Расмийлар Наманган вилоятидаги спорт инфратузилмаси ва соҳада амалга оширилаётган ишлар билан танишишди
Спорт вазирлиги ҳамда МОҚ мутасаддиларининг Республикамиз ҳудудлари бўйлаб олиб бораётган ўрганиш ишлари давом этади. Ишчи гуруҳ Наманган вилоятининг спорт соҳасидаги инфратузилмаси ва ёшларга бу борада яратилган шароитлар билан танишди. Сафар давомида вилоят ҳокими Шавкатжон Абдуразаков расмийларга ҳамроҳлик қилди.
Давлатобод тумани дастлабки манзилга айланди. У ердаги спорт мактаби ва янги барпо этилган сендвич панелли дзюдо зали мутасаддилар эътиборида бўлди. Наманган дзюдо мактаби миллий терма жамоага жаҳон чемпионати совриндори Обидхон Нўмоновни етиштириб берган. Шу сабабли вилоят ёшлари орасида дзюдога қизиқиш ва ушбу спорт билан шуғулланувчилар сони сезиларли даражада ошди. Суҳбатда Нўмонов сингари иқтидорли спортчиларни саралаш, улар билан ишлаш борасида фикр алмашилди.
Сафар давомида яккакураш турларига ихтисослаштирилган спорт мактаби, жаҳон стандартларига жавоб берадиган «Океан» сузиш ҳавзаси ҳам кўздан кечирилиб, у ердаги шароитлар ўрганилди. Наманган Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказида муассаса фаолияти таҳлил қилингач вилоят ҳокимлиги, спорт бошқармаси, федерацияларнинг ҳудудий вакиллари иштирокида янги Олимпия циклига тайёргарлик ва 2025 йил учун режалар кўриб чиқилди.
Учрашувда бўлажак Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўрадиган наманганлик спортчилар рўйхати кўриб чиқилиб, уларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш борасида тавсиялар берилди. Шунингдек, ҳудудий мутахассислар билан спорт мактабларининг фаолиятини янада жонлантириш, ундаги мураббийлар малакасини ошириш борасидаги ишлар белгилаб олинди.

25 Декабря 2024 1719
Рабочая группа изучила спортивную инфраструктуру Наманганской области и ознакомилась с развитием отрасли
Рабочая группа в составе официальных лиц Министерства спорта и НОК продолжают исследовательскую работу в регионах Республики. На этот раз руководители ознакомились со спортивной инфраструктурой и развитием спортивной сферы в Наманганской области. Во время поездки их сопровождал хоким области Шавкатжон Абдуразаков.
Сначала специалисты посетили Давлатабадский район. Спортивная школа и зал дзюдо, построенный с использованием сэндвич-панелей были в центре внимания руководителей. Следует отметить, что призёр чемпионата мира по дзюдо Обидхон Нуъмонов является уроженцем Намангана. Благодаря успеху спортсмена на мировой арене среди молодёжи области повысился интерес к дзюдо и возросло количество занимающихся этим видом спорта. В ходе беседы состоялся обмен мнением относительно отбора и воспитания таких талантливых дзюдоистов как Обидхон Нуъмонов.
Затем ответственные лица нанесли визит в специализированную школу по спортивным единоборствам, комплекс по водным видам спорта "Океан", отвечающий мировым стандартам и подробно изучили созданные условия. Далее рабочая группа провела исследовательскую деятельность в Центре подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта и встретилась с представителями хокимията области, управления спорта и специалистов региональных подразделений спортивных федераций, где обсуждались перспективные планы на 2025 год.
В ходе собрания были даны соответствующие рекомендации по формированию состава спортсменов из Намангана, которые будут готовиться к главным стартам четырёхлетия Лос-Анджелес-2028, а также, по усилению социальной поддержки этих атлетов. Также с региональными специалистами была определена работа по улучшению деятельности спортивных школ и повышению квалификации тренеров.