“Улар Токиога боришади” лойиҳамизни давом эттирамиз. Бугун Сизларга дзюдо бўйича жаҳон чемпионати финалчиси Давлат Бобоновни яқиндан таништирамиз.
Давлат Ҳусниддин ўғли Бобонов 1997 йил 7 июнь куни Навоий вилоятида дунёга келган. Биринчи мураббийи Нурали Қобулов. Олимпия ўйинларига Илиас Илиадис қўл остида тайёргарлик олиб бормоқда.
Бобонов 2015 йилдан терма жамоамизда турли мусобақаларда юртимиз шарафини ҳимоя қилиб келмоқда. 2018 йилгача -81 кг вазн тоифасида иштирок этиб, 2016 йилги Тошкент Гран-присида, ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионатида ғалаба қозонди. 2017 йил Будапештда ўтган жаҳон чемпионатида еттинчи натижани қайд этган.
2018 йилдан -90 кг вазн тоифасида курашишни бошлади. Сал кам 2 йил янги вазнга мослашиш учун кетди ва 2019 йилнинг иккинчи ярмидан муваффақиятларга эриша бошлади. Ўша йилнинг ноябрь ойида Осакада ўтган “Катта дубулға” турниридаги кумуш медалдан сўнг “очилиб кетди” ва ушбу вазннинг етакчилари қаторига кириб борди.
2020 Дюссельдорф “Катта дубулға” турнирида ғалаба қозонди. Шунингдек, бир қатор нуфузли мусобақаларда қайд этган натижалари эвазига юртимизда 2020 йилнинг энг яхши спортчиси деб топилди.
2021 йил Тошкент “Катта дубулға” турнирида кумуш медалга сазовор бўлди. Шундан сўнг Бишкекда ўтган Осиё чемпионатида зафар қучди. Роппа-роса 1 ой муқаддам Будапештда ўтган жаҳон чемпионатида кумуш медалга сазовор бўлди.
Халқаро дзюдо федерацияси томонидан эълон қилинган рейтингда -90 кг вазн тоифасида бешинчи ўрин билан Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олди.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": the best athlete of 2020 Davlat Bobonov
We continue the project "They will defend the honor of the country in Tokyo". Today our hero is the finalist of the World Judo Championship — Davlat Bobonov.
Davlat Khusniddinovich Bobonov was born on June 7, 1997 in Navoi. The first coach is Nurali Kobulov. Tokyo 2020 is being prepared for the Olympic Games under the leadership of Ilias Iliadis.
Since 2015, he has been worthily defending the honor of Uzbekistan at international competitions. Until 2018, he competed in the -81 kg weight category, won the Tashkent Grand Prix in 2016 and the Asian Youth Championship. In the 2017 World Championship in Budapest, he took seventh place.
Since 2018, he has moved to the -90 kg weight category. It took him about 2 years to fully adapt to this weight. Since the second half of 2019, he began to achieve success. In the same year, at the Grand Slam tournament in Osaka, he managed to win a silver medal. After this competition, he became one of the leading judoists in his weight category.
In the Dusseldorf "Grand Slam" of 2020, he won. For his success at prestigious competitions, he was recognized as the best athlete of Uzbekistan in 2020.
At the 2021 Grand Slam tournament in Tashkent, he became a silver medalist. Then he won the Asian Championship in Bishkek. A month ago, at the World Championships in Budapest, he won a silver medal.
According to the results of the announced rating by the International Judo Federation, he took the fifth place and was awarded a license for Tokyo 2020 in the -90 kg weight category.