Томас Бах мамлакатимизда нишонланган “Халқаро Олимпия куни”ни эътироф этди
Жорий йилнинг 21-28 июнь кунлари мамлакатимизда “Халқаро Олимпия куни”га бағишланган Олимпия ҳафталиги ўтказилиб, байрам Республикамиз бўйлаб кенг нишонлади. 15 та федерация ва ассоциацияларимизда ўтказилган тадбирдан тайёрланган видеоролик Халқаро Олимпия қўмитаси Президенти Томас Бахга тақдим этилди. Ўз навбатида, ХОҚ Президенти ушбу тадбирларнинг юқори савияда ва ўзгача шукуҳда ўтказилганини таъкидлаб, Ўзбекистон МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмоновга миннатдорчилик хатини юборди. Унда шундай дейилади:
«Йўллаган мактубингиз ва унда Ўзбекистонда Олимпия кунининг нишонлангани ҳақидаги видеороликни тақдим этганингиз учун Сизга чуқур миннатдорчилигимни изҳор қиламан.
1894 йилда асос солинган ушбу кун 1948 йилнинг 23 июнидан қайта тикланди. У ёши, жинси, келиб чиқишидан қатъий назар инсоният орасида Олимпия ҳаракатини тарғиб қилиш йўлида хизмат қилади. Олимпия куни байрами – бунинг учун энг яхши имкониятдир.
Хоҳ спорт мусобақалари бўлсин, хоҳ оммавий турнирлар, қандай тадбир ўтказишингиздан қатъий назар, Миллий Олимпия қўмитаси Миллий федерациялар билан ҳамкорликда барчани руҳлантиришда ва илиқ таассурот қолдиришда давом этмоқда. Инсонларни ҳар хил спорт турлари билан таништиришда ҳамда уларни ҳаракатлантиришга ундайдиган ажойиб ишингиз, мана шундай меҳнатингиз маҳсули учун чуқур миннатдорчилигимни билдиришга ижозат беринг.

Thomas Bach noted the holding of the "International Olympic Day" in Uzbekistan
As you know, on June 21-28, in honor of the "International Olympic Day", the Olympic Week was held throughout Uzbekistan, and festive events were organized in many parts of the country. The video, which captures the events held in 15 sports federations and associations of the Republic, was handed over to the President of the International Olympic Committee, Thomas Bach. In turn, Bach noted that the holiday in Uzbekistan was held at a high level and sent a letter of thanks to the chairman of the NOC of Uzbekistan:
"Mr. Rustam Shaabdurakhmanov,
I express my great gratitude and deep appreciation
to you for your letter and for sharing with me a video dedicated to the celebration of the Olympic Day in Uzbekistan.
On June 23, 1948, when Olympic Day was proclaimed
to commemorate the revival of the modern Olympic movement
in 1894, its goal was to promote participation in sports around the world, regardless of the age, gender or capabilities of athletes. The Olympic Day is the best opportunity for this.
Regardless of what work you, the National Olympic Committee, as a whole, and the National Federations of Uzbekistan are doing, whether it is a public event or sports competitions, you continue to impress and inspire. Let me thank you for your excellent work, encouraging people to move, learn
and get acquainted with different sports.
We wish you and the Olympic team of your country all the best, and in the meantime, I remain loyal to you."