"Спорт тарихида матонатли аёл тимсоли” номли фотокўргазма ташкил этилди
8 март – Халқаро хотин-қизлар куни муносабати билан бугун Тошкент фотосуратлар уйида “Спорт тарихида матонатли аёл тимсоли” номли фотокўргазма ташкил қилинди. “Ўзбек аёли – ўтмиш, нафосат, келажак рамзи” шиори остида ўтган тадбирда МОҚ ҳамда бошқа ҳамкор ташкилотлар вакиллари, теннисимиз маликаси Ирода Тўлаганова ҳамда ёш спортчи қизлар иштирок этишди.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги "Ўзархив" агентлиги, Ўзбекистон Бадиий академияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ҳамда Спорт вазирлиги ҳамкорлигида ташкил этилган кўргазмада 1930 йиллардан бошлаб бугунги кунгача бўлган даврда аёл атлетларимизнинг ўзбек спортидаги ўрни очиб берилган. Ўтган асрда ўтказилган спартакиадалар, яқин йилларда спортчи қизларимизнинг йирик комплекс мусобақалар – Осиё ва Олимпия ўйинларидаги иштироки акс этган суратлар ташриф буюрувчиларда катта қизиқиш уйғотди.
Кўргазма нафақат аёл атлетларимизнинг ютуқлари, уларнинг мамлакат спортини ривожлантиришга қўшган ҳиссасинигина ифодалаб қолмасдан, иродали спортчи қизларнинг янги авлодини руҳлантиришга, уларда ватанпарварлик туйғусини юксалтиришга хизмат қилади.

Фотовыставка «Символ сильной женщины в истории»
Сегодня, в честь 8 Марта – Международного женского дня, в Ташкентском доме фотографии открылась выставка «Символ сильной женщины в истории». Мероприятие прошло под лозунгом «Узбекская женщина – символ прошлого, изящества и будущего» и собрало представителей Национального Олимпийского комитета, партнерских организаций, а также известных спортсменок, включая именитую узбекскую теннисистку Ироду Туляганову и молодых атлеток.
Выставка, организованная Агентством «Узархив» при Министерстве юстиции Республики Узбекистан, Художественной академией Узбекистана, Национальным агентством информации Узбекистана (УзА) и Министерством спорта, посвящена роли женщин в узбекском спорте с 1930-х годов до наших дней. Посетители с большим интересом рассматривали архивные фотографии, на которых запечатлены спартакиады прошлого века, участие наших спортсменок на крупных комплексных соревнованиях - Азиатских и Олимпийских играх.
Экспозиция демонстрирует не только достижения узбекских спортсменок, но и их вклад в развитие спорта страны, вдохновляя новое поколение девушек на покорение спортивных вершин.