Рустам Ассакалов 1984 йил 13 июль куни дунёга келган. Халқаро тоифадаги спорт устаси. Ассакалов 2015 йил АҚШнинг Лас-Вегас, 2019 йилда Қозоғистоннинг Нур-Султан шаҳрида ўтказилган жаҳон чемпионатларининг мос равишда кумуш ва бронза медаллари соҳиби ҳисобланади. Таъкидлаш жоиз, ушбу дунё биринчиликларидаги муваффақият унга Рио-2016 ва Токио-2020 Олимпия ўйинлари йўлланмасини тақдим қилди. Курашчимиз 2014 йилги Инчеондаги Осиё ўйинларида чемпионлик шоҳсупасига кўтарилган бўлса, 2018 йил Жакартада кумуш медаль билан тақдирланган. Шунингдек, унинг ҳисобида Осиё чемпионатининг 2 тадан олтин, кумуш ва бронза медаллари мавжуд.
Диёра Келдиёрова 1998 йил 13 июль куни Самарқанд вилоятида туғилган. Келдиёрова 2015 йил кадетлар ўртасидаги ўтказилган жаҳон чемпионати ғолиби, 2016 йил Тошкент Гран-присида кумуш медални қўлга киритган. 2019 йил Диёра учун чинакам омадли ўтди, дейиш мумкин. Зеро, ўша йил спортчимиз Осиё чемпионатида олтин, жаҳоннинг энг кучли дзюдочилари қатнашадиган Мастерс турнирида бронза медалига сазовор бўлди. 2021 йил Анталияда ўтган “Катта дубулға” турнирида ҳам олтин, Бишкекда ўтган Осиё чемпионатида кумуш медални қўлга киритди. Халқаро дзюдо федерацияси эълон қилган рейтинг бўйича Токио-2020 йўлланмасини қўлга киритди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳар икки ҳамюртимизни таваллуд куни билан табриклаб, уларга узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва бўлажак Олимпиадада шоҳсупага кўтарилишларини тилаб қолади.

Congratulations to Rustam Assakalov and Diera Keldierova!
Today, the licensees of Tokyo 2020-wrestler Rustam Assakalov and judoka Diera Keldierova celebrate their birthday.
Rustam Assakalov was born on July 13, 1984. Master of Sports of international class. At the 2015 World Championships in Las Vegas, he won a silver medal. Also, in the 2019 World Championship in Nur-Sultan, he was awarded bronze. It should be noted that the success at both World Championships gave Assakalov the opportunity to take part in the Rio 2016 and Tokyo 2020 Olympics. At the 2014 Asian Games, he won the title of champion, and at the 2018 Asian Games in Indonesia, he was awarded a silver medal. Assakalov has two gold, silver and bronze medals at the Asian championships in his piggy bank.
Diera Keldierova was born on July 13, 1998 in the Samarkand region. The winner of the World Cadet Championship in 2015, the silver medalist of the Tashkent Grand Prix tournament in 2016. 2019 was a very successful year for the judoka. In particular, that year she won a gold medal at the Asian Championships, and a bronze medal at the Masters tournament, in which the strongest judoists of the world participate. At the 2021 Grand Slam tournament in Antalya, she became a gold medalist, and at the Asian Championship in Bishkek, she won a silver medal. According to the results of the rating of the International Judo Federation, she won the Tokyo 2020 license.
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates the birthday children on their birthday, wishes them good health, success and happiness.