Токио-2020: Делегациямиз таркибида ўзгариш
Куни кеча яқинлашиб келаётган Токио-2020 Олимпия ўйинларида иштирок этадиган делегациямиз таркибини маълум қилган эдик. Таркибимизда кичик ўзгариш юз берди.
Аввалги таркибда Халқаро сузиш федерациясининг рейтинги асосида Хуршиджон Турсунов 100 метрга эркин, Юлдуз Қўчқорова 100 метрга барсс усулида сузиш бўйича Олимпиада йўлланмаларига сазовор бўлгани таъкидланган. Бироқ Юлдуз Қўчқорова узоқ муддатдан бери терма жамоа таркибида йиғинларда иштирок эта олмаётгани, ҳозирги кунда Америка Қўшма Штатларида бўлгани учун бўлажак Олимпиадада иштирок эта олмаслиги ойдинлашди. Унинг ўрнини 50 метрга эркин усулда сузиш дастурида Наталья Критинина тўлдирадиган бўлди.
Ушбу ўзгаришни Халқаро сузиш федерацияси тасдиқлади ва Токио-2020 йўлланмаси Наталья Критининага тақдим этиладиган бўлди. Шу тариқа, бўлажак Олимпия ўйинларида делегациямиз аъзолари 17 спорт турида 71 та йўлланма қўлга киритишди. Унда иштирок этадиган спортчиларимиз сони еса 67 тани ташкил этиб, уларнинг 30 нафари аёллардир. Бу умумий делегациямизнинг 45 фоизига тенг кўрсаткичдир. Таъкидлаш лозим, Олимпия ўйинларида аёл спортчиларнинг иштирок этиши бўйича Токиода мутлақ рекорд ўрнатамиз.
Шубҳасиз, бундай кўрсаткич муҳтарам Президентимиз томонидан мамлакатимизда хотин-қизлар спортини ривожлантиришга қаратилаётган эътибор маҳсулидир. Қолаверса, бу Халқаро Олимпия қўмитаси тарғиб қилаётган гендер тенглик сиёсатининг мамлакатимиз мисолидаги амалий ифодаси ҳамдир.

Токио-2020: изменения в составе делегации Узбекистана
Несколько дней назад мы объявили членов состава делегации Узбекистана, которые примут участие на Олимпийских играх Токио-2020. В составе нашей делегации произошло небольшое изменение.
Ранее, согласно рейтингу Международной федерации плавания, Хуршиджон Турсунов (100 метров, вольный стиль) и Юлдуз Кучкарова (100 метров, брасс) удостоились лицензии на Токио-2020. Однако, в связи с тем, что Кучкарова долгое время не принимала участие в учебно-тренировочных сборах команды и в настоящее время находится в США, стало известно, что она не сможет принять участие в Токио-2020. Вместо неё будет выступать Наталья Критинина (50 метров, вольный стиль).
Это изменение подтвердила Международная федерация плавания и лицензия Токио-2020 будет вручена Критининой. Таким образом, делегация Узбекистана, завоевала 71 лицензий по 17 видам спорта. Следует отметить, что количество спортсменов 67 и из них 30 — женщины. Это составляет 45% всей делегации. Следует отметить, что в Токио-2020 мы установим абсолютный рекорд по количеству участниц в Олимпийских играх.
Разумеется, всё это благодаря уделяемому вниманию со стороны нашего Уважаемого Президента развитию женского спорта. Кроме того, это является выражением политики гендерного равенства, выдвигаемой Международным Олимпийским комитетом, на примере нашей страны.