Ҳарбий дзюдочиларимиз жаҳон чемпионатини саккизта медаль билан бошлашди
Маълум қилганимиздек, Тошкентда дзюдо бўйича ҳарбийлар ўртасидаги жаҳон чемпионати бошланди. Биринчи кун кечки дастурдан ўрин олган финал беллашувларидан аввал мусобақанинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазири, генерал-лейтенант Баҳодир Қурбонов сўз олиб, мамлакатимизда биринчи бор ташкил этилаётган ушбу мусобақа иштирокчиларига омад тилади.
Маросимнинг бадиий қисмидан кейин медаллар учун беллашувларга старт берилди. Унда Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари 2 та олтин, 3 та кумуш ва 3 та бронза медалларига сазовор бўлишди. Батафсил:
-52 кг: Гулҳаё Жўраева
-48 кг: Ҳалима Қурбонова
-63 кг: Нигина Сапарбаева
-66 кг: Абдураҳим Нутфуллаев
-48 кг: Лазиза Ҳайдарова
-57 кг: Нилуфар Ермаганбетова
-60 кг: Баҳром Ботуров
Бугун эркаклар ўртасида -81, -90, -100 ва +100, аёллар ўртасида эса -70, -78 ва +78 кг вазн тоифаларидаги баҳслар ташкил этилади.

17 Октября 2024 1514
Как мы сообщали ранее, в Ташкенте стартовал чемпионат мира по дзюдо среди военнослужащих. Перед финальными поединками первого соревновательного дня состоялась торжественная церемония открытия первенства планеты. Министр обороны Республики Узбекистан, генерал-лейтенант Баходир Курбонов, выступая на мероприятии пожелал удачи участникам престижных стартов, впервые организованных в нашей стране.
После художественной части церемонии были определены медалисты состязаний. Отрадно отметить, что сборная Узбекистана завоевала 2 золотые, 3 серебряные и 3 бронзовые награды. Подробнее:
-66 кг: Абдурахим Нутфуллаев
Сегодня будут определены медалисты в весовых категориях -81, -90, -100 и +100 кг среди мужчин и -70, -78 и +78 кг среди женщин.