Уч федерацияга янги раҳбар сайланди
Бугун кун давомида Миллий Олимпия қўмитасида Спорт вазирлиги ва МОҚ раҳбарияти иштирокида учта спорт федерациялари ҳамда ассоциацияларининг кетма-кетликда навбатдан ташқари сайлов конференциялари бўлиб ўтди.
Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси
Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Божхона қўмитаси раиси Акмалхўжа Мавлонов федерация раиси, Отабек Чориев, Андрей Абдувалиев ва Камолиддин Усмонов раис ўринбосарлари, Камолиддин Рўзмуҳаммедов эса бош котиб лавозимларига сайланишди;
Ўзбекистон қишки спорт турлари ассоциацияси
Тадбирда «Ўзмиллийбанк» АЖ бошқарув раиси Алишер Мирсоатов ассоциация раҳбари этиб сайланди;
Ўзбекистон теннис федерацияси
Федерациянинг собиқ раиси A.Мирсоатов қишки спорт турлари ассоциацияси бошқарувига ўтгани боис, тадбиркор, узоқ йиллар «Пахтакор» ФК президенти сифатида фаолият юритган мутахассис Ботир Раҳимов номзоди Ўзбекистон теннис федерацияси раислигига илгари сурилди ва бир овоздан маъқулланди.
Шунингдек, конференцияларда ташкилотларнинг янги устави ҳам тасдиқлаб олинди.
Тадбирда иштирок этган расмийлар федерацияларнинг янги раҳбариятини масъулиятли лавозимга сайланишгани билан қутлашди. Уларга олдинда турган Милан-Кортина-2026 қишки ва Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик юзасидан вазифаларни белгилаб, бу борада ўз тавсияларини беришди.

17 Февраля 2025 3315
Сегодня в течение дня в Национальном Олимпийском комитете с участием руководства Министерства спорта и НОК состоялись внеочередные выборные конференции 3-х спортивных федераций и ассоциаций.
Федерация лёгкой атлетики Узбекистана
В ходе конференции председатель Таможенного комитета Республики Узбекистан Акмалхужа Мавлонов был избран главой Федерации, Отабек Чориев, Андрей Абдувалиев и Камолиддин Усманов - заместителями председателя, Камолиддин Рузмухамммедов - Генеральным секретарем организации;
Ассоциация зимних видов спорта
Председатель правления АО "Узмиллийбанк" Алишер Мирсоатов избран председателем Ассоциации зимних видов спорта страны;
Федерация тенниса Узбекистана
В связи с переходом бывшего председателя А.Мирсоатова на должность главы Ассоциации зимних видов спорта, на конференции была выдвинута кандидатура предпринимателя, Ботира Рахимова, который в течение долгих лет руководил ФК "Пахтакор", на пост председателя Федерации тенниса и единогласно одобрена.
Также, на конференциях были утверждены новые уставы организаций.
Официальные лица, участвовавшие в мероприятии, поздравили новых руководителей федераций с избранием на ответственную должность, обозначили их дальнейшие задачи по подготовке к зимним Олимпийским играм Милан-Кортина-2026 и летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028 и дали соответствующие рекомендации.