Баскетболчиларимиз бўлажак Олимпия ўйинларига мўғулистонлик мутахассислар билан ҳамкорликда тайёрланиши кутилмоқда
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Мўғулистоннинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Даданху Батбатар бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди. Меҳмонларни МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ҳамда Спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов қарши олишди.
Мўғулистон делегацияси таркибида ушбу мамлакат миллий баскетбол ассоциацияси президенти Тулга Сухбатар ҳам бўлиб, у 3х3 баскетбол бўйича мутахассис ҳисобланади. Унинг бошчилигида Мўғулистон жамоаси дунё рейтингида ТОП ўнталикда, қитъамизда эса кучли учликка кирган. Жаноб Сухбатар спортчиларимизнинг жисмоний ҳолатига юқори баҳо бериб, баскетболчиларимиз билан айнан мазкур йўналишда Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига йўлланма олиши мумкинлигини таъкидлади.
Самимий руҳда ўтган суҳбат давомида ҳар икки мамлакат федерациялари ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш, мутахассисларнинг тажриба алмашишлари учун семинарлар ўтказиш каби мавзуларда фикр алмашилди.

Обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества с Ассоциацией баскетбола Монголии
Сегодня НОК нашей страны посетила делегация во главе с чрезвычайным и полномочным послом Монголии в Узбекистане Даданху Батбаатаром. Почётных гостей встретили заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов и Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов. В ходе визита состоялась встреча, в которой также принял участие глава Национальной ассоциации баскетбола Монголии (MNBA) Тулга Сухбатар. В рамках беседы обсуждались вопросы совместной подготовки к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028 по баскетболу 3х3.
Официальные лица посольства Монголии в Узбекистане отметили, что заинтересованы в поддержке взаимного сотрудничества. Кроме того, Ойбек Омилович подчеркнул, что команда баскетбола 3х3 Монголии является одной из ведущих дружин нашего континента и входит в 10-ку лучших коллективов мира и сообщил, что эта инициатива будет согласована с ответственными лицами Федерации баскетбола Узбекистана.
Помимо этого зарубежные специалисты отметили, что с физическими данными узбекских баскетболистов и благоприятными условиями, созданными атлетам для тренировок, наши соотечественники смогут достойно подготовиться к участию в ОИ Лос-Анджелес-2028. В свою очередь, для этого Монгольская сторона приложит максимум усилий.