Фарғонадаги спорт муассасаларининг фаолияти ўрганилди
Спорт вазирлиги ҳамда МОҚ раҳбариятининг Республикамиз бўйлаб олиб бораётган ўрганиш ишлари Фарғона вилоятига кўчди. Бугун расмийлар вилоятидаги спорт таълим муассасаларига бориб, федерацияларнинг ҳудудий вакиллари билан суҳбатлашди. Мутасаддиларга вилоят ҳокими Хайрулла Бозоров ҳамроҳлик қилди.
Дастлабки манзил Фарғона Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш маркази бўлди. Марказ мутасаддилари ишчи гуруҳга муассасанинг имкониятлари, фаолияти ва ўқувчиларга яратилган шарт-шароитлар ҳақида умумий маълумот беришди. Ташриф давомида машғулотлар жараёни ва марказ ҳудуди кўздан кечирилиб, қатор масалалар бўйича фикр алмашилди.
Шунингдек, Фарғона тумани ва шаҳридаги 1-сон спорт мактаблари ҳамда Марғилон шаҳридаги спорт мактабининг фаолияти ўрганилди. Ҳудудлардаги ёшларнинг қайси спорт турига кўпроқ қизиқиш билдиришаётганидан келиб чиққан ҳолда машғулотлар жадвалини шакллантириш, мактаблардаги мураббийларнинг малакасини ошириш, моддий-техник базасини янада кучайтириш бўйича тавсиялар берилди.
Вилоятнинг 2025 йил ва янги Олимпия цикли учун тайёргарлик режалари мавзусига бағишланган йиғилиши Фарғона шаҳар 1-сон спорт мактабида ўтди. Унда вилоят ҳокимлиги масъуллари, соҳа мутахассислари, федерацияларнинг вилоят бўлими вакиллари билан белгиланган устувор вазифалар, хусусан, Лазизбек Мулложонов ҳамда Асадхўжа Мўйдинхўжаев каби Олимпиада чемпионларини тарбиялаш, келгуси Олимпия ўйинларига йўлланма олиши мумкин бўлган фарғоналик спортчиларнинг шуғулланишлари учун барча шароитларни яратиш каби йўналишлар белгилаб олинди.

12 Декабря 2024 1728
Исследовательская группа руководства Министерства спорта и НОК по всей республике продолжает свою работу. Сегодня официальные лица посетили спортивные образовательные учреждения Ферганской области и провели беседу с представителями региональных подразделений спортивных Федераций. Их сопровождал хоким области Хайрулла Бозоров.
Сначала руководители посетили Ферганский центр подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта. Должностные лица Центра поближе ознакомили почётных гостей с деятельностью учреждения и созданными для воспитанников условиями. Во время визита был проведён осмотр тренировочного процесса и территории Центра, а также состоялся обмен мнениями по ряду актуальных вопросов.
Также была изучена деятельность спортивных школ № 1 Ферганского района и г. Ферагана, а также спортивная школа Маргелана. Исходя из того, какой вид спорта больше всего интересует молодёжь в регионах, были даны рекомендации по формированию расписания занятий, повышению квалификации тренеров в школах, дальнейшему укреплению материально-технической базы.
Совещание, посвящённое подготовке, планам региона на 2025 год и новому Олимпийскому циклу, прошло в спортивной школе № 1 города Фергана. На нём с ответственными лицами хокимията области, специалистами сферы, представителями региональных отделений Федераций обсуждались приоритетные задачи и определены цели, в частности, воспитание будущих Олимпийских чемпионов, как Лазизбек Мулложонов и Асадхуджа Муйдинхуджаев, создание всех условий для занятий ферганских спортсменов, которые могут претендовать на путёвки предстоящих Олимпийских игр.