“Про-лига” карвонбошилиги, олдиндаги вазифа ёхуд “Олимпик”нинг ярим йиллик фаолияти сарҳисоб қилинди
Барчангизга маълумки, Париж-2024 Олимпия ўйинларига пухта тайёргарлик кўриш, унга футбол йўналишида ҳам лицензия қўлга киритиш мақсадида Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси қошида “Олимпик” футбол клуби ташкил этилган. Клуб айнан Париж-2024 Олимпиадасида иштирок эта оладиган ёш авлод вакилларидан тузилган бўлиб, жамоани бўлажак Олимпия терма жамоамиз бош мураббийи Тимур Кападзе бошқариб келмоқда.
Ўзбек футболи тарихида Олимпия ўйинларига тайёргарлик доирасида илк бор жорий этилган мазкур амалиёт ўз самарасини бермоқда. Про-лигада иштирок этаётган жамоамиз ҳозирда 26 очко билан турнир жадвалида якка пешқадамлик қилиб турибди. Бугун ушбу жамоанинг биринчи ярим йилликдаги фаолиятига бағишланган ҳисоботи бўлиб ўтди. Унда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, унинг биринчи ўринбосари ва ЎФА биринчи вице-президенти Равшан Ирматов, Қўмита раиси ўринбосари Сакен Полатов, “Олимпик” раҳбарияти, мураббийлар штаби ва футболчилар иштирок этишди.
Йиғилиш аввалида Тимур Кападзе биринчи ярим йилликда амалга оширилган ишлар, жамоа фаолияти, машғулотлар тартиби ва яқин режалар хусусида гапириб ўтди.
“Футболчиларимизга Суперлиганинг бир қатор клубларидан таклифлар бор. Бу бизни хурсанд қилади, албатта. Бу йигитлар футбол бўйича Ўзбекистон МТЖнинг эртаси. Олдимизда катта мақсад турибди. Уни биргаликда уддалашимизга ишонамиз. Бу қўлимиздан келадиган иш. Биз учун барча шароитларни яратиб бераётган ҳукуматимизга ўз миннатдорчилигимни билдириб ўтмоқчиман. Футболчиларимизга тартиб-интизом ва тўғри овқатланишдан тортиб, назарий ва амалий машғулотларни ўргатиб боряпмиз”, – деди бош мураббий.
Шундан сўнг жамоа шифокори ва нутрициологи ўз йўналишларида олиб борилаётган ишлар, йигитларни ўйиндан ўйинга тиклаш жараёни, витаминизация ва соҳага оид бир қатор мавзуларда ҳисобот беришди.
Шундан сўнг таниқли футбол арбоби, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган ёшлар мураббийи Ахбор ота Имомхўжаевнинг ЎФА ва футболчиларимизга йўллаган мурожаати ўқиб эшиттирилди.
Тадбир давомида ОАВ вакиллари жамоа мутасаддиларига ўзларини қизиқтирган саволлари билан мурожаат қилиб, кўтарилган мавзулар бўйича батафсил фикр алмашилди.
Ҳозирда Про-лигада ёзги таътил вақти. Жамоа мавсумнинг иккинчи ярмига тайёрланиш учун эртага Беларусга йўл олади.

Лидерство в «Про-Лиге», цель и задачи: рассмотрен отчёт «Олимпик» за первое полугодие
Как вам известно, с целью подготовки к Олимпиаде Париж-2024 и завоевания лицензии на эти Игры по футболу при Национальном Олимпийском комитете Узбекистана был сформирован футбольный клуб «Олимпик». Возрастная категория игроков клуба соответствует для участия в Париж-2024. Главным тренером Олимпийской сборной является Тимур Кападзе.
Эта практика, которая была впервые внедрена в истории узбекского футбола при подготовке к Олимпийским играм, уже начала приносить свои плоды. Наша команда, которая участвует в Про-Лиге, на данный момент лидирует в турнирной таблице, имея 26 очков. Сегодня был рассмотрен отчёт команды за первое полугодие. В мероприятии приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, первый заместитель председателя НОК и первый вице-президент АФУ Равшан Ирматов, заместитель председателя НОК Сакен Полатов, руководство команды «Олимпик», тренерский штаб и футболисты.
Первым выступил Тимур Кападзе и рассказал о проделанной работе за пол года, деятельности сборной, тренировках и планах на будущее.
«Наши футболисты получили предложения от многих клубов Суперлиги, что очень радует нас. Эти футболисты — будущее Национальной сборной. Перед нами большие цели. Мы верим, что объединившись, обязательно достигнем их. Это нам по силам. Выражаем искреннюю благодарность нашему правительству за все созданные нам условия. Мы обучаем футболистов всему, от дисциплины до режима питания, делимся теоретическими и практическими знаниями», — сказал главный тренер.
Затем врач сборной и нутрициолог проинформировали о проделанной работе в своих направлениях, восстановительном процессе футболистов, системе витаминизации и других важных направлениях.
После было зачитано обращение известного деятеля узбекского футбола, заслуженного наставника молодёжи Узбекистана Ахбора Имомхужаева направленное АФУ и футболистам.
Во время мероприятия представители СМИ задавали интересующие себя вопросы, обменивались мнениями, относительно рассмотренных тем.
Сейчас в Про-Лиге летний отпуск. Чтобы достойно подготовиться ко второй половине Про-Лиги, завтра «Олимпик» отбудет в Беларусь.