МОҚ допингга қарши кураш мавзусида халқаро илмий-амалий конференцияга мезбонлик қилди
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида “Допингга қарши кураш: эришилган натижалар, ахлоқий, ҳуқуқий ва тиббий жиҳатлар” мавзусида халқаро илмий-амалий анжуман бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Спорт вазири ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон Республикаси Миллий антидопинг агентлиги директори Абдушукур Садиков, Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази директори Камол Сирожитдинов, шунингдек халқаро ва маҳаллий мутахассислар иштирок этишди.
Конференцияда дастлаб Бутунжаҳон антидопинг агентлиги (WADA) президенти Витольд Баньканинг иштирокчиларга йўллаган видеомурожаати тингланди. Унда WADA раҳбари юртимизда нафақат спорт, балки, антидопинг соҳасига ҳам ҳукумат даражасида эътибор берилаётганлиги, бунинг натижасида Ўзбекистон антидопинг соҳасида ривожланган давлатларнинг 1-гуруҳидан жой олганлигини алоҳида таъкидлади ва конференция ишига омад тилади.
Шундан сўнг, Шаҳрулло Маҳмудов ўзбекистонлик спортчиларнинг жаҳон ареналарида катта натижаларга эришаётганлиги ва бу каби тадбирлар уларнинг билим ва кўникмаларини янада оширишини айтиб ўтди. Конференция давомида Абдушукур Садиков Ўзбекистонда допинг муаммолари ва имкониятлар (“Ўзбекистонда антидопинг фаолиятининг бугунги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари”) мавзусида маъруза қилди ва шу билан конференция ўз ишини бошлади.
Тадбир давомида Жанубий Корея, Литва, Польша, Туркия, Қозоғистондан таклиф этилган экспертлар ва маҳаллий мутахассислар допингга қарши курашни ҳуқуқий тартибга солиш, миллий антидопинг қоидаларини ишлаб чиқиш, соҳага оид ҳуқуқий меъёрларни такомиллаштириш, шунингдек, спортда тақиқланган моддалардан терапевтик истисно тарзида фойдаланиш масалалари юзасидан тематик тақдимотлар ўтказишди.

Состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Борьба с допингом: достигнутые результаты, этические, правовые и медицинские аспекты»
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Борьба с допингом: достигнутые результаты, этические, правовые и медицинские аспекты». В мероприятии участвовали заместитель Министра спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, директор Национального антидопингового агентства Узбекистана Абдушукур Садиков, директор Республиканского научно-практического центра спортивной медицины Камол Сирожитдинов, а также, зарубежные и местные специалисты.
Вначале конференции было заслушано видеообращение президента Всемирного антидопингового агентства (WADA) Витольда Баньки. В своем обращении руководитель WADA сообщил, что в нашей стране на правительственном уровне уделяется внимание не только спорту, но и вопросам антидопинга, и благодаря чему Узбекистан входит в 1-ю группу развитых стран в борьбе с допингом и пожелал удачи в работе конференции.
Затем Шахрулло Шарипович отметил, что узбекские атлеты достигают высоких результатов на мировой арене и проведение таких научных мероприятий окажет содействие повышению их знаний и опыта. Также, Абдушукур Садиков зачитал лекцию на тему "Проблемы и развитие допинга в Узбекистане". После международная конференция начала свою работу.
В ходе мероприятия эксперты из Южной Кореи, Литвы, Польши, Турции, Казахстана, а также, местные специалисты провели тематические презентации по вопросам правового регулирования борьбы с допингом, разработки национальных антидопинговых правил, совершенствования правовых норм и терапевтическое использование запрещенных веществ в спорте в качестве исключения.