Тошкентда илк бор FIE Конгресси ўтказилмоқда
Бугун Тошкентда Халқаро қиличбозлик федерацияси (FIE)нинг навбатдаги Конгресси ўз ишини бошлади. Бироз аввал мамлакатимизда биринчи маротаба ўтказилаётган мазкур тадбирнинг расмий очилиш қисми ташкил этилди. Унда Спорт вазири Адҳам Икрамов, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти, МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Отабек Умаров, Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, FIE раҳбарияти ва Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси мутасаддилари иштирок этишди.
Тадбирда сўз олган расмийларимиз мамлакатимизда ҳурматли Президентимиз, Ўзбекистон МОҚ раиси Шавкат Мирзиёев бошчилигида спорт соҳасида улкан ислоҳотлар амалга оширилаётгани, бунинг натижасида қиличбозлик спорти мамлакатимиз ёшлари орасида энг оммавий спорт турларидан бирига айланаётгани, Осиё ва жаҳон чемпионлари етишиб чиқаётгани ҳақида таъкидлаб ўтишди. Шунингдек, FIE билан яқин ҳамкорлик келгусида ҳам давом эттирилишини билдирдилар.
ФИE юртимизда қиличбозлик спортини ривожлантиришдаги хизматлари учун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасини махсус соврин билан мукофотлади. Уни Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов қабул қилиб олди.
Тадбирда 137 давлатдан 280 нафар иштирокчи қатнашмоқда. Кун давомида ташкилотнинг истиқболига оид қатор режалар кўриб чиқилади.

Впервые в Ташкенте проводится Конгресс FIE
Сегодня в Ташкенте начал свою работу очередной Конгресс Международной федерации фехтования (FIE). Немного ранее было организовано официальное открытие мероприятия, которое впервые проводится в нашей стране. В нём принимали участие Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Вице-президент Олимпийского совета Азии, первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров, Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, руководство FIE и официальные лица Федерации фехтования Узбекистана.
Выступая на мероприятии, официальные лица отметили, что во главе с нашим уважаемым Президентом, председателем НОК Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым проводятся большие реформы в сфере спорта, благодаря чему фехтование становится одним из любимых видов спорта молодёжи в нашей стране, что эти реформы способствуют воспитанию чемпионов Азии и мира. В заключении также добавили, что двусторонняя сотрудничество с FIE будет продолжаться и в будущем.
FIE наградила Национальный Олимпийский комитет Узбекистана специальной наградой за заслуги в развитии фехтования в нашей стране. Его принял Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов.
В Конгрессе участвуют 280 делегатов из 137 стран. В течение дня будут также рассмотрены перспективные планы международной организации.