Ойбек Касимов ANOC Бош Ассамблеясида иштирок этмоқда
Айни кунларда Португалиянинг Кашкайш шаҳрида Миллий Олимпия қўмиталари ассоциацияси (ANOC)нинг навбатдаги Бош Ассамблеяси бўлиб ўтмоқда. Мазкур тадбирда Ўзбекистон номидан МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва Халқаро алоқалар департаменти директори Камолиддин Эргашев иштирок этишяпти.
Бош Ассамблеянинг биринчи кунида Олимпия оламида сўнгги икки йилда рўй берган муҳим воқеликлар, Олимпия бирдамлиги дастури доирасида амалга оширилган ишлар таҳлил қилинди. Унда Халқаро Олимпия қўмитаси Президенти Томас Бах сўз олиб, Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари юқори савияда ташкил этилганини алоҳида таъкидлаб ўтди. Шунингдек, Дакар-2026 ўсмирлар ёзги Олимпия, Милан-Кортина-2026 қишки Олимпия ҳамда Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига олиб борилаётган тайёргарлик бўйича ташкилий қўмиталарнинг ҳисоботи тингланди.
Ойбек Омилович тадбир доирасида Томас Бах, шунингдек, Иордания шаҳзодаси Файсал Ал Ҳусайн, Халқаро велосипедчилар иттифоқи Президенти Давид Лапартен, Халқаро гимнастика федерацияси Президенти Моринари Ватанабе каби ХОҚ Президентилигига ўз номзодини қўйган мутасаддилар билан учрашиб, ўзаро ҳамкорликнинг янги босқичлари ҳақида суҳбатлашди. Қолаверса, Марказий Осиё мамлакатларидаги МОҚ раҳбарияти билан минтақада соҳа тараққиётига оид қатор масалалар юзасидан фикр алмашилди. Самимий руҳда ўтган суҳбатларда O.Касимов мамлакатимизда Президентимиз бошчилигида Олимпизм ривожини янги босқичга олиб чиқиш йўлида олиб борилаётган ислоҳотлар, Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларига кўрилаётган тайёргарлик ҳақида маълумот берди.
Тадбир доирасида АНОС ўз талқинига кўра йилнинг энг яхшиларини эълон қилди ва турли йўналишларда муносиб деб топилган спортчилар тақдирланишди. Бош Ассамблея бугун ўз ишини якунлайди.

Ойбек Касимов принимает участие в Генеральной Ассамблее ANOC в Португалии
В эти дни в Кашкайше (Португалия) проходит очередная Генеральная Ассамблея Ассоциации национальных Олимпийских комитетов (ANOC). От имени Узбекистана в мероприятии принимают участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и директор Департамента международных отношений Камолиддин Эргашев.
В первый день Генеральной Ассамблеи были проанализированы важные реалии, произошедшие в Олимпийском мире за последние два года, работа, проделанная в рамках программы Олимпийской солидарности. На мероприятии выступил президент Международного Олимпийского комитета Томас Бах, который особо подчеркнул, что летние Олимпийские игры Париж-2024 организованы на высоком уровне. Также был заслушан отчёт Оргкомитетов по подготовке к летним юношеским Олимпийским играм Дакар-2026, зимним Олимпийским играм Милан-Кортина-2026 и летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028.
В рамках мероприятия Ойбек Омилович встретился с Томасом Бахом, а также с такими официальными лицами, баллотирующимися на пост главы МОК, как принц Иордании Файсал аль-Хусайн, президент Международного союза велосипедистов Давид Лапартьен, президент Международной федерации гимнастики Моринари Ватанабэ и обсудил новые этапы взаимного сотрудничества. Также состоялся обмен мнениями с руководством НОК стран Центральной Азии по ряду вопросов, касающихся развития сферы в регионе. Во время беседы Ойбек Касимов рассказал о реформах, проводимых в нашей стране под руководством Президента, направленных на вывод Олимпийского движения на новый уровень, о подготовке к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025.
Кроме того, ANOC объявил лауреатов года и были награждены спортсмены, которые были признаны достойными в своей области. Сегодня Генеральная Ассамблея завершит свою работу.