Расман: 2025 йилги Ислом бирдамлиги ўйинлари Ар-Риёдда ўтказилади
Айни кунларда Албания пойтахти Тирана шаҳрида Ислом бирдамлиги спорт ассоциацияси (ISSA)нинг навбатдаги Сессияси бўлиб ўтмоқда. Унда келаси йил ўтказилиши кўзда тутилган Ислом бирдамлиги ўйинларининг мезбонлиги ва ташкилотнинг келгусидаги фаолиятига оид масалалар кўриб чиқиляпти. Мазкур тадбирда Ўзбекистон МОҚ номидан Халқаро алоқалар департаменти директори Камолиддин Эргашев ҳам иштирок этмоқда.
Йиғилишда Саудия Арабистони пойтахти Ар-Риёд келаси йил Ислом бирдамлиги ўйинларига мезбонлик қилиши расман тасдиқланди. Бўлажак мусобақа 7-21 ноябрь кунларига белгиланган. Унинг дастуридан 13 та Олимпия, 4 та ноолимпия, 3 та Паралимпия ва 1 та миллий спорт тури ўрин олган. Дастурга кўра, бугун халқаро ташкилотнинг Ижроқўм йиғилиши ва Бош Ассамблеяси ўтказилади.
Эслатиб ўтамиз, сўнгги Ислом бирдамлиги ўйинлари 2022 йил Туркиянинг Коня шаҳрида ўтказилган бўлиб, унда Ўзбекистон делегацияси 56 та давлат орасида 51 та олтин, 42 та кумуш ва 65 та бронза медаллари билан умумжамоа ҳисобида мезбонлардан сўнг фахрли иккинчи ўринни эгаллаган эди.

18 Декабря 2024 3256
В эти дни в Тиране (Албания) проходит очередная Сессия Спортивной ассоциации исламской солидарности (ISSA). В рамках мероприятия рассматриваются вопросы определения страны, где пройдут Игры Исламской солидарности в следующем году, а также, перспективные планы организации. От имени НОК Узбекистана в Сессии принимает участие директор департамента Международных отношений Камолиддин Эргашев.
Во время мероприятия было официально утверждено, что столица Саудовской Аравии Эр-Рияд примет Игры Исламской солидарности 2025 года. Соревнования пройдут с 7 по 21 ноября. В программу состязаний входят 13 олимпийских, 4 неолимпийских, 3 паралимпийских, а также 1 национальный вид спорта. Согласно регламенту, сегодня состоится заседание Исполкома и Генеральная Ассамблея международной организации.
Напомним, последние Игры Исламской солидарности прошли в 2022 году в городе Конья Турции. В данных стартах делегации Узбекистана удалось завоевать 51 золотых, 42 серебряных и 65 бронзовых медалей и занять второе место в общекомандном зачёте среди 56 стран-участников после Турции.