Томас Бах мамлакатимизда нишонланган “Халқаро Олимпия куни”ни эътироф этди
Жорий йилнинг 21-28 июнь кунлари мамлакатимизда “Халқаро Олимпия куни”га бағишланган Олимпия ҳафталиги ўтказилиб, байрам Республикамиз бўйлаб кенг нишонлади. 15 та федерация ва ассоциацияларимизда ўтказилган тадбирдан тайёрланган видеоролик Халқаро Олимпия қўмитаси Президенти Томас Бахга тақдим этилди. Ўз навбатида, ХОҚ Президенти ушбу тадбирларнинг юқори савияда ва ўзгача шукуҳда ўтказилганини таъкидлаб, Ўзбекистон МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмоновга миннатдорчилик хатини юборди. Унда шундай дейилади:
«Йўллаган мактубингиз ва унда Ўзбекистонда Олимпия кунининг нишонлангани ҳақидаги видеороликни тақдим этганингиз учун Сизга чуқур миннатдорчилигимни изҳор қиламан.
1894 йилда асос солинган ушбу кун 1948 йилнинг 23 июнидан қайта тикланди. У ёши, жинси, келиб чиқишидан қатъий назар инсоният орасида Олимпия ҳаракатини тарғиб қилиш йўлида хизмат қилади. Олимпия куни байрами – бунинг учун энг яхши имкониятдир.
Хоҳ спорт мусобақалари бўлсин, хоҳ оммавий турнирлар, қандай тадбир ўтказишингиздан қатъий назар, Миллий Олимпия қўмитаси Миллий федерациялар билан ҳамкорликда барчани руҳлантиришда ва илиқ таассурот қолдиришда давом этмоқда. Инсонларни ҳар хил спорт турлари билан таништиришда ҳамда уларни ҳаракатлантиришга ундайдиган ажойиб ишингиз, мана шундай меҳнатингиз маҳсули учун чуқур миннатдорчилигимни билдиришга ижозат беринг.

Томас Бах отметил проведение «Международного Олимпийского дня» в Узбекистане
Как вам известно, 21-28 июня в честь «Международного Олимпийского дня» по всему Узбекистану прошла Олимпийская неделя, и во многих уголках страны были организованы праздничные мероприятия. Видеоролик, где запечатлены мероприятия, проведённые в 15 спортивных федерациях и ассоциациях Республики, было передано Президенту Международного Олимпийского комитета Томасу Баху. В свою очередь, Бах, отметил, что праздник в Узбекистана прошёл на высоком уровне и направил благодарственное письмо председателю НОК Узбекистана:
«Господин Рустам Шаабдурахманов,
Выражаю Вам огромную благодарность и глубокую признательность
за Ваше письмо и за то, что поделились со мной видеороликом, посвященным празднованию Олимпийского дня в Узбекистане.
23 июня 1948 года, когда был провозглашён Олимпийский день
в ознаменование возрождения современного Олимпийского движения
в 1894 году, его целью было продвижение участия в спорте по всему миру, вне зависимости от возраста, пола или возможностей спортсменов. Именно Олимпийский день – лучшая для этого возможность.
Вне зависимости от того, какую работу проводите Вы, Национальный олимпийский комитет, в целом, и Национальные федерации Узбекистана, будь то общественное мероприятие или спортивные соревнования, Вы продолжаете впечатлять и вдохновлять. Позвольте поблагодарить Вас за Вашу превосходную работу, побуждающую людей к движению, познанию
и ознакомлению с разными видами спорта.
Желаем Вам и Олимпийской команде Вашей страны всего самого наилучшего, и тем временем, остаюсь верен Вам».