Лос-Анжелес-2028: Қиличбозларимиз жамоавий дастурда ҳам лицензия қўлга киритишни ният қилишган
Спорт вазирлиги ҳамда МОҚ мутасаддилари федерация ва ассоциацияларнинг янги Олимпия циклига тайёргарлик режалари билан танишиб чиқмоқда. Бу гал Ўзбекистон қиличбозлик федерациясининг тақдимоти ўрганилди.
Қиличбозларимиз сўнгги икки Олимпия ўйинларида делегациямиз таркибида иштирок этиб келишмоқда. Янги Олимпия мавсуми терма жамоамиз учун ҳар қачонгидан масъулиятли ҳисобланади. Боиси 2027 йил Тошкент катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатига мезбонлик қилади ва унда Олимпиада учун энг йирик рейтинг очколари ўйналади. Федерация тақдимотида раис Махсуд Абдусамадов ва Бош котиб Гулнора Саидова бу борада алоҳида тўхталиб ўтишди.
Уларнинг таъкидлашича, қиличбозларимиз бу гал жамоавий дастурда ҳам Олимпиада йўлланмалари учун кураш олиб боришади. Бу борада саблячиларимизнинг имконияти юқори баҳоланиб, ҳозирдан тайёргарлик бошлаб юборилгани маълум қилинди. Шунингдек, қиличбозларимизни бошқа йўналишларда ҳам муносиб тайёрлаш борасида ишлаб чиқилган режа таништирилди.
Суҳбат давомида янги Олимпия циклида терма жамоага жалб қилиниши кутилаётган хорижлик мураббийлар масаласига ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Терма жамоа бош мураббийи Руслан Кудаев хорижлик мутахассислар билан ишлаш, юртимизда ёшлар ўртасидаги Осиё ва Жаҳон кубоги босқичларини ўтказиш орқали иқтидорли спортчиларни саралаш кўзда тутилганини қўшимча қилди.
Суҳбат якунида федерациянинг ҳудудий бўлимлари билан ишлашни янада жадаллаштириш тавсия қилиниб, Ўзбекистон делегациясини Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига пухта тайёрлаш бўйича ишлаб чиқиладиган Президент қарори лойиҳаси учун таклифлар белгилаб олинди.

26 Декабря 2024 1444
Лос-Анджелес-2028: Отечественные фехтовальщики нацелены на завоевание лицензии и в командной программе
Официальные лица Министерства спорта и НОК продолжают знакомиться с планами подготовки Федераций и Ассоциаций к новому Олимпийскому циклу. На этот раз была изучена презентация Федерации фехтования Узбекистана.
Стоит отметить, что узбекские фехтовальщики в составе нашей делегации участвовали в двух последних главных стартах четырёхлетия. Новый Олимпийский сезон является более ответственным, чем когда-либо. Так как в 2027 году Ташкент впервые примет чемпионат мира среди взрослых по фехтованию, на котором будут разыграны самые большие рейтинговые очки на ОИ. В презентации председатель Федерации Махсуд Абдусамадов и Генеральный секретарь Гулнора Саидова подробно раскрыли этот вопрос.
По их словам на этот раз отечественные фехтовальщики будут бороться за Олимпийские путёвки и в командной программе. В ходе заседания были высоко оценены возможности саблистов. Также был представлен разработанный план по достойной подготовке наших фехтовальщиков и в других программах.
В ходе беседы отдельно был затронут вопрос зарубежных тренеров, которые, как ожидается, будут привлечены в сборную в новом Олимпийском цикле. Главный тренер сборной Руслан Кудаев добавил, что планируется работа с иностранными специалистами, квалификация талантливых спортсменов через проведение в нашей стране этапов Кубка Азии и мира среди молодёжи.
В завершение беседы было рекомендовано ещё более активизировать работу с территориальными отделениями Федерации и определены предложения к разрабатываемому проекту Постановления Президента о тщательной подготовке делегации Узбекистана к Летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе.