Токио-2020: Делегациямизга оид қизиқарли фактлар
Токио-2020 Олимпия ўйинлари Ўзбекистон делегацияси учун бир қатор қизиқарли фактлар билан тарихга кирмоқда. Мисол учун, илк бор замонавий бешкураш спортида Олимпия ўйинларига йўлланма олдик, бу Олимпиадада аёл спортчиларимиз сони ҳар қачонгидан ҳам кўп бўлмоқда. Эътиборингизга шу ва бошқа қизиқарли фактларни тақдим қиламиз:
• Ўзбекистон спортчилари 2020 йил Япониянинг Токио шаҳрида ўтказиладиган XXXII ёзги Олимпия ўйинларига спортнинг 17 турида жами 71 та йўлланмани қўлга киритдилар. Бу делегациямиз тарихида спорт турлари сони бўйича рекорд кўрсаткичдир.
• Президентимизнинг хотин-қизлар спортини ривожлантиришга қаратаётган эътиборлари билан Токио-2020 Олимпиадасида лицензия қўлга киритган аёл спортчиларимиз сони 30 тага етди. Бу Олимпиадаларда Мустақил Ўзбекистоннинг аёллар спортида қайд этаётган яна бир рекорди.
• Токио-2020 Олимпия ўйинларида биринчи маротаба 3 нафар аёл дзюдочи билан, шунингдек, аралаш жамоавий йўналишда иштирок этамиз. Бу йўналишда дунёда энг кучли 12 жамоагина медаллар учун кураш олиб боради.
• Биринчи бор замонавий бешкураш спорт турида Олимпия ўйинлари йўлланмасини қўлга киритдик.
• Бокс бўйича мусобақаларда илк маротаба 3 нафар қизимиз катнашади. Ундаги умумий йўлланмаларимиз эса 11 тани ташкил қилмоқда. Спортнинг ушбу турида бутун дунёда фақат 3 жамоагина шунча боксчи билан иштирок этади.
• Ҳамюртимиз Оксана Чусовитинанинг номи дунё спорт гимнастикаси тарихи саҳифаларига саккизинчи бор Олимпиада ўйинларида иштирок этган биринчи спорт гимнастика устаси сифатида битилади.
• XXXII ёзги Олимпия ўйинларида қиличбозлик спортида биринчи маротаба 3 та йўлланма қўлга киритилди.
• Оғир атлетика баҳсларида илк бор 2 қизимиз Олимпиада йўлланмасига сазовор бўлди.
• Таэквондо бўйича терма жамоамиз ўз тарихида биринчи марта Олимпия ўйинларида тўлиқ таркибда (2+2) иштирок этади.
• Токио-2020 Олимпия ўйинларида Ольга Забелинская велосипед спортида аёллар ўртасида иштирок этган дастлабки ўзбекистонлик спортчи бўлиб тарихга киради.
• Светлана Радзивил 4 та Олимпия ўйинларида иштирок этган ўзбекистонлик дастлабки енгил атлетикачи номига сазовор бўлади.
• Делегациямизнинг энг ёши катта спортчиси. Бу борада кимнинг исм-шарифини келтириб ўтишимиз аён. Афсонавий Оксана Чусовитина (1975 йил 19 июнь) 46 ёшида спорт гимнастикаси бўйича Олимпия ўйинларида иштирок этмоқда.
• Делегациямизнинг энг кичик спортчиси: Зайнаб Дайибекова ҳамда Севара Сафоева. Эътиборлиси, ҳар икки вакилимиз ҳам 2002 йил 19 ноябрь санасида таваллуд топишган. Зайнаб Дайибекова бўлажак Олимпиадада қиличбозликнинг сабля йўналишида иштирок этса, Севара Сафоева бадиий гимнастиканинг гуруҳ машқи дастурида юртимиз шарафини ҳимоя қилади.

Tokyo-2020: interesting facts about the delegation of Uzbekistan
The Tokyo 2020 Olympics will go down in the history of Uzbekistan with some interesting facts and indicators. In particular, for the first time we managed to win a license in modern pentathlon, and also, the number of female participants who will defend the honor of our country has reached a record figure. Below you will get acquainted with these and other interesting facts:
Athletes of Uzbekistan at the XXXII Summer Olympic Games in Tokyo won 71 licenses in 17 sports. This is a record figure in the history of our country in sports.
Thanks to the attention paid by the President to the development of women's sports, the number of participants in Tokyo 2020 has reached 30. This is another record for Independent Uzbekistan, which will be set in Tokyo 2020.
For the first time, 3 judoka will take part in the Tokyo Olympics on behalf of Uzbekistan, and also, we have a chance to compete in the team-mixed direction. It should be noted that 12 of the strongest teams in the world will compete in this direction.
For the first time in history, we managed to win a license for the Olympic Games in modern pentathlon.
Our girls were awarded 3 boxing licenses for the first time. The total number of licenses won by our representatives in this sport is 11. At the XXXII Summer Olympic Games in Tokyo, only the national teams of three countries participate with the same number of athletes.
Oksana Chusovitina, a representative of the Uzbekistan national gymnastics team, will become the first gymnast in the history of world sports who took part in eight Summer Olympic Games.
For the XXXII Summer Olympic Games, for the first time in the history of the country, we won three fencing permits.
For the first time in the history of domestic sports, two of our girls were awarded licenses in weightlifting.
For the first time in its history, our taekwondo team will take part in the Olympic Games in full (2 + 2).
Olga Zabelinskaya will go down in history as the first Uzbek cyclist who took part in the Olympic Games.
Svetlana Radzivil will become the first Uzbek athlete in athletics to take part in the fourth Olympic Games in a row.
The most adult athlete of the delegation of Uzbekistan. This is the legendary Oksana Chusovitina (June 19, 1975), who will take part in Tokyo 2020 at the age of 46.
The youngest athletes of the delegation. Zainab Dayibekova and Sevara Safoeva. It is noteworthy that both girls were born on November 19, 2002. Dayibekova will defend the honor of Uzbekistan in fencing (sabre), and Sevar Safoeva in group exercises of rhythmic gymnastics.