбу турнирларда қайд этилган натижаларни тан олмади. Ўзбекистон сузиш федерацияси бош котиби Алишер Ғаниевнинг сўзларига кўра, FINA бу бўйича Тошкентга расмий хат жўнатмаган. Бироқ Ўзбекистон сузиш федерацияси бир неча бор FINAга тақдим этилган маълумотларга аниқлик киритиш учун хабар йўллаган ва ҳатто бу масала бўйича Спорт арбитраж судига (CAS) мурожаат қилган.
Якунда эса халқаро ташкилот йўллаган “Universal Place” асосида фақатгина 2 нафар ҳамюртимиз Хуршиджон Турсунов ва Наталья Критинина Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олишди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, шунингдек, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши расмий равишда ушбу ҳолат ҳеч қандай спорт тамойилларига мос келмаслигини ва Олимпизм қадриятларига мутлақо зид эканлигини маълум қилади. Ўз ўрнида, бошқа федерациялар ва спорт ташкилотларидан ҳам белгиланган қоидаларга қатъий риоя қилишни сўрайди.
Шундан келиб чиққан ҳолда Ўзбекистон сузиш федерацияси Президиумидан қуйидагиларни талаб қилади:
1. Юқоридаги вазиятни кўриб чиқиш, ўрганиш ҳамда унга ҳуқуқий баҳо бериш учун Туризм ва спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши ва Ўзбекистон сузиш федерацияси мутахассисларидан иборат ишчи гуруҳ тузиш;
2. Халқаро сузиш федерациясидан (FINA) лицензион мусобақада қайд этилган натижаларнинг нима сабабдан бекор қилингани ҳақидаги материалларни тақдим қилишини сўраш;

Официальное заявление по ситуации, произошедшей на лицензионных, открытых чемпионатах Узбекистана по плаванию
В ходе своей деятельности, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана всегда продвигал благородные идеи Олимпизма и честной конкуренции в спорте, призывал все национальные спортивные федерации неукоснительно чтить и соблюдать все антидопинговые и иные установленные правила и требования при проведении международных соревнований и участии в них. Безусловно выполнять утвержденных положений.
На сегодняшний день в интернет-сети активно обсуждается инцидент, произошедший на открытом чемпионате Узбекистана по плаванию, который проводился согласно календарному плану Министерства Туризма и спорта Республики Узбекистан и под эгидой Международной федерации плавания (FINA). В свою очередь Национальный Олимпийский комитет Узбекистана хотел бы выразить в отношении него следующую свою позицию:
По информации Федерации плавания Узбекистана, 21 апреля 2021 года, по завершению чемпионата спортсмен из Индии Ликит Селвараш Према разместил на YouTube видео, в котором заявил о несправедливости во время турнира и искажении результатов, показанных местными спортсменами.
Следует отметить, что руководство Национального Олимпийского комитета регулярно посещало проводимые лицензионные чемпионаты Узбекистана, а также, в них постоянно присутствовал представитель оперативного штаба НОК Мирсардор Алимов.
После завершения турнира, в ходе очередной встречи на месте, официальным лицам федерации были даны соответствующие рекомендации по дальнейшему усилению процесса подготовки спортсменов сборной команды и повышению качества тренировок.
По окончании турниров Федерация плавания Узбекистана представила в Национальный Олимпийский комитет протокол соревнований, в котором указала, что пятеро спортсменов сборной Узбекистана выполнили норматив Токио-2020. О каких-либо нарушениях установленных правил, сведений в представленном протоколе не содержалось.
Также не от одной иностранной спортивной делегации, в том числе от индийской, не было замечаний и претензий по поводу проведения лицензионных, открытых чемпионатов Узбекистана.
Вместе с тем, позже по сообщению Федерации плавания Узбекистана FINA не признала результаты открытых лицензионных чемпионатов Узбекистана. Со слов генерального секретаря Федерации плавания Республики Алишера Ганиева, каких-либо официальных писем FINA по этому поводу в Ташкент не направляла, хотя Федерация плавания Узбекистана неоднократно обращалась в FINA для получения разъяснений по поводу предоставленной информации и даже подала в Спортивный арбитражный суд (САS).
В итоге, согласно информации Федерации плавания Узбекистана, FINA выдала лицензии лишь двоим пловцам из Узбекистана — Хуршиджону Турсунову и Наталье Критининой, на основе проекта “Universal Placе».
Национальный Олимпийский комитет, а также Совет ветеранов спорта Узбекистана официально заявляют что категорически осуждают нарушения установленных правил и норм, не соответствующих принципам Олимпизма и спорта, правил проведения соревнований и будут требовать от всех федераций и других спортивных организаций соблюдения всех норм и требований, утверждённых положений.
В связи с этим, требуем от Президиума Федерации плавания Узбекистана:
1.Организовать рабочую группу с привлечением специалистов Министерства Туризма и спорта, Национального Олимпийского комитета, Совета ветеранов спорта и федерации плавания Узбекистана по изучению и рассмотрению вышеуказанных ситуаций;
2. Просить у Международной федерации плавания (FINA) предоставить материалы связанные с нарушениями проведения лицензионных, открытых чемпионатов Узбекистана чтобы дать правовую оценку;