МОҚ раҳбарияти селекцион мусобақаларга тайёргарликни кўздан кечирмоқда
Юртимизда иқтидорли ёшларни селекция қилиш, терма жамоаларга кучли захира спортчиларини тайёрлаш мақсадида янги тизим жорий этилмоқда. “Дивизион спорт мусобақалари” номи остида ташкил қилинадиган мазкур лойиҳа Республиканинг барча ҳудудларини қамраб олиши кўзда тутилган. МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов бошчилигидаги ишчи гуруҳ ушбу мусобақаларга тайёргарликни ўрганиш мақсадида Хоразм вилоятида хизмат сафарида бўлиб турибди.
Даставвал, вилоят спорт бошқармаси мутасаддилари, федерацияларнинг ҳудудий вакиллари ва тренерлар билан видеоселектор йиғилиши ташкил этилди. Суҳбат давомида 2025 йил амалга оширилиши кўзда тутилган ишлар, селекцион мусобақалар концепцияси бўйича фикр алмашилди. Шундан сўнг спорт муассасаларининг фаолияти ва шароитлари ўрганилди.
Ишчи гуруҳ аввал Урганч Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш маркази, сўнг дзюдо, бокс ва таэквондо залларида бўлди. Шунингдек, Урганч ва Хива шаҳарлари, Тупроққалъа ҳамда Ҳазорасп туманларидаги спорт клублари фаолияти ҳам ўрганилди. Сафар давомида объектларнинг моддий-техник базаси, ўқувчиларнинг машғулот жадваллари батафсил кўздан кечирилиб, керакли тавсиялар берилди. Режага кўра, ишчи гуруҳ Қорақалпоғистон Республикасига ҳам ташриф буюриши кўзда тутилган.

Руководство НОК изучает подготовку к селекционным соревнованиям
С целью отбора талантливой молодёжи, подготовки сильного резервного состава в сборные команды, в нашей стране будет внедрена новая система. Ожидается, что данный проект, под названием "Дивизионные спортивные соревнования" охватит все регионы Республики. Рабочая группа во главе с заместителем председателя НОК Шерзодом Ташматовым пребывает в Хорезмской области и подробно изучает процесс подготовки к данным соревнованиям.
Вначале было проведено видеоселекторное совещание с участием официальных лиц областного управления спорта, представителей региональных отделений федераций и тренеров. В ходе беседы состоялся обмен мнениями о концепции отборочных соревнований и запланированных работах на 2025 год. После этого была изучена деятельность спортивных учреждений и изучены созданные условия.
Далее представители рабочей группы посетили Ургенчский Центр подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, тренировочные залы по дзюдо, боксу и таэквондо. Также была осмотрена деятельность спортивных клубов в Урганче и Хиве, а также, в Тупраккалинском и Хазораспском районах. В ходе своей поездки официальные лица осмотрели материально-техническую базу спортивных объектов, ознакомились с графиком занятий учеников и дали необходимые рекомендации. Согласно плану, рабочая группа также посетит Республику Каракалпакстан.