Рустам Ассакалов 1984 йил 13 июль куни дунёга келган. Халқаро тоифадаги спорт устаси. Ассакалов 2015 йил АҚШнинг Лас-Вегас, 2019 йилда Қозоғистоннинг Нур-Султан шаҳрида ўтказилган жаҳон чемпионатларининг мос равишда кумуш ва бронза медаллари соҳиби ҳисобланади. Таъкидлаш жоиз, ушбу дунё биринчиликларидаги муваффақият унга Рио-2016 ва Токио-2020 Олимпия ўйинлари йўлланмасини тақдим қилди. Курашчимиз 2014 йилги Инчеондаги Осиё ўйинларида чемпионлик шоҳсупасига кўтарилган бўлса, 2018 йил Жакартада кумуш медаль билан тақдирланган. Шунингдек, унинг ҳисобида Осиё чемпионатининг 2 тадан олтин, кумуш ва бронза медаллари мавжуд.
Диёра Келдиёрова 1998 йил 13 июль куни Самарқанд вилоятида туғилган. Келдиёрова 2015 йил кадетлар ўртасидаги ўтказилган жаҳон чемпионати ғолиби, 2016 йил Тошкент Гран-присида кумуш медални қўлга киритган. 2019 йил Диёра учун чинакам омадли ўтди, дейиш мумкин. Зеро, ўша йил спортчимиз Осиё чемпионатида олтин, жаҳоннинг энг кучли дзюдочилари қатнашадиган Мастерс турнирида бронза медалига сазовор бўлди. 2021 йил Анталияда ўтган “Катта дубулға” турнирида ҳам олтин, Бишкекда ўтган Осиё чемпионатида кумуш медални қўлга киритди. Халқаро дзюдо федерацияси эълон қилган рейтинг бўйича Токио-2020 йўлланмасини қўлга киритди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳар икки ҳамюртимизни таваллуд куни билан табриклаб, уларга узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва бўлажак Олимпиадада шоҳсупага кўтарилишларини тилаб қолади.

Сегодня лицензиаты Токио-2020 — борец Рустам Ассакалов и дзюдоистка Диёра Келдиёрова празднуют свой День рождения.
Рустам Ассакалов родился 13 июля 1984 года. Мастер спорта международного класса. На чемпионате мира 2015 года в Лас-Вегасе завоевал серебряную медаль. Также, в первенстве мира 2019 года в Нур-Султане удостоился бронзы. Следует отметить, что успех на обеих чемпионатах мира, предоставил возможность Ассакалову принять участие на Олимпиадах Рио-2016 и Токио-2020. На Азиатских играх 2014 года завоевал титул чемпиона, а на Азиаде 2018 года в Индонезии удостоился серебряной медали. В копилке Ассакалова имеется по две золотые, серебряные и бронзовые медали чемпионатов Азии.
Диёра Келдиёрова родилась 13 июля 1998 года в Самаркандской области. Победительница чемпионата мира среди кадетов 2015 года, серебряный призёр Ташкентского турнира Гран-при 2016 года. 2019 год прошёл очень успешно для дзюдоистки. В частности, том году на чемпионате Азии она завоевала золотую, а на турнире Мастерс, в котором участвуют самые сильные дзюдоисты мира, бронзовую медаль. На турнире «Большого Шлема» 2021 года в Анталии стала золотым призёром, а на чемпионате Азии в Бишкеке завоевала серебряную медаль. По итогам рейтинга Международной федерации дзюдо завоевала лицензию Токио-2020.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет именинников с Днём рождения, желает им крепкого здоровья, успехов и счастья.