Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев нуфузли "Катта дубулға" халқаро турнири доирасида мамлакатимизда бўлиб турган Халқаро дзюдо федерацияси раҳбари Мариус Визерни қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 февраль куни нуфузли "Катта дубулға" халқаро турнири доирасида мамлакатимизда бўлиб турган Халқаро дзюдо федерацияси раҳбари Мариус Визерни қабул қилди.
Мазкур йирик спорт ташкилоти билан мамлакатимизда дзюдо мактабини ривожлантириш ва ушбу яккакураш турини оммалаштириш борасидаги самарали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон халқаро федерация фаолиятида фаол иштирок этмоқда. 2022 йилда мамлакатимизда катталар ўртасида жаҳон чемпионати, ўтган йили ҳарбий хизматчилар ўртасида жаҳон биринчилиги муваффақиятли ўтказилди. Париж шаҳрида бўлиб ўтган ёзги Олимпия ўйинларида Диёра Келдиёрова Ўзбекистон тарихида илк бор дзюдо бўйича олтин медални қўлга киритди.
Федерация раҳбари Мариус Визер мамлакатимизда соғлом турмуш тарзини оммалаштириш ва спортнинг барча турларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, ёшлар, айниқса, қизларни кенг жалб этиш, замонавий спорт инфратузилмасини яратиш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юқори баҳолади.
Учрашувда спортчилар, мураббийлар ва ҳакамларни тайёрлашда федерациянинг техник кўмаги ва эксперт ёрдамини кенгайтириш, иқтидорларни саралашнинг самарали механизмини жорий қилиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Бундан ташқари, мамлакатимиз ҳудудларида дзюдо бўйича халқаро мусобақаларни мунтазам ўтказиб бориш таклифи билдирилди.
Учрашув якунида Ўзбекистон Президенти миллий дзюдо мактабини ривожлантиришга қўшган катта шахсий ҳиссаси учун Халқаро дзюдо федерацияси раҳбари Мариус Визерга давлатимизнинг юксак мукофоти - "Дўстлик" орденини топширди.

27 Февраля 2025 1602
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял главу Международной федерации дзюдо Мариуса Визера, находящегося в нашей стране в рамках проведения престижного международного турнира «Большого шлема».
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 февраля принял главу Международной федерации дзюдо Мариуса Визера, находящегося в нашей стране в рамках проведения престижного международного турнира «Большого шлема».
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения плодотворного сотрудничества с указанной авторитетной спортивной организацией в области развития национальной школы дзюдо и популяризации этого вида единоборства в нашей стране.
Следует отметить, что Узбекистан активно участвует в деятельности международной федерации. В 2022 году в нашей стране успешно проведен чемпионат мира среди взрослых, а в прошлом году – мировое первенство среди военнослужащих. На летних Олимпийских играх в городе Париже Диёра Келдиёрова впервые в истории Узбекистана завоевала золотую медаль по дзюдо.
Глава федерации Мариус Визер высоко оценил проводимые масштабные реформы по популяризации здорового образа жизни и всемерной поддержке разных видов спорта в стране, широкому вовлечению молодежи, особенно девушек, а также созданию современной и доступной спортивной инфраструктуры.
Особое внимание в ходе встречи уделено вопросам расширения технического содействия и экспертной помощи федерации в подготовке спортсменов, тренеров и судей, внедрении эффективного механизма селекции талантов.
Кроме того, предложено регулярное проведение международных соревнований по дзюдо в регионах нашей страны.
В завершение встречи Президент Узбекистана за большой личный вклад в развитие национальной школы этого единоборства вручил главе Международной федерации дзюдо Мариусу Визеру высокую государственную награду – орден «Дўстлик».