Улар Токиога боришади: Полвон бобосининг номини олган Муҳаммадкарим Хуррамов
Токио-2020 лицензиатларини ҳамюртларимизга яқиндан таништиришда давом этамиз. Бугун бўлажак Олимпиадада -100 кг вазн тоифасида юртимиз шарафини ҳимоя қиладиган полвонимиз Муҳаммадкарим Хуррамов ҳақида қизиқарли маълумотларни тақдим этамиз.
Муҳаммадкарим Шокиржон ўғли Хуррамов 1997 йил 4 апрель куни Сурхондарё вилояти Шеробод туманида таваллуд топган. Самарқанд дзюдо мактаби тарбияланувчиси. Дзюдодаги биринчи мураббийи отаси Шокиржон Хуррамов. Шундан сўнг Самарқандда Ўктам Раҳмонов қўл остида дзюдо сирларини ўргана бошлади.
Хуррамов курашчилар оиласида дунёга келган. Унинг бобоси Муҳаммадкарим ота ҳам Сурхон воҳасининг таниқли полвонларидан бўлган. Бобосига ўхшаган полвон бўлсин деб отаси унга Муҳаммадкарим деб исм қўйган. Хуррамов фаолиятини -90 килограмм вазн тоифасида бошлаган. 2016 йилдан юқори натижалар қайд эта бошлади. Ўша йили Тошкент Гран-присида учинчи ўрин, ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионатида эса олтин медаль эгаси бўлди. 2018 йилдан -100 килограмм вазн тоифасига ўтди.
Хуррамов 2019 йил кетма-кет Марракеш ва Тбилиси Гран-прилари, Осиё чемпионати ва ёзги Универсиада ўйинларида бронза медалига сазовор бўлди. 2020 йил февраль ойида Дюссельдорфда ўтган “Катта дубулға” мусобақасида олтин медални қўлга киритди. Бу йил Бишкекда ўтган Осиё чемпионатини иккинчи ўринда якунлади.
Халқаро дзюдо федерацияси эълон қилган рейтинг якуни бўйича Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланмани қўлга киритди.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: дзюдоист Мухаммадкарим Хуррамов, который пошёл по стопам своего деда
Продолжаем знакомить вас с лицензиатами Токио-2020. Сегодня вы узнаете интересные факты о представителе сборной Узбекистана по дзюдо Мухаммадкариме Хуррамове, который будет защищать честь страны на Токийской Олимпиаде в весовой категории -100 кг.
Хуррамов Мухаммадкарим Шокиржонович родился 4 апреля 1997 года в Сурхандарьинской области. Воспитанник Самаркандской школы дзюдо. Секретам дзюдо его обучал отец — Шокиржон Хуррамов. Затем тренировался под руководством Уктама Рахмонова в Самарканде.
Хуррамов родился в семье борцов. Его дед Мухаммадкарим тоже был знаменитым борцом Сурхандарьи. Дзюдоиста назвали в честь дедушки. Хуррамов вначале своей карьеры выступал в весовой категории -90 кг. С 2016 года начал достигать успехов. В том же году он занял третье место в Ташкентском Гран-При, а на чемпионате Азии среди молодёжи удостоился золота. С 2018 года перешёл в весовую категорию -100 килограмм.
В 2019 году он завоевал медали Гран-При в Тбилиси и Марракеше, на чемпионате Азии и летней Универсиаде. В феврале 2020 года на турнире «Большого Шлема» в Дюссельдорфе стал золотым призёром. В этом году на чемпионате Азии в Бишкеке занял второе место.