ООК Бош директори ва World Aquatics президенти Ҳусайн Ал Мусаллам билан ҳамкорликнинг янги босқичлари муҳокама қилинди
Осиё Олимпия кенгаши (ООК) Бош директори, Бутунжаҳон сузиш федерацияси (World Aquatics) президенти Ҳусайн Ал Мусаллам юртимизда расмий ташриф билан меҳмон бўлди. Мартабали меҳмонни Ўзбекистон Республикаси Спорт вазири Адҳам Икрамов, ООК вице-президенти, МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Отабек Умаров ва Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов қарши олишди. Жаноб Мусаллам сафари давомида Самарқанд ва Тошкент шаҳарларида бўлиб, қадимий жойларни зиёрат қилиш билан бирга мамлакатимизда сув спорти турларини ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди.
Мамлакат сузиш федерацияси раиси Қудраттилла Рафиков билан ўтган йиғилишда бир қатор истиқболли лойиҳалар кўриб чиқилди. Қудратилла Мирсагатович янги шакллантирилган федерация жамоаси ўз олдига улкан мақсадлар қўйгани, хусусан, сув спорти турларини мамлакатимиз бўйлаб янада оммалаштириш, ҳудудлардаги моддий-техник базани кучайтириш устувор режалардан экани ҳақида гапириб ўтди. Қолаверса, Q.Rafikov Республикамизнинг кўплаб вилоятларида замонавий, халқаро стандартлар асосида янги сузиш ҳавзалари қурилгани ҳақида маълумот берди.
Ўз ўрнида, расмийлар давлатимиз раҳбарининг қўллаб-қувватлаши билан сув спорти турларининг ривожи янги босқичга чиқишини билдиришди. Жаноб Мусаллам юртимизда спортга бўлган эътибор йил сайин ортиб бораётганидан хабардор экани, бу жиҳат ҳар қандай халқаро ташкилот раҳбарларини ҳамкорликда ишлашга ундашини алоҳида таъкидлади.
Самимий руҳда ўтган суҳбат давомида пойтахтимизда қад ростлаётган Олимпия шаҳарчасидаги сув спортига ихтисослаштирилган объектни энг замонавий инвентарлар билан жиҳозлаш, унда халқаро мусобақалар ўтказиш, маҳаллий мутахассисларнинг малакасини ошириш каби мавзуларда фикр алмашилди.

Обсуждены новые этапы сотрудничества с Генеральным директором ОСА и президентом World Aquatics Хусейном Аль Мусалламом
Генеральный директор Олимпийского совета Азии (ОСА), президент Всемирной федерации плавания (World Aquatics) Хусейн Аль Мусаллам посетил нашу страну с официальным визитом. Почётного гостя встретили Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, вице-президент ОСА, первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров и Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов. В ходе визита г-н Мусаллам побывал в Самарканде и Ташкенте. Во время рабочей поездки были обсуждены вопросы развития водных видов спорта в нашей стране.
На прошедшем совещании с председателем Федерации плавания Узбекистана Кудраттиллой Рафиковым был рассмотрен ряд перспективных проектов. Кудратилла Мирсагатович отметил, что вновь сформированная команда Федерации ставит перед собой амбициозные цели, в частности, повышение популярности водных видов спорта по всей республике, укрепление материально-технической базы в регионах. Кроме того, К.Рафиков проинформировал, что во многих уголках нашей республики построены новые современные бассейны, отвечающие международным стандартам.
В свою очередь, официальные лица подчеркнули, что при поддержке главы нашего государства развитие водных видов спорта выйдет на новый уровень. Г-н Мусаллам особо отметил, что внимание к спорту в нашей стране с каждым годом заметно возрастает. А этот аспект, в свою очередь, побуждает руководителей многих Международных организаций к совместной работе.
Также в ходе беседы состоялся обмен мнениями по таким темам, как оснащение строящегося в Олимпийском городке столицы объекта по водным видам спорта самым современным инвентарём, проведение на нём международных соревнований, повышение квалификации местных специалистов.