Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик бўйича Мувофиқлаштирувчи қўмита йиғилиши ўтказилмоқда
Бугун Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик бўйича Осиё Олимпия кенгаши (ООК) Мувофиқлаштирувчи қўмитасининг ишчи гуруҳи йиғилиши ўз ишини бошлади. Унда Мувофиқлаштирувчи қўмита аъзолари Халқаро Хоккей Федерацияси Президенти, ООК координацион қўмитаси раиси Тайяб Икрам, ООК ва Қатар МОҚ вице-президенти Тани Абдулраҳмон Ал-Кувари, ООК Ижроқўм аъзоси, Саудия Арабистони Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталари вице-президенти Шаҳзода Фаҳад Ал-Жалави Ал-Сауд, Тошкент-2025 дирекцияси бошқарув кенгаши раиси, Ўзбекистон Республикаси Спорт вазири Адҳам Икрамов, Тошкент-2025 дирекцияси бошқарув кенгаши ҳамраиси, ООК вице-президенти Отабек Умаров, Тошкент-2025 дирекцияси директори, Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари Дурдона Раҳимова, Спорт вазирлиги ва МОҚ раҳбарияти ҳамда бошқа расмийлар иштирок этишди.
Тадбирни Ойбек Касимов олиб борди. Очилиш қисмида сўз олган Адҳам Икрамов ва Отабек Муҳаммадалиевич давлатимиз раҳбарининг қўллаб-қувватлаши билан юртимизда бўлажак мусобақага катта тайёргарлик олиб борилаётгани, Тошкент-2025 қитъамиз ёшлари учун унутилмас хотираларга бой бўладиган мусобақа бўлишини таъкидлашди. Ўз навбатида, ООК делегацияси тайёргарлик жараёнига юқори баҳо бериб, Ўзбекистон ушбу мусобақани юқори савияда ўтказишига ишонч билдиришди.
Бугун кун давомида Тошкент-2025 дирекцияси вакиллари турли йўналишларда олиб борилаётган тайёргарлик бўйича тақдимот қилишади. Эртага эса ишчи гуруҳ барпо этилаётган Олимпия шаҳарчасига ташриф буюриб, қурилиш жараёни билан танишади. Шунингдек, ўрганиш ишлари хулосаси бўйича Олимпия ва Паралимпия музейида ОАВ билан матбуот анжумани ўтказилиши кўзда тутилган.

15 Октября 2024 2311
Проводится заседание Координационного комитета ОСА по подготовке к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025
Сегодня началось заседание рабочей группы Координационного комитета Олимпийского совета Азии (ОСА) по подготовке к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025. В нём приняли участие Президент Международной Федерации хоккея, председатель координационного комитета ОСА Тайяб Икрам, вице-президент ОСА и НОК Катара Тани Абдулрахман Аль-Кувари, член Исполкома ОСА, вице-президент Национального Олимпийского и Паралимпийского комитетов Саудовской Аравии Принц Фахад Аль-Жалави Аль-Сауд, председатель правления дирекции Ташкент-2025, Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, сопредседатель правления дирекции Ташкент-2025, вице-президент ОСА Отабек Умаров, директор дирекции Ташкент-2025, Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов, заместитель хокима города Ташкента Дурдона Рахимова, руководство Министерства спорта и НОК, а также, другие официальные лица.
Мероприятие проводил Ойбек Касимов. Вначале встречи выступили Адхам Икрамов и Отабек Мухаммадалиевич, которые отметили, что благодаря всесторонней поддержке Главы Государства к предстоящим стартам ведётся большая подготовка и что Ташкент-2025 станет одним из запоминающихся Игр для молодого поколения Азиатского континента. В свою очередь делегация ОСА высоко оценила подготовку нашей страны и выразила уверенность, что Узбекистан проведёт такое масштабное спортивное соревнование на должном уровне.
Сегодня в течение дня представители дирекции Ташкент-2025 проведут презентации по подготовке, которые ведутся в различных направлениях. Завтра рабочая группа посетит Олимпийский городок и ознакомится с ходом строительства. Также, после завершения изучений, планируется проведение пресс-конференции для представителей СМИ в столичном музее Олимпийской и Паралимпийской славы.