Ўзбекистон спорт курашлари ассоциациясига янги раҳбар сайланди
Бугун Миллий Олимпия қўмитасида Ўзбекистон спорт курашлари ассоциациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Ассоциацияга янги раҳбар сайлаш кун тартибидан ўрин олган мазкур тадбирда Спорт вазири Адҳам Икрамов, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг биринчи ўринбосари Баҳриддин Валиев, Отабек Умаров бошчилигидаги Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти, шунингдек, Ўзбекистон спорт курашлари ассоциацияси раёсат аъзолари, терма жамоа мураббийлар штаби иштирок этди.
Ассоциация Ижроия қўмитаси ташкилот раислигига Ўзбекистон Республика Бош прокурори, мамлакат кураш федерацияси раҳбари Йўлдошев Ниғматилла Тўлқинович номзодини илгари сурди. Адҳам Илҳамович ушбу номзод ҳақида фикр билдирар экан, Н.Йўлдошевнинг спорт бошқаруви соҳасида тўплаган улкан тажрибаси юртимизда спорт курашлари ривожини ҳам янги босқичга олиб чиқишда ас қотишини таъкидлади. Йиғилиш иштирокчилари бир овоздан Ниғматилла Тўлқинович номзодини маъқуллашди ва Н.Йўлдошев мамлакат спорт курашлари ассоциацияси раиси этиб сайланди.
Шундан сўнг ассоциация Бош котиби Шуҳрат Мамадалиев Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик бўйича режа билан таништирди. Унда ҳар бир вазн тоифасида асосий ва захира таркиб шакллантирилгани, ҳозирда мавжуд муаммо ва камчиликлар ҳақида тўхталиб ўтди. Хусусан, аёллар курашида янада кўпроқ йўлланмалар олиш, юнон-рум курашчиларимизнинг ҳам Олимпиадалардаги натижадорлигини ошириш, эркин кураш йўналишида ички рақобатни кучайтириш шулар жумласидан.
Тадбир якунида Отабек Муҳаммадалиевич ассоциация янги раҳбариятининг фаолиятига омад тилаб, ҳурматли Президентимизнинг қўллаб-қувватлашлари билан биргаликда янги марралар забт этилишини билдирди.

Избран новый председатель Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитет Узбекистана состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана. В повестку дня мероприятия вошёл вопрос избрания нового главы Ассоциации и в нём приняли участие Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, первый заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан Бахриддин Валиев, руководство НОК во главе с Отабеком Умаровым, а также, состав коллегии Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана, тренерский штаб сборной.
Исполнительный комитет Ассоциации на должность председателя организации выдвинула кандидатуру Генерального прокурора Республики Узбекистан, руководителя Федерации кураша страны Йулдошева Нигматиллы Тулкиновича. Говоря о кандидате, Адхам Ильхамович отметил, что огромный опыт Н.Йулдошева в сфере спортивного менеджмента поможет вывести развитие спортивной борьбы в нашей стране на новый уровень. Участники мероприятия единогласно одобрили кандидатуру Нигматиллы Тулкиновича и он был избран председателем Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана.
Далее Генеральный секретарь Ассоциации Шухрат Мамадалиев ознакомил с планом подготовки к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028. Он рассказал о формировании основного и резервного состава сборной в каждой весовой категории, существующих проблемах и недостатках. В частности, завоевание наибольшего количества лицензий в женской борьбе, повышение результатов отечественных греко-римских борцов на Олимпийских играх, а также, усиление внутренней конкуренции в борьбе вольного стиля.
В конце конференции Отабек Мухаммадалиевич пожелал удачи новому руководству Ассоциации и выразил что при поддержке нашего Президента мы сможем достичь высоких результатов.