Токио-2020: Делегациямизга оид қизиқарли фактлар
Токио-2020 Олимпия ўйинлари Ўзбекистон делегацияси учун бир қатор қизиқарли фактлар билан тарихга кирмоқда. Мисол учун, илк бор замонавий бешкураш спортида Олимпия ўйинларига йўлланма олдик, бу Олимпиадада аёл спортчиларимиз сони ҳар қачонгидан ҳам кўп бўлмоқда. Эътиборингизга шу ва бошқа қизиқарли фактларни тақдим қиламиз:
• Ўзбекистон спортчилари 2020 йил Япониянинг Токио шаҳрида ўтказиладиган XXXII ёзги Олимпия ўйинларига спортнинг 17 турида жами 71 та йўлланмани қўлга киритдилар. Бу делегациямиз тарихида спорт турлари сони бўйича рекорд кўрсаткичдир.
• Президентимизнинг хотин-қизлар спортини ривожлантиришга қаратаётган эътиборлари билан Токио-2020 Олимпиадасида лицензия қўлга киритган аёл спортчиларимиз сони 30 тага етди. Бу Олимпиадаларда Мустақил Ўзбекистоннинг аёллар спортида қайд этаётган яна бир рекорди.
• Токио-2020 Олимпия ўйинларида биринчи маротаба 3 нафар аёл дзюдочи билан, шунингдек, аралаш жамоавий йўналишда иштирок этамиз. Бу йўналишда дунёда энг кучли 12 жамоагина медаллар учун кураш олиб боради.
• Биринчи бор замонавий бешкураш спорт турида Олимпия ўйинлари йўлланмасини қўлга киритдик.
• Бокс бўйича мусобақаларда илк маротаба 3 нафар қизимиз катнашади. Ундаги умумий йўлланмаларимиз эса 11 тани ташкил қилмоқда. Спортнинг ушбу турида бутун дунёда фақат 3 жамоагина шунча боксчи билан иштирок этади.
• Ҳамюртимиз Оксана Чусовитинанинг номи дунё спорт гимнастикаси тарихи саҳифаларига саккизинчи бор Олимпиада ўйинларида иштирок этган биринчи спорт гимнастика устаси сифатида битилади.
• XXXII ёзги Олимпия ўйинларида қиличбозлик спортида биринчи маротаба 3 та йўлланма қўлга киритилди.
• Оғир атлетика баҳсларида илк бор 2 қизимиз Олимпиада йўлланмасига сазовор бўлди.
• Таэквондо бўйича терма жамоамиз ўз тарихида биринчи марта Олимпия ўйинларида тўлиқ таркибда (2+2) иштирок этади.
• Токио-2020 Олимпия ўйинларида Ольга Забелинская велосипед спортида аёллар ўртасида иштирок этган дастлабки ўзбекистонлик спортчи бўлиб тарихга киради.
• Светлана Радзивил 4 та Олимпия ўйинларида иштирок этган ўзбекистонлик дастлабки енгил атлетикачи номига сазовор бўлади.
• Делегациямизнинг энг ёши катта спортчиси. Бу борада кимнинг исм-шарифини келтириб ўтишимиз аён. Афсонавий Оксана Чусовитина (1975 йил 19 июнь) 46 ёшида спорт гимнастикаси бўйича Олимпия ўйинларида иштирок этмоқда.
• Делегациямизнинг энг кичик спортчиси: Зайнаб Дайибекова ҳамда Севара Сафоева. Эътиборлиси, ҳар икки вакилимиз ҳам 2002 йил 19 ноябрь санасида таваллуд топишган. Зайнаб Дайибекова бўлажак Олимпиадада қиличбозликнинг сабля йўналишида иштирок этса, Севара Сафоева бадиий гимнастиканинг гуруҳ машқи дастурида юртимиз шарафини ҳимоя қилади.

Токио-2020: интересные факты о делегации Узбекистана
Олимпиада Токио-2020 войдёт в историю Узбекистана с некоторыми интересными фактами и показателями. В частности, впервые нам удалось завоевать лицензию по современному пятиборью, а также, количество женщин-участниц, которые будут защищать честь нашей страны, достигло рекордного показателя. Ниже вы ознакомитесь с этими и другими интересными фактами:
- Спортсмены Узбекистана на XXXII летние Олимпийские игры в Токио завоевали 71 лицензий по 17 видам спорта. Это является рекордным показателем в истории нашей страны по видам спорта.
- Благодаря уделяемому вниманию со стороны Президента в развитие женского спорта, количество участниц Токио-2020 достигло 30. Это ещё один рекорд для Независимого Узбекистана, который будет установлен в Токио-2020.
- Впервые на Токийской Олимпиаде от имени Узбекистана примут участие 3 дзюдоисток, а также, мы имеем шанс побороться в командном-микст направлении. Следует отметить, что в этом направлении будут выступать 12 самых сильных команд мира.
- Впервые в истории нам удалось завоевать лицензию на Олимпийские игры по современному пятиборью.
- Наши девушки впервые удостоились 3 лицензий по боксу. Общее количество завоеванных лицензий нашими представителями в этом виде спорта — 11. На XXXII летних Олимпийскик играх в Токио только сборные команды трех стран участвуют с таким же количеством спортсменов.
- Представительница сборной Узбекистана по спортивной гимнастике Оксана Чусовитина станет первой гимнасткой в истории мирового спорта, которая приняла участие в восьми летних Олимпийских играх.
- На XXXII летние Олимпийские игры впервые в истории страны мы завоевали три путёвки по фехтованию.
- Впервые в истории отечественного спорта двое наших девушек удостоились лицензий по тяжёлой атлетике.
- Наша сборная по таэквондо впервые в своей истории примет участие на Олимпийских играх в полном составе (2 + 2).
- Ольга Забелинская войдет в историю как первая узбекская велоспортсменка, принявшая участие на Олимпийских играх.
- Светлана Радзивил станет первой узбекской спортсменкой по лёгкой атлетике, которая примет участие в четвёртой Олимпиаде подряд.
- Самая взрослая спортсменка делегации Узбекистана. Это — легендарная Оксана Чусовитина (19 июня 1975 года), которая примет участие в Токио-2020 в возрасте 46 лет.
- Самые молодые спортсменки делегации. Зайнаб Дайибекова и Севара Сафоева. Примечательно, что обе девушки родились 19 ноября 2002 года. Дайибекова будет защищать честь Узбекистана по фехтованию (сабля), а Севара Сафоева в групповых упражнениях художественной гимнастики.