Навбатдаги манзил Қашқадарё вилояти бўлди
МОҚ раҳбарияти ҳудудлардаги спорт инфратузилмаларини ўрганишда давом этади. Расмийлар Қашқадарё вилоятида ҳам бўлиб, Қарши шаҳри ҳамда Ғузор ва Деҳқонобод туманларидаги спорт масканларини кўздан кечиришди.
Дастлабки манзил вилоятнинг чекка ҳудудларидан бири ҳисобланган Деҳқонобод тумани бўлди. Унда туман спорт мактаби фаолияти ўрганилди. Мактаб маъмурияти расмийларга машғулотлар жадвали, уларни олиб борадиган мураббийлар малакаси ҳақида батафсил маълумот берди. Шунингдек, у ерда шуғулланаётган ўқувчиларнинг натижалари таҳлил қилиниб, иш самарадорлигини ошириш бўйича тегишли тавсиялар берилди.
Расмийлар кун давомида Ғузордаги яна бир спорт мактаби ҳамда Қарши шаҳридаги вилоят Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказига ҳам ташриф буюришди. Таълим муассасасининг барча бўлимлари кўздан кечирилгач, мутасаддилар билан учрашув ташкил этилди. Унда марказнинг моддий-техник базасини янада кучайтириш, қишки мавсум ўқувчиларга янада қулайликлар яратиш борасида таклифлар билдирилди. Қолаверса, ушбу таълим муассасаси битирувчиларининг миллий терма жамоалар таркибидан жой олиш кўрсаткичини ошириш бўйича ҳам вазифалар белгилаб олинди.
Ўрганиш ишлари якунида федерацияларнинг вилоят бўлимлари вакиллари билан керакли хулосалар чиқарилиб, келгусида амалга ошириладиган вазифалар белгилаб олинди.

Следующей локацией стала Кашкадарьинская область
Руководство НОК продолжает изучение спортивной инфраструктуры в регионах. На этот раз официальные лица побывали в Кашкадарьинской области и осмотрели спортивные объекты в городе Карши, а также Гузарском и Дехканабадском районах.
Сначала был осмотрен один из отдалённых местностей области - Дехканабадский район, где была изучена деятельность районной спортивной школы. Администрация учебного заведения предоставила руководству подробную информацию о расписании занятий, квалификации тренеров, которые их проводят. Также были проанализированы результаты учащихся, даны соответствующие рекомендации по повышению эффективности работы.
Официальные лица также посетили ещё одну спортивную школу в Гузаре и региональный Центр Олимпийской и Паралимпийской подготовки в городе Карши. После осмотра всех отделов данного учреждения была организована встреча с должностными лицами. В ней были высказаны предложения по дальнейшему укреплению материально-технической базы Центра, созданию более комфортных условий для учащихся в зимний сезон. Кроме того, были поставлены задачи по повышению уровня участия выпускников этого учебного заведения и привлечения их в состав национальных сборных.
По итогам исследования с представителями областных подразделений спортивных Федераций были сделаны необходимые выводы и определены задачи, которые будут реализованы в будущем.