Лос-Анжелес-2028: Футболчиларимиздан яна бир йўлланма кутамиз
Футбол бўйича Ўзбекистон олимпия терма жамоаси Париж-2024 лицензияларини қўлга киритиб, делегациямиз таркибида 4 йилликнинг энг нуфузли мусобақасига биринчи бор ўйин спорт турларидан йўлланма олган жамоага айланди. Бугун куннинг иккинчи ярмида футболчиларимизнинг Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига ҳам йўлланма олиш имкониятлари ва бунинг учун ишлаб чиқилган режа муҳокама марказида бўлди.
Ўзбекистон футбол ассоциациясининг биринчи вице-президенти Равшан Ирматов ҳозирда барча терма жамоалар шакллантирилиб, уларга малакали мутахассислар бириктирилгани, ёшлар терма жамоалари учун маҳаллий ва халқаро ўқув-машғулот йиғинлари ташкил этилаётгани ҳақида маълумот берди. Шунингдек, Равшан Сайфуддинович ассоциация моддий-техник базасини янада яхшилаш мақсадида Тошкент вилоятида барча қулайликларга эга терма жамоалар маркази барпо этилаётгани, унинг тўлиқ имкониятидан фойдаланган ҳолда футболчиларимиз ҳар қандай мусобақаларга пухта тайёргарлик кўришлари мумкинлигини қўшимча қилди.
Париж-2024 саралашида қизларимиз ҳам Олимпиада йўлланмаларига жуда яқин келишган эди. Бироқ сўнгги босқичда дунёнинг кучли жамоаларидан бирига имконият бой берилди. Суҳбатда йўл қўйилган хатолардан хулоса чиқарган ҳолда янги циклга тайёргарлик кўриш ҳақида сўз борди.
Учрашув давомида миллий терма жамоамизнинг жаҳон чемпионатига чиқиш имкониятлари ҳақида ҳам тўхталиб, бу борада жамоага барча зарур шароитларни яратиш борасида тавсиялар бериб ўтилди. Қолаверса, вилоятлардаги инфратузилмаларни яхшилаш, ёшлар ўртасидаги турли мусобақалар ташкил этиш орқали селекция ишларига аҳамият қаратиш борасида фикр алмашилди.
Ҳар бир йиғилишда бўлгани каби бу гал ҳам Ўзбекистон делегациясини Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёрлаш бўйича ишлаб чиқиладиган Президент қарори лойиҳасига таклифлар белгилаб олинди.

Лос-Анджелес-2028: Ждём ещё одну лицензию от наших футболистов
Олимпийская сборная Узбекистана по футболу, завоевав лицензию Париж-2024, стала первой командой в составе отечественной делегации, получившей путёвку главных стартов четырёхлетия в игровых видах спорта. Сегодня был обсуждён разработанный план возможностей узбекских игроков также успешно пройти квалификацию на летние Олимпийские игры 2028 года в Лос-Анджелесе.
Первый вице-президент Ассоциации футбола Узбекистана Равшан Ирматов проинформировал о том, что в настоящее время все сборные сформированы, к ним прикреплены квалифицированные специалисты, организуются местные и международные учебно-тренировочные сборы для молодёжных команд. Также Равшан Сайфуддинович добавил, что в целях дальнейшего улучшения материально-технической базы Ассоциации в Ташкентской области строится центр сборных команд со всеми удобствами, благодаря которому игроки смогут полноценно подготовиться к соревнованиям любого уровня.
В квалификации к Париж-2024 женская команда по футболу также была очень близка к Олимпийской путёвке. Однако на последнем этапе удача была на стороне одной из сильнейших сборных мира и шанс был упущен. Разговор касался подготовки к новому циклу с выводами из допущенных ошибок.
В ходе встречи были также затронуты возможности национальной сборной выйти на чемпионат мира, даны рекомендации по созданию для команды всех необходимых условий. Кроме того, был проведён обмен мнениями по улучшению инфраструктуры в регионах, повышению значимости селекционной работы путём организации различных соревнований среди молодёжи.
Как и на каждом заседании, на этот раз были определены предложения к проекту Постановления Президента о подготовке делегации Узбекистана к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028.