Улар Токиога боришади: ЖЧда шоҳсупага кўтарилган илк оғир атлетикачи қизимиз Муаттар Набиева
“Улар Токиога боришади” лойиҳасини давом эттирамиз. Унинг бугунги қаҳрамони оғир атлетика бўйича жаҳон чемпионати совриндори Муаттар Набиева бўлади.
Муаттар Абдуллажон қизи Набиева 1996 йил 2 июнь куни Андижон вилояти, Балиқчи туманида туғилган. Биринчи мураббийи Хомитқул Мадазимов. 2014 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси.
Набиева халқаро майдондаги илк муваффақиятига 2016 йил эришди. Тбилисида ўтган ёшлар ўртасидаги дунё биринчилигида ҳамюртимиз бронза медалига сазовор бўлди. 2017 йил “Ислом бирдамлиги ўйинлари”да бронза, Жанг санъати ва ёпиқ иншоотлардаги Осиё ўйинларида кумуш медаль соҳибасига айланди.
2018 йил Осиё чемпионатини бронза медали билан якунлади. 2019 йил катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатида даст кўтариш машқи бўйича бронза медалини қўлга киритди. Қайд этиш жоиз, Набиева шу тариқа катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатида шоҳсупага кўтарилган илк оғир атлетикачи қизимизга айланди.
Ҳамюртимиз жорий йил Тошкентда ўтган Осиё чемпионатини учинчи ўринда якунлади. Халқаро оғир атлетика федерацияси эълон қилган рейтинг бўйича Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олди.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: первая узбекская спортсменка, которая стала призёром ЧМ по тяжёлой атлетике — Муаттар Набиева
Продолжаем проект «Они будут защищать честь страны в Токио». Сегодня мы вас познакомим с призёром чемпионата мира по тяжёлой атлетике Муаттар Набиевой.
Набиева Муаттар Абдуллаевна родилась 2 июня 1996 года в Андижанской области. Первый тренер — Хомиткул Мадазимов. С 2014 года представительница сборной Узбекистана по тяжёлой атлетике.
Своего первого успеха на международной арене достигла в 2016 году. В первенстве мира среди молодёжи в Тбилиси, ей удалось завоевать бронзу. В 2017 году на Играх Исламской Солидарности стала бронзовым призёром, а на Азиатских играх в закрытых помещениях и по боевым искусствам удостоилась серебра.
В 2018 году в первенстве континента выиграла бронзовую медаль. Также, на чемпионате мира 2019 года среди взрослых в упражнении рывка завоевала бронзу. Следует отметить, что благодаря этой победе Набиева стала первым призёром среди узбекских девушек-тяжелоатлетов на чемпионате мира среди взрослых.
В прошлом году на чемпионате Азии в Ташкенте заняла третье место. По итогам рейтинга Международной федерации тяжёлой атлетики удостоилась лицензии на Токийскую Олимпиаду.