Лос-Анжелес-2028: Триатлончиларимиз тарихий йўлланма қўлга киритиш ниятида
Спорт федерация ва ассоциацияларнинг янги Олимпия даври учун тайёргарлик режалари билан танишиш ишлари давом этади. Бугун МОҚ раҳбарияти дастлаб Ўзбекистон триатлон федерациясига ташриф буюриб, ушбу спорт турининг тақдимотини кўздан кечирди.
Қайд этиш жоиз, ўзбекистонлик атлетлар шу пайтгача ушбу спорт турида Олимпия ўйинларида иштирок этишмаган. Федерация бош котиби Елена Кун триатлончиларимиз Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларида узоқ кутилган йўлланмани тақдим этишни мақсад қилишгани ҳақида тўхталиб ўтди. Бу борада спортчиларимизнинг имкониятлари етарли баҳоланиб, муҳокамада уларнинг жаҳон рейтингидаги ўринларини кўтариш учун амалга ошириладиган ишларга кўпроқ аҳамият қаратилди.
Алоҳида таъкидлаш ўринлики, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти, МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Отабек Умаров мамлакат триатлон федерациясидаги бошқаруви даврида ушбу спорт ривожини бутунлай янги босқичга олиб чиққан эди. Суҳбатда Ўзбекистон триатлон федерацияси вакиллари Отабек Муҳаммадалиевичнинг ушбу хизматларини алоҳида эътироф этиб ўтишди.
Йиғилишда триатлон спортининг юртимиздаги оммавийлигини янада ошириш йўлидаги режалар ҳам кўриб чиқилди. Хусусан, Самарқандда мунтазам Челленжер таснифидаги халқаро турнирларни ўтказиш, бу орқали меҳмонларни бой тарихимиз билан таништириш муҳимлиги таъкидланди.

Лос-Анджелес-2028: Триатлонисты планируют завоевать историческую лицензию на Олимпийские игры
Продолжается рассмотрения планов спортивных федераций и ассоциаций к новому Олимпийскому циклу. Сегодня руководители НОК посетили Федерацию триатлона Узбекистана и ознакомились с презентацией по данному виду спорта.
Следует отметить, что атлеты Узбекистана ещё не удостаивались лицензий на Олимпийские игры в этом направлении. Генеральный секретарь Федерации Елена Кун отметила, что они нацелены завоевать долгожданную путёвку на летние Олимпийские игры Лос-Анджелес-2028. В связи с этим оценивались возможности наших спортсменов, а во время обсуждения была подчеркнута работа, которую предстоит провести для повышения позиций узбекских триатлонистов в мировом рейтинге.
Отдельно следует отметить, что вице-президент Олимпийского совета Азии, первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров за время своего руководства в Федерации триатлона страны, вывел развитие этого вида спорта на совершенно новый уровень. В ходе беседы представители Федерации триатлона Узбекистана ещё раз вспомнили заслуги Отабека Мухаммадалиевича.
На встрече также обсуждались планы, направленные на дальнейшее повышение популяризации триатлона в нашей стране. В частности, была подчеркнута важность проведения международных турниров из серии Челленджер в Самарканде, что позволит знакомить гостей с нашей богатой историей и многовековой культурой.