Улар Токиога боришади: ЖЧда шоҳсупага кўтарилган илк оғир атлетикачи қизимиз Муаттар Набиева
“Улар Токиога боришади” лойиҳасини давом эттирамиз. Унинг бугунги қаҳрамони оғир атлетика бўйича жаҳон чемпионати совриндори Муаттар Набиева бўлади.
Муаттар Абдуллажон қизи Набиева 1996 йил 2 июнь куни Андижон вилояти, Балиқчи туманида туғилган. Биринчи мураббийи Хомитқул Мадазимов. 2014 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси.
Набиева халқаро майдондаги илк муваффақиятига 2016 йил эришди. Тбилисида ўтган ёшлар ўртасидаги дунё биринчилигида ҳамюртимиз бронза медалига сазовор бўлди. 2017 йил “Ислом бирдамлиги ўйинлари”да бронза, Жанг санъати ва ёпиқ иншоотлардаги Осиё ўйинларида кумуш медаль соҳибасига айланди.
2018 йил Осиё чемпионатини бронза медали билан якунлади. 2019 йил катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатида даст кўтариш машқи бўйича бронза медалини қўлга киритди. Қайд этиш жоиз, Набиева шу тариқа катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатида шоҳсупага кўтарилган илк оғир атлетикачи қизимизга айланди.
Ҳамюртимиз жорий йил Тошкентда ўтган Осиё чемпионатини учинчи ўринда якунлади. Халқаро оғир атлетика федерацияси эълон қилган рейтинг бўйича Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олди.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": the first Uzbek athlete who became a medalist of the World Weightlifting Championships — Muattar Nabiyeva
We continue the project "They will defend the honor of the country in Tokyo". Today we will introduce you to the medalist of the World Weightlifting Championship Muattar Nabieva.
Nabieva Muattar Abdullayevna was born on June 2, 1996 in the Andijan region. The first coach is Homitkul Madazimov. Since 2014, she has been a representative of the Uzbekistan national weightlifting team.
She achieved her first success in the international arena in 2016. In the World Youth Championship in Tbilisi, she managed to win bronze. In 2017, at the Islamic Solidarity Games, she became a bronze medalist, and at the Asian Indoor and Martial Arts Games, she was awarded silver.
In 2018, she won a bronze medal in the continental championship. Also, at the 2019 World Championship among adults, she won bronze in the snatch exercise. It should be noted that thanks to this victory, Nabiyeva became the first prize-winner among Uzbek female weightlifters at the World Adult Championship.
Last year, at the Asian Championship in Tashkent, she took third place. According to the results of the rating of the International Weightlifting Federation, she was awarded a license for the Tokyo Olympics.