Бугун ўрганиш ишлари Жиззах вилоятида олиб борилди
Спорт вазири Адҳам Икрамов ҳамда Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти, МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Отабек Умаров бошчилигидаги мутасаддилар бугун ўрганиш ишларини Жиззах вилоятида давом эттиришди. Ишчи гуруҳга вилоят ҳокими Эргаш Салиев ҳамроҳлик қилди.
Дастлаб расмийлар Даштобод шаҳарчасидаги спорт мактабида бўлишди. Мазкур муассаса таэквондо ВТ спорт турига ихтисослашган бўлиб, Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари иштирокчиси Озода Собиржонова ушбу мактаб тарбияланувчиларидан ҳисобланади. Мутасаддилар спортчимиз ва мазкур залда машғулот олиб бораётган ёшлар билан учрашиб, уларнинг режалари, шароитлари ҳақида суҳбатлашишди.
Шундан сўнг расмийлар Зомин ва Зарбдор туманларидаги спорт мактабларини ҳам кўздан кечиришди. У ердаги шароитлар, ўқувчиларнинг машғулотлар жадвали, моддий-техник базалар ўрганилди ва иш самарадорлигини ошириш бўйича керакли тавсиялар берилди.
Шунингдек, Жиззах шаҳридаги велоспортнинг БМХ йўналишига ихтисослашган мажмуа, Шароф Рашидов ва Дўстлик туманлардаги спорт мактабларнинг фаолияти ҳам ўрганилиб, ёшларни спортга янада кенг жалб қилишга доир вазифалар белгилаб олинди.
Ҳар бир ҳудудда бўлгани каби вилоятдаги Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказига ҳам алоҳида назар ташланди. Вилоят футбол академиясида ўтган ўрганиш ишлари доирасида мутахассислар билан учрашув ташкил этилди. Унда ҳар бир федерацияларнинг вилоят бўлими вакиллари ва бошқа мутахассислар билан янги Олимпия циклига тайёргарлик бўйича фикр алмашилди.

11 Декабря 2024 1675
Сегодня ответственные лица во главе с Министром спорта Республики Узбекистана Адхамом Икрамовым и вице-президентом Олимпийского совета Азии (ОСА), первым заместителем председателя НОК Отабеком Умаровым провели исследования в Джизакской области. Рабочую группу сопровождал хоким области Эргаш Салиев.
Сначала руководство НОК посетило специализированную спортивную школу по таэквондо WT в городке Даштабад. Стоит отметить, что участница летних Олимпийских игр Париж-2024 Озода Собиржонова является одной из воспитанниц данного учреждения. Официальные лица встретились с нашей спортсменкой и другими атлетами, которые тренировались в зале, провели беседу об их планах на будущее и о созданных для занятий условиях.
Далее рабочая группа осмотрела спортивные школы Заминского и Зарбдарского районов. Были изучены созданные условия, график занятий учащихся, материально-техническая база и даны соответствующие рекомендации для повышения эффективности рабочего процесса.
В ходе пребывания руководителей также были рассмотрены комплекс по велоспорту в Джизаке, специализирующийся в направлении ВМХ, спортивные школы в Шараф Рашидовском и Дустликском районах и определены задачи по привлечению ещё большего количества молодёжи к спорту.
Как и в каждом регионе, особое внимание было уделено деятельности Центра подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта Джизакской области. В рамках посещения областной футбольной академии состоялась встреча с экспертами сферы. Во время встречи состоялся обмен мнениями с представителями  региональных подразделений спортивных федераций и другими специалистами по подготовке к новому Олимпийскому циклу.