“Улар Токиога боришади” лойиҳамизни давом эттирамиз. Бугун Сизларга дзюдо бўйича жаҳон чемпионати финалчиси Давлат Бобоновни яқиндан таништирамиз.
Давлат Ҳусниддин ўғли Бобонов 1997 йил 7 июнь куни Навоий вилоятида дунёга келган. Биринчи мураббийи Нурали Қобулов. Олимпия ўйинларига Илиас Илиадис қўл остида тайёргарлик олиб бормоқда.
Бобонов 2015 йилдан терма жамоамизда турли мусобақаларда юртимиз шарафини ҳимоя қилиб келмоқда. 2018 йилгача -81 кг вазн тоифасида иштирок этиб, 2016 йилги Тошкент Гран-присида, ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионатида ғалаба қозонди. 2017 йил Будапештда ўтган жаҳон чемпионатида еттинчи натижани қайд этган.
2018 йилдан -90 кг вазн тоифасида курашишни бошлади. Сал кам 2 йил янги вазнга мослашиш учун кетди ва 2019 йилнинг иккинчи ярмидан муваффақиятларга эриша бошлади. Ўша йилнинг ноябрь ойида Осакада ўтган “Катта дубулға” турниридаги кумуш медалдан сўнг “очилиб кетди” ва ушбу вазннинг етакчилари қаторига кириб борди.
2020 Дюссельдорф “Катта дубулға” турнирида ғалаба қозонди. Шунингдек, бир қатор нуфузли мусобақаларда қайд этган натижалари эвазига юртимизда 2020 йилнинг энг яхши спортчиси деб топилди.
2021 йил Тошкент “Катта дубулға” турнирида кумуш медалга сазовор бўлди. Шундан сўнг Бишкекда ўтган Осиё чемпионатида зафар қучди. Роппа-роса 1 ой муқаддам Будапештда ўтган жаҳон чемпионатида кумуш медалга сазовор бўлди.
Халқаро дзюдо федерацияси томонидан эълон қилинган рейтингда -90 кг вазн тоифасида бешинчи ўрин билан Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олди.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: лучший спортсмен 2020 года Давлат Бобонов
Продолжаем проект «Они будут защищать честь страны в Токио». Сегодняшний наш герой финалист чемпионата мира по дзюдо — Давлат Бобонов.
Бобонов Давлат Хусниддинович родился 7 июня 1997 года в Навои. Первый тренер — Нурали Кобулов. К Олимпийским играм Токио-2020 готовится под руководством Илиаса Илиадиса.
С 2015 года достойно защищает честь Узбекистана на международных соревнованиях. До 2018 года выступал в весовой категории -81 кг, одержал победу в Ташкентском Гран-При 2016 года и на чемпионате Азии среди молодёжи. В первенстве мира 2017 года в Будапеште занял седьмое место.
С 2018 года года перешёл в весовую категорию -90 кг. Ему потребовалось около 2 года, чтобы полностью адаптироваться к этому весу. Со второй половины 2019 года начал достигать успехов. В том же году на турнире «Большого Шлема» в Осаке ему удалось завоевать серебряную медаль. После этого соревнования он стал одним из ведущих дзюдоистов в своей весовой категории.
В Дюссельдорфском «Большом Шлеме» 2020 года он одержал победу. За свои успехи на престижных соревнованиях он был признан лучшим спортсменом Узбекистана 2020 года.
На турнире «Большого Шлема» 2021 года в Ташкенте стал серебряным призёром. Затем победил на чемпионате Азии в Бишкеке. Месяц назад на чемпионате мира в Будапеште завоевал серебряную медаль.
По итогам объявленного рейтинга Международной федерацией дзюдо занял пятое место и удостоился лицензии на Токио-2020 в весовой категории -90 кг.