Спорт вазирлиги ва МОҚ раҳбарияти олдинда турган спорт тадбирларига тайёргарлик жараёнини муҳокама қилди
Бугун Спорт вазири Адҳам Икрамов ва Отабек Умаров бошчилигидаги МОҚ раҳбарияти иштирокида яқин давр ичида кутилаётган ўзбек спорти учун муҳим мусобақаларга тайёргарлик масалалари кўриб чиқилди. Унда Харбин-2025 қишки Осиё ўйинлари ва жорий йил ўтказиладиган бошқа йирик мусобақалар ҳақида сўз борди.
Дастлаб Ўзбекистон делегациясининг Харбин шаҳрида ўтадиган қишки Осиё ўйинларига олиб бораётган ҳозирлик жараёни кўриб чиқилди. Қўмита раиси ўринбосари Ш.Ташматов спортчиларимиз бугунги кунда тайёргарликнинг сўнгги босқичини олиб боришаётгани, улар учун барча шароитлар яратилгани ҳақида маълумот берди.
Шунингдек, 28 февраль – 2 март кунлари Тошкентда ўтадиган дзюдо бўйича “Катта дубулға” турнири ва жорий йил кутиб турган бошқа комплекс мусобақаларга тайёргарлик бўйича ҳам тўхталиб ўтилди. Учрашувда 2025 йилги спорт тадбирлари Ўзбекистон делегациясининг Аичи-Нагоя-2026 ёзги Осиё ва Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлиги бўйича камчилик ва муаммоларини кўриб олишда муҳим экани таъкидланди.

Руководство Министерства спорта и НОК обсудили процесс подготовки к предстоящим спортивным мероприятиям
Сегодня с участием Министра спорта Адхама Икрамова и руководства НОК во главе с Отабеком Умаровым были рассмотрены вопросы подготовки к важным для узбекского спорта соревнованиям, которые ожидаются в ближайшее время. В рамках встречи было обсуждено выступление отечественных спортсменов на зимних Азиатских играх Харбин-2025 и других крупных состязаниях, которые пройдут в этом году.
Сначала рассматривался процесс подготовки делегации Узбекистана к зимним Азиатским играм в Китае. Заместитель председателя Комитета Ш.Ташматов отметил, что на сегодняшний день узбекские атлеты проходят последний этап тренировок, для них созданы все необходимые условия.
Также были затронуты вопросы подготовки к турниру “Большого шлема” по дзюдо, который пройдёт в Ташкенте с 28 февраля по 2 марта, и другим комплексным соревнованиям, которые ожидаются в текущем году. На встрече было отмечено, что спортивные мероприятия 2025 года важны для рассмотрения недостатков и проблем узбекской делегации в подготовке к летним Азиатским играм 2026 года в Аичи-Нагоя и летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе.