Академик эшкак эшувчиларимиз Осиё чемпионатида иккинчи бўлишди
Самарқандда академик эшкак эшиш бўйича Осиё чемпионати ўз якунига етди. Мусобақанинг иккинчи кунида ҳам Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари муваффақиятли иштирок этиб, 2 та олтин, 3 та кумуш ва 2 та бронза медалларига сазовор бўлишди.
М2-: Д.Худойбердиев, Ф.Каримов
М8+: А.Турдиев, Д.Худойбердиев, Ш.Ҳамдамов, Е.Агафонов, Ф.Облақулов, Д.Давронов, Ф.Каримов, С.Ҳамроқулов
W2х: А.Пракатень, М.Тагматова
М1х: М.Маматқулов
М4х: Ж.Турғунов, Ш.Холмурзаев, М.Маматқулов, С.Сафаралиев
W8+: С.Абдурашидова, Б.Сатторова, Р.Каримова, Р.Сатторова, В.Перегудова, С.Қўзимуродова, О.Сатторова, А.Сметуллаева
LW4x: Ш.Раҳмонқулова, А.Драсутите, Ш.Жўрабоева, Е.Соловьёва
Шу тариқа, спортчиларимиз мазкур қитъа биринчилигини 5 та олтин, 4 та кумуш ва 3 та бронза, жами 12 та медаль билан умумжамоа ҳисобида Хитойдан сўнг иккинчи ўринда якунлашди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ушбу мусобақада қўлга киритилган натижалар билан мамлакат Ровинг&Саноэ федерацияси, спортчи ва мураббийларни қутлайди.

13 Октября 2024 1590
В Самарканде завершился чемпионат Азии по академической гребле. Во второй соревновательный день представители сборной Узбекистана снова выступили успешно и завоевали 2 золотые, 3 серебряные и 2 бронзовые медали.
М2-: Д.Худойбердиев, Ф.Каримов
М8+: А.Турдиев, Д.Худойбердиев, Ш.Хамдамов, Е.Агафонов, Ф.Облакулов, Д.Давронов, Ф.Каримов, С.Хамрокулов
W2х: А.Пракатень, М.Тагматова
М1х: М.Маматкулов
М4х: Ж.Тургунов, Ш.Холмурзаев, М.Маматкулов, С.Сафаралиев
W8+: С.Абдурашидова, Б.Сатторова, Р.Каримова, Р.Сатторова, В.Перегудова, С.Кузимуродова, О.Сатторова, А.Сметуллаева
ЛW4х: Ш.Рахмонкулова, А.Драсутите, Ш.Журабоева, Е.Соловьёва
Таким образом, отечественные гребцы данное континентальное первенство завершили с 12 наградами (5 золотые, 4 серебряные и 3 бронзовые) и заняли второе место в медальном зачёте после Китая.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Федерацию Rowing&Canoe страны, спортсменов и тренеров с таким результатом и желает им успехов.