Улар Токиога боришади: Полвон бобосининг номини олган Муҳаммадкарим Хуррамов
Токио-2020 лицензиатларини ҳамюртларимизга яқиндан таништиришда давом этамиз. Бугун бўлажак Олимпиадада -100 кг вазн тоифасида юртимиз шарафини ҳимоя қиладиган полвонимиз Муҳаммадкарим Хуррамов ҳақида қизиқарли маълумотларни тақдим этамиз.
Муҳаммадкарим Шокиржон ўғли Хуррамов 1997 йил 4 апрель куни Сурхондарё вилояти Шеробод туманида таваллуд топган. Самарқанд дзюдо мактаби тарбияланувчиси. Дзюдодаги биринчи мураббийи отаси Шокиржон Хуррамов. Шундан сўнг Самарқандда Ўктам Раҳмонов қўл остида дзюдо сирларини ўргана бошлади.
Хуррамов курашчилар оиласида дунёга келган. Унинг бобоси Муҳаммадкарим ота ҳам Сурхон воҳасининг таниқли полвонларидан бўлган. Бобосига ўхшаган полвон бўлсин деб отаси унга Муҳаммадкарим деб исм қўйган. Хуррамов фаолиятини -90 килограмм вазн тоифасида бошлаган. 2016 йилдан юқори натижалар қайд эта бошлади. Ўша йили Тошкент Гран-присида учинчи ўрин, ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионатида эса олтин медаль эгаси бўлди. 2018 йилдан -100 килограмм вазн тоифасига ўтди.
Хуррамов 2019 йил кетма-кет Марракеш ва Тбилиси Гран-прилари, Осиё чемпионати ва ёзги Универсиада ўйинларида бронза медалига сазовор бўлди. 2020 йил февраль ойида Дюссельдорфда ўтган “Катта дубулға” мусобақасида олтин медални қўлга киритди. Бу йил Бишкекда ўтган Осиё чемпионатини иккинчи ўринда якунлади.
Халқаро дзюдо федерацияси эълон қилган рейтинг якуни бўйича Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланмани қўлга киритди.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": judoka Mukhammadkarim Khurramov, who followed in the footsteps of his grandfather
We continue to introduce you to the licensees of Tokyo 2020. Today you will learn interesting facts about the representative of the national judo team of Uzbekistan Mukhammadkarim Khurramov, who will defend the honor of the country at the Tokyo Olympics in the weight category -100 kg.
Khurramov Mukhammadkarim Shokirzhonovich was born on April 4, 1997 in Surkhandarya region. A pupil of the Samarkand judo school. His father, Shokirjon Khurramov, taught him the secrets of judo. Then he trained under the guidance of Uktam Rakhmonov in Samarkand.
Khurramov was born in a family of wrestlers. His grandfather Muhammadkarim was also a famous wrestler of Surkhandarya. The judoka was named after his grandfather. At the beginning of his career, Khurramov competed in the -90 kg weight category. Since 2016, he began to achieve success. In the same year, he took third place in the Tashkent Grand Prix, and at the Asian Youth Championship he was awarded gold. Since 2018, he has moved to the weight category -100 kilograms.
In 2019, he won Grand Prix medals in Tbilisi and Marrakech, at the Asian Championships and the Summer Universiade. In February 2020, at the Grand Slam tournament in Dusseldorf, he became a gold medalist. This year he took the second place at the Asian Championship in Bishkek.
According to the results of the announced rating by the International Judo Federation, he was awarded the Tokyo 2020 license.